Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Szok energetyczny wywołał masowe podnoszenie cen. "Spirala się nakręca"

10
Podziel się:

Podwyżki cen i cięcia kosztów to główne sposoby, jakimi próbuje sobie radzić polski biznes z problemem gwałtownych wzrostów cen energii – wynika z badania przeprowadzonego przez Gfk Polonia na zlecenie ING Banku Śląskiego. – Firmy mają duże koszty i oczekują, że będą jeszcze większe. Przerzucają więc, co się tylko da, na konsumentów, a spirala inflacyjna się nakręca – skomentował główny ekonomista ING Rafał Benecki.

Szok energetyczny wywołał masowe podnoszenie cen. "Spirala się nakręca"
Firmy muszą w 2022 r. sprostać gwałtownym wzrostom cen energii (Adobe Stock, Adobe, ING)

Z badania przeprowadzonego wśród małych i średnich firm wynika, że aż 70 proc. z nich obawia się w ogóle o dostęp do energii i paliw w najbliższych miesiącach. Trudna sytuacja energetyczna powoduje, że firmy zmagają się też z wyższymi kosztami działalności.

Najwięcej przedsiębiorców (32 proc.) uważa, że ceny paliw i energii będą rosły dalej w tempie między 30 a 50 proc. w ciągu nadchodzących 12 miesięcy, ale aż 13 proc. przewiduje, że wzrosną w tym czasie o ponad 100 proc.

Kryzys energetyczny. Firmy przenoszą koszty, a spirala inflacyjna nakręca się

Przedsiębiorcy mają rosnące oczekiwania inflacyjne, bo jest duży wzrost kosztów, a firmy uważają, że jeszcze większe wzrosty są przed nami. Oczekiwania inflacyjne firm są duże i spirala inflacyjna nakręca się – skomentował wyniki tego badania główny ekonomista ING Rafał Benecki. Jak podkreślił, element spirali jest bardzo widoczny w tych badaniach.

Spirala inflacyjna to niebezpieczne zjawisko, gdy wzrost kosztów nakręca wzrost cen, co powoduje presję na wzrost płac, co z kolei... powoduje wzrost kosztów. W rezultacie powstaje samonapędzający się mechanizm wzrostu inflacji, który ciężko zatrzymać.

Przedsiębiorcy podnoszą ceny, tną koszty, starają się inwestować zieloną energię

Oto jak firmy starają się radzić sobie z trudnymi warunkami na rynku energii:

  • Prawie wszystkie (95 proc.) ankietowane przedsiębiorstwa na podwyższone koszty energii i paliw zareagowały podniesieniem cen własnych produktów lub usług. Jak podkreślają autorzy raportu, to przeniesienie cen nie jest widoczne z dnia na dzień, bo zostało rozciągnięte w czasie
  • Firmy starają dostosować się do obecnej sytuacji poprzez poszukiwanie tańszych dostawców lub materiałów – robi tak 77 proc. małych i średnich firm
  • 36 proc. firm jest zainteresowana "zielonymi inwestycjami"
  • Co piąta firma rozpoczęła lub planuje inwestycje w termomodernizację, a w przypadku OZE – 17 proc. ankietowanych prowadzi takie inwestycje albo je planuje (np. montaż paneli fotowoltaicznych)
  • Co trzecia firma planująca lub inwestująca w OZE ma już takie rozwiązanie, ale nadal będzie rozszerzać lub już rozszerza inwestycje w tym zakresie
  • 15 proc. przedsiębiorstw modernizuje też linie produkcyjne na bardziej energooszczędne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Jeśli chodzi o tarczę antyinflacyjną, zdecydowanie najwięcej 63 proc. ankietowanych firm stwierdziła, że pomaga ona, ale w ograniczonym zakresie. Również zdecydowana większość (60 proc.) stwierdziła, że tarcza powinna być utrzymana do końca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Tadeusz Zowad...
2 lata temu
Hitler to wygrał Wybory przez nie socjal nie zgadzam się z tym ale przez bezrobocie.Konioktura była zła w dodatku propaganda nsdap poprzez media nie sprzyjała Partii Rządzącej.W dodatku wmówił Niemcom a był dobrym mówcą i tzw Psychologiem tzw samoukiem bo naczytał się książek Psychologicznych manipulatow,Opar swoje Teorie o Wyższośc Rasy Nordyckiej wmówił on że Niemcy to Naród Panów tzw Owerlod.To więc Wierzcie Miedią i kraczcie jak wam pokazują Gadzinowe Stacyjki i Gazetki.Nie będę mówił które.
Asd
2 lata temu
Rok temu jego wysokość premier stwierdził, że podwyżki cen energii nie mają wpływy na wzrost cen innych towarów. No to jak jest ? Dlaczego kłamią ci co jednak podnoszą te ceny ??
Towarzysze i
2 lata temu
Towarzyszki...pamiętacie? Powróciło...
Gość Darek
2 lata temu
Brawo Obajtek good job!!! Ceny wachy są obecnie znacznie wyższe niż przed operacją specjalną mimo że ropka brent jest TAŃSZA niż wtedy. Dodatkowo jak ten gościu dostał się jako prezes do firmy z prądem to podnosi ceny prądu i dystrybucji dla przedsiebiorców nawet 10 krotnie bo mu się tak podoba!!! Aha i jeszcze coś jak Sasin chciał kaski od zysków z wojny to Obajtek nagle powiedział że nie ma takich zysków. Ciekawe co robi z ta mamoną czyżby palił nią w piecu bo węgla brakuje???
oko prawdy
2 lata temu
Hitler w niemczech wygrywał wybory przez rozbudowę socjalu jak Jarek powiedział żeby wygrać wyboru musi zrobić z 500-800 zł i podwyżyć podatki,. co dał w 7 lat chce odebrać w 1 rok , inflacja zacznie galopować ale wybory najważniejsze a państwo może zmienić nazwe na Wenezuele!