Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

ORP Ślązak powstawał 18 lat. Wreszcie trafił do służby

62
Podziel się

Marynarka Wojenna wreszcie otrzymała ORP Ślązak. Wreszcie, bo jego budowa trwała blisko dwie dekady. Po drodze mieliśmy ośmiu premierów i siedmiu ministrów obrony. Okręt zbudowano za 1,2 mld zł.

18 lat, kilka rządów, wielu premierów oraz ministrów i wreszcie powstał. ORP Ślązak trafił do MW
18 lat, kilka rządów, wielu premierów oraz ministrów i wreszcie powstał. ORP Ślązak trafił do MW (twitter.com/MON_GOV_PL, MON)
bCZsqugR

Trudno określić, ile wody w Wiśle upłynęło od ustawienia stępki pod budowę Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej (ORP) Ślązak, co miało miejsce 28 listopada 2001 r. Od tego czasu premierami Polski zdążyli być kolejno: Leszek Miller, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz, Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Ewa Kopacz, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. Przez te 18 lat ośmiu premierów utworzyło dziewięć rządów. Z kolei ministrów obrony było siedmiu: Jerzy Szmajdziński, Radosław Sikorski, Aleksander Szczygło, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak, Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak.

Jeśli w tym czasie, kiedy przystępowano do budowy okrętu któremuś z budowniczych urodziło się dziecko, to właśnie osiąga pełnoletność. ORP Ślązak zwodowany został "już" 2 lipca 2015 r. w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Jego matką chrzestną została Maria Waga, wdowa po byłym dowódcy MW, admirale Romualdzie Wadze. Jednak dopiero 8 listopada Anno Domini 2019 podpisano protokół zdawczo-odbiorczy i uroczyście przekazano go Marynarce Wojennej właśnie. To okręt patrolowy, choć pierwotnie budowany był jako okręt wiodący serii korwet wielozadaniowych.

bCZsqugT

Miało być ich siedem, powstał tylko jeden

Burzliwa jest historia okrętu - jednego, bo seria nigdy nie powstała. Finansowanie programu Gawron z publicznych pieniędzy wstrzymano. W 2012 r. program Gawron zamknięto w całości, a nieukończony prototyp okrętu sprzedano. Tego samego roku zapadła decyzja, by - na bazie kadłuba - zbudować jednostkę patrolową o ograniczonych możliwościach bojowych.

Obejrzyj: Porzucona łódź podwodna na Bałtyku

ORP Ślązak mierzy 95,2 m długości, więc powstawał z prędkością nieco ponad 5 metrów na rok. Jego wyporność standardowa to 1800 ton, więc na każde 100 ton pracowano okrągły rok. Jest niby nowy, błyszczący, a już pełnoletni. Ponoć marynarze i tak będą się cieszyć, bo są przyzwyczajeni do pływania półwiecznymi, około 50-letnimi jednostkami. Tu proszę, wejdą do blisko 20-letniej nówki nie śmiganej.

bCZsqugZ

MON ma wobec zbudowanego za 1,2 mld zł Ślązaka poważne plany. Wymienimy tylko kilka kluczowych: to zwalczanie zagrożeń asymetrycznych, zwalczanie piractwa i terroryzmu morskiego, a także udział w akcjach humanitarnych i ekologicznych. Niech nam służy.

bCZsquha

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZsquhu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
obywatelka RP
11 miesięcy temu
uważam, że za zdradę i sabotaż, powinna być przywrócona Kara Śmierci
Lech
11 miesięcy temu
Ograniczona zdolność bojowa - brzmi dumnie! Czyli to jest nie okręt ale statek służący rejsom spacerowym po zatoce dla prezydenta i jego gości.
Święty
11 miesięcy temu
Za dużo zlodzieji przy tym projekcie pracowało 😇
bCZsquhv
hahahaha
11 miesięcy temu
Hhahaha 18 lat budowali hahaha wartość bojowa Zero hahaha
szkutnik
11 miesięcy temu
Czas szybko leci. Przypomnę że stępka poświęcona przez biskupa która miała być początkiem budowy promu leży już w Szczecinie trzy lata !!.
Najnowsze komentarze (62)
Jack
9 miesięcy temu
Ludzie ,wy to z morzem rzeczywiście nic wspólnego nie macie. Pozdrowienia dzieciaki z Gdyni
Jajko
11 miesięcy temu
A to tylko tyle zbudowane od 2 wojny światowej???
seia58
11 miesięcy temu
Dziennikarze nie mogą wszystkiego wiedzieć , są jak sroki , ogłoszą wszystko całemu światu , najlepiej lizać dooope zachodniemu i wschodniemu sąsiadowi . Przekop miwrzei wiślanej zmieni sytuację geopolityczną w tej części Europy i budowa okrętów dla Polski tobędą zmienione priorytety . Tak zablokujecie moją wypowiedż .
Pp
11 miesięcy temu
Jakoś nikt nie wspomina ze za Platformy chcieli kadłub przerobić na żyletki. Gorzej, ze z korwety powstał patrolowiec, prawda lemingi?
Zbyszek 46
11 miesięcy temu
W poczatkowym planie, Slazak Mial miec urzadzenia do wykrywania I sledzenia okretow podwodnych na Baltyku. Wiadomo, ze najwiecej jest okretow rosyjskich. Pytanie: Czy Rosja chce Zeby polski okret wykonywal to zadanie I Polacy wiedzieli gdzie sa ich podwodniaki? W tamtym czasie rzadzili poskomunisci ktorzy byli skonni wykonany polecenie Rosjan I przerwac budowe. To samo zrobil Tusk. Nie oskarzajcie WP, ze nie potrafi wybudowac takiego w koncu niewielkiego okretu w 3-4 lata. Wszystko przez Rosjan.
Roman
11 miesięcy temu
Upadek budowy 7 korwet typu Gawron to nie wina stoczni czy kolejnych rządów tylko resetu mulata z Putinem. Tak jest niestety z USA że zmiana prezydenta może całkowicie zniweczyć plany takich pañstw jak Polska. Ślązaka zbudowano i mam nadzieję że pozyskamy dla niego odpowiednie uzbrojenie które uczyni z niego korwetę. Niestety, jak się nie ma odpowiednich własnych technologii, to trzeba kombinować...
scorpion
11 miesięcy temu
Okręt bez rakiet wartość bojowa 0 % nawet fregaty australijskie były by lepsze mają rakiety i to niezłe ?
Ch hc
11 miesięcy temu
Następny środek ucieczki dla rządu w razie w. Tym razem morski
bCZsquhn
Hanys
11 miesięcy temu
Nazwa "Ślązak" dla tego czegoś symbolizującego polską niemoc (tak jak milion samochodów elektrycznych) to obraza dla Śląska
Wacek
11 miesięcy temu
Historia tej najdroższe motorówki świata jak w pigułce obrazuje patologie okrąglostolowej kliki Tuska
Syf1
11 miesięcy temu
po jakims czasie wszystko z ta madzyna plywajaca pojdzie w nie pamiec poogladajcie na Youtube jaki macierowiczowu sie okrety snily lotniskowce, okrety podwodne smiglowce Od 1989 r rozbrojono Polska armie doszczetnie przez lewice po pis, straszne, jestesmy gorzej niz w 1939 r
😄😄
11 miesięcy temu
Temat na dobrą komedię
BUG H2O
11 miesięcy temu
Znając poziom kultury technicznej RzeczPISpospolitej i jej misiewiczów mogą jedynie produkować składane klęczniki do modlitwy oraz drewniane eouropalety albo budować w Polsce drugą Grecję lub Wenezuelę. Chyba, że tak jak w Brazylii poprzez sztuczne pompowanie PKB dla „ciemnego ludu” co doprowadziło do katastrofy gospodarczej. PIS PZPR-bis.
Adam
11 miesięcy temu
ORP Wstydek setki milionów włożyli w tą trumnę ,i nikt za to nie odpowiada ,tyle kasy włożono na Kraby ,nośniki na złom wierze ,ą potem kupować nowe od Korei północną ,oczywiście za duża kasę ,i też nikt nie odpowiada .
...
Następna strona