Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Ostrzeżenie dla rządu PiS. Agencja ratingowa grozi nam palcem

47
Podziel się:

Niemiecka agencja Scope Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A+" i obniżyła jego perspektywę do negatywnej ze stabilnej - podano w komunikacie. Obniżka perspektywy spowodowana jest osłabieniem jakości rządów i pogorszeniem relacji z UE, a także pogorszeniem stanu finansów publicznych po pandemii.

Ostrzeżenie dla rządu PiS. Agencja ratingowa grozi nam palcem
Niemiecka agencja ratingowa ostrzega Zjednoczoną Prawicę. (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Skala ratingowa Scope obejmuje 20 poziomów. "A+" to piąty najwyższy poziom ratingu. Problem jednak jest z perspektywą na kolejne miesiące. Za możliwą obniżką ratingu w przyzłości odpowiadają w ocenie agencji dwa główne czynniki.

Agencja ratingowa obniża perspektywę dla Polski

Jeden to długoterminowy trend osłabienia instytucji rządzenia (governance) oraz ciągle rosnące napięcia między polskim rządem a UE, co zdaniem agencji w coraz większym stopniu wpływa "na mimo wszystko wciąż solidne perspektywy wzrostu gospodarczego".

Według niej te czynniki mają także wpływ na pozycję fiskalną rządu, a także podają w wątpliwość przewidywalność finansowania ze środków UE, czy "też warunkowe wsparcie ze strony Unii w przypadku niesprzyjających scenariuszy gospodarczych".

Zobacz także: Czy gospodarka przetrwa kolejny lockdown? „Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne”

Druga sprawa dotyczy osłabienia finansów publicznych w Polsce, które od czasu kryzysu Covid-19 zalazły się w "mało prawdopodobnej perspektywie pełnego pozbycia się przyrostu długu w średnim terminie".

"Formułując ocenę brano pod uwagę również żądania wydatkowe przed wyborami parlamentarnymi w 2023 r. oraz nieelastyczny plan wydatków socjalnych" - dodano.

Negatywna perspektywa odzwierciedla opinię Scope Ratings, że bilans ryzyk dla ratingu w najbliższych 12-18 miesiącach skierowany jest w dół.

Scope Ratings jest agencją zarejestrowaną w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) zgodnie z regulacjami UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Rys
2 lata temu
Brawo PIS . Tylko ta partia zapewnia nam rozstrój nerwowy u przeciwników Polski.
Adam N 1973
2 lata temu
@ Pol. Jaki "budżet uskładany przez poprzedni rząd" ? ZaPOmniałeś jak Rostowski podkreślał że pieniędzy nie ma i nie będzie? Albo jak Tusk pytał skąd wziąć pieniądze i czy zakopane są w Zakopanem? Rostowski w połowie miał rację, bo pieniędzy rzeczywiście nie było. Piszesz coś o lasach? ZaPOmniałeś że Tusk chciał je sprywatyzować i sprzedać zagranicznym podmiotom? Dzisiaj z lasów zostałyby karczowiska
Natychmiast
2 lata temu
Morawiecki do dymisji
NARÓD POLSKI ...
2 lata temu
My ludzie pracy możemy już dziś szarpać dla Ojczyzny nawet za 843 zł Brutto byle by PiS był przy władzy.
Marek
2 lata temu
Witaj druga Grecjo. Tam też tak rozdawano.
...
Następna strona