Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy sprzęt dla wojska. Plan Modernizacji Technicznej zatwierdzony

- Wprowadzamy Wojsko Polskie w XXI wiek - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zatwierdził Plan Modernizacji Technicznej na lata 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MON)
Minister na terenie 1. Brygady Pancernej, Wesoła pod Warszawą. (Fot: MON)

Plan Modernizacji Technicznej wyznacza ramy prawne pozwalające na dalszą modernizację Sił Zbrojnych. Określa on uzbrojenie i wyposażenie, które będzie zakupione dla Wojska Polskiego w najbliższych latach.

- W Planie Modernizacji Technicznej przeznaczyliśmy 524 miliardy złotych na nowe uzbrojenie i wyposażenie - mówi minister Błaszczak.

Jak podkreślił na Twitterze, wydatki na obronność muszą wzrastać, "dlatego zaplanowaliśmy 524 mld zł na modernizację do 2035 r. Kupimy F-35, niewykrywalne drony, satelity i gamę sprzętu z polskiej zbrojeniówki".

- Proces modernizacji musi być sprawniejszy, skuteczniejszy i wydajny. Dlatego moją kluczową decyzją było wydłużenie okresu planistycznego z 10 do 15 lat. Wydłużenie planowania otworzyło drogę do stworzenia podstaw prawnych do zawierania wieloletnich umów - tłumaczył minister. Jak mówił, realizacja programów ma być ogromnym skokiem rozwojowym dla polskich Sił Zbrojnych, ma też stanowić impuls dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

- W ramach programu Harpia pozyskamy najnowocześniejsze 32 samoloty piątej generacji F-35 - potwierdził Mariusz Błaszczak. - Chcemy jeszcze bardziej zwiększyć zdolności uderzeniowe nowych myśliwców. Absolutną nowością oraz uzupełnieniem programu Harpia będzie program HarpiSzpon.

W Planie Modernizacji Technicznej zaplanowane zostały też środki na zakup dodatkowych samolotów F-16.

Obejrzyj także: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Dla Marynarki Wojennej ważny jest program Miecznik. - Pozyskamy dwa okręty obrony wybrzeża, w oparciu o polski przemysł stoczniowy. W ramach programu MURENA pozyskamy w polskich stoczniach 6 lekkich okrętów rakietowych - mówił minister, cytowany na Twitterze.

- Nie zatrzymamy się także w kwestii wymiany floty śmigłowców. Po pozyskaniu wiropłatów dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, zrealizujemy program Kruk. Dzięki niemu pozyskamy nowoczesne śmigłowce uderzeniowe dla wojsk lądowych - dodał minister.

W ramach programu GROSZEK Polska kupi zasobniki lotnicze z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty. To uzbrojenie, które umożliwia zwalczanie dużych grup nieprzyjaciela takich jak m.in. pododdziały zmechanizowane, pancerne. Z kolei dzięki programowi BALSA Polska chce pozyskać kolejne, nowoczesne inżynieryjne roboty wspomagające pracę saperów. Zapewnią one wykrywanie, usuwanie i neutralizację niewybuchów oraz zdalnych urządzeń wybuchowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: armia, polskie wojsko, mariusz błaszczak, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2019

QueTeraz powonajcie soboe to z rozbrajaniem polskiej armii przez PO-PSL. Poza tym, fundusz obrony narodowej byl takze dla PO-PSL doskonalym zrodlem do … Czytaj całość

10-10-2019

ikilOpodatkować kościoły, zlikwidować konkordat. Polska ma na co wydawać te 18 mld. Kler nie musi pławić się w luksusach za nasze.

10-10-2019

rodzic 500+ nie POPISZ 500+ zrobi się 100+ bo reszte zjedzą dodrukowane pieniądze na zabawki dla wojaków, policjantów i innych służb oraz na ich wzrastające pensje i ich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)