Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zamrożenie cen energii może mieć fatalne skutki uboczne. "Rząd utrwali inflację"

90
Podziel się:

Zamrożenie cen energii elektrycznej dla konsumentów osłabi bodźce do jej oszczędzania, a na dłuższą metę będzie utrwalało inflację - twierdzi połowa ekonomistów, którzy wzięli udział w najnowszej rundzie panelu eksperckiego "Rzeczpospolitej". Eksperci wskazują, że wsparcie dla gospodarstw domowych w kryzysie energetycznym skończy się podniesieniem cen towarów i usług.

Zamrożenie cen energii może mieć fatalne skutki uboczne. "Rząd utrwali inflację"
Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, by ograniczyć negatywne skutki kryzysu energetycznego, zamrozi ceny energii (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Sejm przyjął przygotowany przez rząd projekt zamrożenia cen energii w 2023 r. dla gospodarstw domowych, a także odbiorców wrażliwych (szpitali, szkół itd.) oraz małych i średnich firm. Do konkretnego zużycia mają zapewnione stawki za prąd na poziomie z 2022 r.

Rozwiązanie to może jednak finalnie nie uchronić Polaków przed kolejnymi podwyżkami. 16 z 32 ekonomistów, którzy wzięli udział w panelu eksperckim "Rzeczpospolitej", uważa, że pomysł rządu utrwali wysoką inflację w kraju.

Przypomnijmy, że z ostatniego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu ceny towarów i usług były o 17,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Takiego wzrostu nie było od 25 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Opłakane skutki decyzji rządu. Ekspert ostrzega: trzy lata temu rynek energii został zdemolowany

Rząd walczy z kryzysem energetycznym, zamrażając ceny prądu

- W gospodarce nie ma cudów, tylko są twarde ograniczenia budżetowe. Jeżeli komuś daje się zniżkę, to ktoś inny musi za to zapłacić. Jeżeli wspiera się gospodarstwa domowe, to koszt takiej polityki zostanie przerzucony na firmy, które będą musiały zapłacić więcej. Oczywiście firmy podniosą ceny swoich produktów, co przełoży się na kolejny impuls inflacyjny na poziomie całej gospodarki. W rezultacie tak czy inaczej zapłacą za to konsumenci - komentuje dla "Rz" prof. Andrzej Cieślik, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.

To właśnie jeden z 16 ekspertów, którzy zgodzili się z tezą, że "zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. w proponowanej przez rząd formie w dłuższym terminie będzie proinflacyjne".

Co ważne, rządowa tarcza solidarnościowa, która zakłada m.in. sterowanie cenami prądu, nie została jednoznacznie skrytykowana przez ekonomistów. Cześć naukowców w twierdzi, że rząd powinien dopuścić podwyżki taryf odzwierciedlające warunki na rynku hurtowym i zaoferować gospodarstwom domowym dodatki kompensujące wzrost rachunków za prąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Były milicjan...
rok temu
Koniec oszustw, szerzenie nienawiści przez działaczy pis. Trzeba ich rozliczyć i skazać na bezwzględne więzienie.
Adam Nosmith
2 lata temu
A ta cena to wynik ekonomii czy monopolu i bandyckich marży? O czym mówią ci ekonomisci? przykładają wolnorynkowe modele do socjalistycznej energetyki? sprytne... W sumie to dobre jest tylko jak wielc6 zarabiają...
Robert
2 lata temu
Ciągle źle, co by nie zrobili, to i tak zawsze będziecie narzekać. Naprawdę jestem strasznie ciekaw tego, czy jak w Polsce zmieni się władza, to czy też z taką samą zacientoscią będziecie krytykować 24h wszystkie ich decyzję, jeśli będą musieli rządzić w tak trudnych czasach. I nie jestem tu żadnym wyborca PISu, ale to ciągle narzekania nie sa już nawet groteskowe.....
No name
2 lata temu
Wolne żarty z tą walką z kryzysem energetycznym w ich wykonaniu. Bo jak na razie wszystkie fakty wskazują na to, że podkręcają raczej ten kryzys niż z nim walczą. Najpierw podnoszą o tysiące procent swoje marże, a potem udają dobrych wujków i zamrażają ceny. Czy za pierwsze 3 kwartały roku któraś z tych naszych narodowych firm poniosła straty, żadna nic takiego nie zgłosiła. Wszystkie mają rekordowe zyski. złodziejstwo w czystej formie. A ludziom sprzedaje się ciemnotę. Na prawdę ten kryzys mógłby być i byłby o wiele mniejszym gdyby nie ich zachłanność i działania.
Tania energia
2 lata temu
Może wreszcie wypiąć się na unię i dokończyć budowę elektrowni w Ostrołęce?
...
Następna strona