Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Zamrożenie cen prądu w praktyce. O tyle wzrosną nasze rachunki

21
Podziel się:

Wprowadzona przez rząd maksymalna cena prądu jest o ok. 70 proc. wyższa od przeciętnej - szacują eksperci Santander Bank Polska. Ich zdaniem funkcjonowanie limitu cenowego przełoży się na wzrost rachunków gospodarstw domowych o około 7 proc. "Cofnięcie tzw. tarczy antyinflacyjnej dołoży do wzrostu rachunków jeszcze ok. 18 proc." - czytamy w analizie.

Zamrożenie cen prądu w praktyce. O tyle wzrosną nasze rachunki
Wyliczenia (Adobe Stock, ola20)

Analitycy Santander Bank Polska przypominają założenia przyjętej 7 października przez Sejm ustawy przewidującej zamrożenie cen prądu w 2023 r.

"Sejm wprowadził ustawę zamrażającą cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do zadanego progu spożycia, powyżej którego ustanowiono maksymalną cenę 693 zł za 1 MWh. Próg ustanowiono na 2 MWh rocznego spożycia, przy czym dla osób z niepełnosprawnościami podwyższono go do 2,6 MWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny do 3.0 MWh" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe godziny szczytu zużycia energii. "Są codzienne obliczane. Ważna jest pogoda i nasze zachowania"

Zamrożenie cen prądu. Santander Bank Polska: rachunki wzrosną o ok. 7 proc.

Według szacunków ekspertów Stantandera cena maksymalna jest o ok. 70 proc. wyższa od przeciętnej, a rządowe rozwiązania przełożą się na wzrost rachunków gospodarstw domowych o ok. 7 proc. Jak wskazują analitycy, cofnięcie tzw. tarczy antyinflacyjnej dołoży do wzrostu rachunków jeszcze ok. 18 proc.

Dla oszacowania wpływu nowych rozwiązań ustawowych na średnie ceny posłużyliśmy się rozkładem konsumpcji energii w 2018 r., który skorygowaliśmy za pomocą średnich danych o zużyciu w 2021 r. Przyjęliśmy, że średnie zużycie poza miastami odpowiada zużyciu rolników, niepełnosprawnych oraz w rodzinach wielodzietnych. Założyliśmy łączną liczbę odbiorców energii na 16,8 mln, w tym 2,3 mln rodzin wielodzietnych i rolników, 1,0 mln rodzin z osobami niepełnosprawnymi - głosi analiza Santander Bank Polska.

Na podstawie wymienionych założeń analitycy banku szacują, że 100-procentowy wzrost cen energii podbiłby średnie ceny dla grupy z limitem 2 MWh o ok. 18 proc., dla grupy z limitem 2,6 MWh o ok. 21 proc. i dla grupy z limitem 3 MWh o ok. 16 proc. Po uśrednieniu daje to ok. 18 proc. "Ponieważ zaś cena energii to ok. 50-55 proc. rachunku gospodarstwa domowego, to w uproszczeniu 100 proc. wzrost ceny energii przekłada się na wzrost rachunków o ok. 10 proc." - wskazują.

Jak nowe regulacje odbiją się na inflacji? Zdaniem ekonomistów opcje są dwie. Według pierwszej z nich Główny Urząd Statystyczny uśredni wzrost cen w całym roku i wówczas efekt zmian będzie widoczny od razu w styczniu. Druga możliwość zakłada, że GUS będzie śledził faktyczne płatności, co da efekt stopniowy, a najmocniejszy będzie odnotowany w grudniu, kiedy ceny energii będą prawie o 20 proc. wyższe niż rok wcześniej. "Nasza prognoza zakłada realizację wariantu" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Karny
rok temu
Tylko że to jest ograniczone względem konsumpcji, dług Firmy wrośnie i można trafić do KRD.
dvsv
rok temu
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
Max
rok temu
Dwie pieczenie na jednym ogniu, niedobra unia chce powrót stawek VAT więc jest niedobra, a PIS chętnie zwiększy stawki żeby ratować budżet bo przecież unia tak wymaga. Najlepsze jest rozdawanie ludziom tego co się im kradnie (oczywiście nie w całości), to nazywa się "sprawiedliwość".
brawo
rok temu
ceny paliw sa zawyzone o conajmniej zlotowke, ceny energii dla przedsiebiorstw wzrosnac maja x6!!! jestesmy dymani na bieżaco z kazdej mozliwej strony, a najlepsze jest to, ze pozwalamy na to.
Kris
rok temu
Cena prądu zamrożona, o ile podniesiono resztę opłat np. przesyłowe? Co cisza?
...
Następna strona