Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ORP Ślązak wciąż nie wykazał się, a trzeba do niego dokładać. Konieczne naprawy za 2 mln zł

Jego budowa pochłonęła ponad 1 mld zł. Wciąż nie wypłynął na żadną akcję międzynarodową, a mimo to wymaga kolejnej naprawy. Mowa o okręcie patrolowym "Ślązak", który czeka na swój czas w gdyńskim porcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
ORP "Ślązak" to najdłużej budowany w historii III RP okręt (Fot: NurPhoto)

Okręt patrolowy "Ślązak" jest jak skarbonka bez dna. Budowany od 18 lat, nadal nie ma wszystkich funkcji, I choć ani razu nie wypłynął jeszcze na misję międzynarodową, już wymaga naprawy głównego uzbrojenia. Trójmiejska "Gazeta Wyborcza" informuje, że Komenda Portu Wojennego w Gdyni, która jest jednostką odpowiedzialną za zakupy dla Marynarki Wojennej, ogłosiła przetarg opiewający na 428 tys. euro, czyli niecałe 2 mln zł.

Statek stojący w porcie również wymaga nakładów, więc wojsko tylko czeka, by wykorzystać "Ślązaka" zgodnie z przeznaczeniem. A dlaczego do tej pory się to nie wydarzyło? Rozmówcy "GW" wyjaśniają, że powodem, dla którego "Ślązak" nie uczestniczył jeszcze w akcjach międzynarodowych nie sa problemy techniczne, lecz pandemia koronawirusa, przez którą część zadań zawieszono.

"Ślązak" do tej pory wykorzystywany był w Marynarce Wojennej jedynie do krajowych ćwiczeń i szkoleń. Docelowo ma być przeznaczony m.in. do nadzorowania morskich szlaków komunikacyjnych w ramach misji natowskich, ma eskortować i ochraniać inne jednostki. Jest przystosowany także do misji ratowniczych i humanitarnych.

Jego budowa pochłonęła ponad 1,2 mld zł.

Samowola budowlana. Abolicja dla właścicieli budynków, które mają 20 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2020

Przemekpolska armia, a w szczeólności marynarka to jest dramat. Zamiast kupić 2-3 gotowe nowoczesne statki z transferem technologii to będziemy sami rzeżbić … Czytaj całość

29-09-2020

t55Polska armia to jest jedna wielka atrapa...... 3 dni i biala flaga, klasyczny scenariusz:)

29-09-2020

kosy klepać znowuPogardzany PRL, ile zbudował okrętów dla Układu Warszawskiego?

Rozwiń komentarze (134)