Nie dowiesz się, co konkretnie składa się na twój rachunek za prąd. Rząd szykuje nowe przepisy
W 2023 r. przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną nie będą musiały informować o strukturze ceny energii dostarczanej do odbiorców. Obowiązek ten będzie zniesiony z ich barków przez cały rok. To zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra klimatu i środowiska. Zgodnie z nim sprzedawcy prądu nie będą musieli informować klientów o strukturze ceny energii im dostarczanej od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. – czytamy na portalu WNP.pl.
Zamrożenie energii przyczyną decyzji resortu
Wyjaśnienie tego kroku odnajdujemy w ocenie skutków regulacji (OSR). Resort wyjaśnia, że zamiana jest konieczna ze względu na wprowadzenie czasowych, wyjątkowych rozwiązań w zakresie cen energii elektrycznej i taryfowania energii elektrycznej w 2023 r. Chodzi tutaj po prostu o zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych.
Przedsiębiorstwa energetyczne obracające energią elektryczną w przyszłym roku będą stosować ceny równe cenom zawartym w taryfie obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r. dla poszczególnych grup taryfowych do określonych limitów zużycia energii elektrycznej. Po przekroczeniu limitów określonych w ustawie polskie gospodarstwa będą płacić za energię 693 zł za MWh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zima testuje nasze systemy energetyczne. Czy grozi nam blackout?
Oznacza to, że ceny energii elektrycznej zostały ustalone w przepisach prawa i w związku z tym w 2023 r. ceny energii elektrycznej zatwierdzane przez Prezesa URE w taryfach na 2023 r. nie będą miały zastosowania do odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych – podkreśla resort w OSR, cytowany przez WNP.pl.
Struktura kosztów byłaby większa niż sam rachunek
Tym samym zgodnie z rozporządzeniem taryfowym do obliczenia struktury procentowej kosztów składających się na cenę energii elektrycznej stosuje się poziom kosztów i marży wskazanych w tej wersji wniosku o zatwierdzenie taryfy dla energii elektrycznej, która stanowiła podstawę zatwierdzenia tej taryfy przez Prezesa URE.
A przedsiębiorstwa obrotu, realizując obowiązek informowania o strukturze kosztów, "informowałyby odbiorców o strukturze kosztów składających się na cenę energii elektrycznej, która w 2023 r. nie będzie miała zastosowania do tych odbiorców w związku z obowiązkiem stosowania cen wskazanych w ww. ustawach" – zauważa resort.
To oznacza, że informacja o strukturze kosztów przedstawiana odbiorcom energii elektrycznej byłaby nieprecyzyjna i mogłaby wprowadzać odbiorców w błąd – wyjaśniono.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.