Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Zamrożenie cen prądu. Wyższy limit tylko po złożeniu oświadczenia

35
Podziel się:

W 2023 roku ceny prądu dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na tegorocznym poziomie, ale tylko do określonych limitów zużycia. Wynoszą one dwie, 2,6 i trzy megawatogodziny - wyższe limity przysługują m.in. gospodarstwom z osobami z niepełnosprawnością i takim, które mają Kartę Dużej Rodziny. Ta ostatnia grupa nie powinna zwlekać z dopełnieniem formalności, jeśli chce skorzystać w całości z podniesionego limitu.

Zamrożenie cen prądu. Wyższy limit tylko po złożeniu oświadczenia
Zamrożenie cen prądu. Wyższy limit tylko po złożeniu oświadczenia (Adobe Stock, © Rido)

W świetle drastycznie rosnących rynkowych cen prądu rząd postanowił, że w 2023 roku zamrozi stawki dla gospodarstw domowych na poziomie z obecnego roku - ale tylko do pewnego limitu zużycia. Co do zasady jest to nie więcej niż dwie megawatogodziny rocznie, natomiast w przypadku gospodarstw, w których są osoby niepełnosprawnością, jest to 2,6 MWh, a dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny (czyli z co najmniej trójką dzieci) - oraz dla rolników - 3 MWh. Grupy, które mogą i chcą skorzystać z wyższych limitów, muszą złożyć do swoich dostawców prądu oświadczenie o byciu osobą uprawnioną.

Duże rodziny powinny się spieszyć

Zgodnie z rządową ustawą oświadczenia będzie można składać do 30 czerwca 2023 roku, z zastrzeżeniem, że trzeba to zrobić niezwłocznie. Oznacza to, że ci, którzy mają już Kartę Dużej Rodziny, powinni złożyć oświadczenie w pierwszym możliwym terminie. Natomiast ci, którym w styczniu urodzi się trzecie dziecko, też nie powinni zwlekać z wyrobieniem karty (przysługuje bowiem ona właśnie od trzeciego dziecka) i złożeniem oświadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd przyłożył rękę do problemu, który będzie się mścił na nas latami

Powinni to zrobić nie później niż w ciągu 30 dni od daty nabycia uprawnień - o ile chcą skorzystać z całego limitu zużycia prądu w wysokości trzech megawatogodzin. Spóźnialskim będzie bowiem potrącane 250 kilowatogodzin za każdy miesiąc zwłoki. Na skorzystanie z pełnego podwyższonego limitu nie będą też mogli liczyć ci, którym trzecie dziecko urodzi się w lutym i kolejnych miesiącach.

Aby skorzystać z wyższego limitu, rodziny wielodzietne w składanym do sprzedawcy prądu oświadczeniu muszą podać numer Karty Dużej Rodziny i dołączyć do niego kopię karty. Z kolei gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, którym przysługuje limit 2,6 MWh, powinny złożyć oświadczenie - bez dodatkowych dokumentów.

Żadnych oświadczeń nie muszą składać natomiast ci, którym nie przysługuje podwyższony limit, a jedynie ten standardowy, w wysokości dwóch megawatogodzin. Dla tej grupy zamrożenie cen prądu następuje automatycznie.

Rząd wprowadza maksymalną cenę prądu

Gospodarstwa, które przekroczą określone dla nich limity, za zużyty ponad te pułapy prąd zapłacą nie więcej niż 693 zł za MWh - tak zakłada kolejna rządowa ustawa. Odmiennie wygląda to w przypadku odbiorców prądu innych niż gospodarstwa domowe. Tutaj rząd nie zamraża cen prądu na tegorocznym poziomie, a jedynie wprowadza maksymalną cenę energii od pierwszej zużytej jednostki.

Nie więcej niż 785 zł za MWh zapłacą mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty użyteczności publicznej - m.in. placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki.

785 zł za MWh będzie też maksymalną stawką dla jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych zakładów budżetowych, realizujących zadania z zakresu m.in. dróg, wodociągów i kanalizacji, transportu zbiorowego i porządku publicznego. Ustawą objęci będą także producenci rolni, którzy są mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, a także obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
ala
rok temu
Kartę dużej rodziny powinny mieć rodziny , które mają dzieci do 20 lub 25 roku życia (jeżeli się uczą)a nie seniorzy, którzy już wychowali swoje dzieci , pracują lub mają swoje rodziny.
Jedrek
rok temu
Ludzie obuccie się znowu was dziela na lepszych i gorszych kiedy zmadrzejecie najpierw zabiorą 1000 a potem łaskawie dają 100zl
Lidia
rok temu
A gdzie osoby niepełnosprawne, mają złożyć i jaki wniosek ? Ja miałam prąd od PGNIG-e a teraz zerwali umowy i mieli nam przydzielić innego handlarza prądem, losowo. Mamy koniec grudnia i cisza. Potem, dostanę ogromny rachunek, bo ostatni, zapłaciłam w sierpniu !!! W tym kraju, już nikt nad niczym, NIE panuje. Trzeba Nam, jeszcze więcej ukraińskiej szarańczy.
Nikooo
rok temu
A co z tymi co założyli pompy ciepła . Miało być za darmo a tu gdyby ceny nie zostały zamrożone to katastrofa !!!!
lex
rok temu
jak za komuny ?,po wyborach należy rozliczyć mafię kulawego,ferajna napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/,przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii/czyżby kradzież zresztą zgonie z zasadą "jak kraść to miliony" ?/ . Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu . Wszystkiego najlepszego życzę na Nowy Rok tylko i wyłącznie Przeciwnikom pis .
...
Następna strona