Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Orlen ogłasza kolejną obniżkę cen paliw. Prezes podał ceny

350
Podziel się:

Reagujemy na zmiany rynkowe i po raz kolejny w tym tygodniu obniżamy ceny paliw na naszych stacjach — przekazał w mediach społecznościowych prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ceny ropy mają spaść do średniego poziomu 7,35 zł, a benzyny — do 6,64 zł.

Orlen ogłasza kolejną obniżkę cen paliw. Prezes podał ceny
Zapowiedziane obniżki cen paliw widać już na stacjach Orlenu (Adobe Stock, Fotokon, Konrad Zelazowski)

"Reagujemy na zmiany rynkowe i po raz kolejny w tym tygodniu obniżamy ceny paliw na naszych stacjach. Ceny ON spadają o 20 gr/l do średniego poziomu 7,35 zł, a benzyny o 15 gr/l do średniego poziomu 6,64 zł. Działamy aktywnie, by ceny paliw w Polsce nadal były najniższe w Europie" - napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

To kolejna taka zapowiedź prezesa Orlenu. Ostatnio obniżką cen Obajtek chwalił się 14 marca.

Zobacz także: Ceny paliw nadal rosną. Ekspert: Możliwe, że zobaczymy lekkie obniżki

Urszula Cieślak z BM Reflex zwraca uwagę, że nie jest to jednak decyzja, "która wynika tylko i wyłącznie z dobrej woli", ponieważ została ona uwarunkowana sytuacją na rynku ropy naftowej i rynku walutowym.

Umocnienie złotego i spadek cen paliw gotowych na rynkach światowych sprawiają, że ceny w hurcie już bardzo wyraźnie się obniżyły, jeśli porówna się je z poziomem maksymalnym, który notowaliśmy około 9-10 marca. Benzyna w hurcie potaniała o ponad 55 gr na litrze netto, a olej napędowy w hurcie — jeśli chodzi o ceny spot PKN Orlen — potaniał o złotówkę. Generalnie mamy zatem niższe ceny paliw w hurcie i wszystkie dostawy nowego paliwa, które będą trafiały na stację w tych niższych cenach, oczywiście będą przekładały się na poziomy cen paliw — zaznaczyła ekspertka.

Ceny paliw w Polsce

Zwróciła przy tym uwagę, że obniżenie cen paliw na całym rynku może potrwać nawet kilkanaście dni. Chodzi o to — wyjaśniała — że na niektórych stacjach wciąż sprzedawane są zapasy paliwa z droższych dostaw z 8, 9 czy 10 marca. "Teraz sytuacja uspokoiła się w porównaniu do 24-27 lutego, gdy w zasadzie każda dostawa schodziła w bardzo krótkim czasie. Rynek jest nasycony, jeśli chodzi o odbiorców końcowych paliwa, i sprzedaż trwa dłużej, wróciła do zwyczajowej normy, lub jest nawet niższa, a właściciele prywatni nie są w stanie obniżyć cen, by zrównać je z tymi z PKN Orlen" - zaznaczyła.

Według Urszuli Cieślak nie należy jednak spodziewać się bardzo dużego zróżnicowania cen między stacjami. "Będziemy mieścić się w granicach poniżej 7 zł za litr benzyny i poniżej 8 zł za litr dla oleju napędowego" - oceniła.

Paliwa w Polsce

Z najnowszego raportu e-petrol.pl wynika, że benzynę Pb95 można zatankować w najbardziej atrakcyjnych cenach na stacjach województwa świętokrzyskiego, gdzie kosztuje ona średnio 6,77 zł/l. Olej napędowy jest najtańszy na Opolszczyźnie i Podkarpaciu, na których płaci się za jego litr 7,54 zł. Na Lubelszczyźnie natomiast z ceną 3,67 zł/l najmniej kosztuje LPG.

Tankowanie benzyny 95-oktanowej jest obecnie najdroższe we wspomnianym województwie lubelskim, gdzie jej litr kosztuje 6,92 zł. Na Warmii i Mazurach najwięcej płaci się za olej napędowy, którego litr oferowany jest po 7,69 zł. W województwach lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim e-petrol.pl odnotował zaś najwyższe ceny LPG - w tych częściach Polski za litr tego paliwa płaci się przeciętnie 3,84 zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(350)
dr Haus
2 lata temu
Dziś baryłka ropy kosztuje jakieś $105 czyli koło 450 zł. Baryłka ma 160 litrów. Czyli litr ropy kosztuje jakieś 2,81 zł w cenie 7,30 za litr paliwa na stacji. To jest dość istotny koszt w cenie prawie 3x droższej benzyny ale policzcie sami czy ktoś nas znowu nie wali w ch...
ha ha ha
2 lata temu
brawo, faktycznie taniocha
Kuba
2 lata temu
Weźcie butelkę coli 1 litr za 5 zł i połóżcie na stole. Taka butelka 1 litr benzyny kosztuje 7 zł - kpina, koszt wydobycia 1 litra ropy to ok 20 groszy
Lex P IS-SS
2 lata temu
Brawo PiS,,KTO TEN NARÓD WYLECZY Z CHOROBY PSYCHICZNEJ ,,,
JGr
2 lata temu
Najciekawsze ,jak drożeje to zapasów nie ma ,jak tanieje to trzeba wyprzedać zapasy ,zanim się sprzeda to znów zdrożeje
...
Następna strona