Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Oświadczenia ws. niższych cen energii. Ministerstwo odpowiada na pytania

54
Podziel się:

Kto musi złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego? Co zrobić w przypadku pomyłki? Ministerstwo energii odpowiada na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących zamrożenia cen energii.

Dokumenty ws. cen prądu można składać do 13 sierpnia.
Dokumenty ws. cen prądu można składać do 13 sierpnia. (Fotolia)

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o cenach prądu, wydłużono termin skłądania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej. Dokumenty będzie można składać do 13 sierpnia.

Ministerstwo energii opublikowało na swojej stronie komunikat, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zamrożenia cen prądu.

1. Czy gospodarstwa domowe muszą składać oświadczenia?

Nie. "Odbiorcykońcowi przyłączeni do sieci niskich napięć, zużywających energię na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1a ustawy, a więc również gospodarstwa domowe, nie muszą składać oświadczeń i automatycznie skorzystają z działań osłonowych w II półroczu 2019 r." - pisze ministerstwo.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dopłaci do droższego prądu, ale trzeba się pospieszyć

Oświadczenia muszą złożyć małe i mikroprzedsiębiorstwa, szpitale, jednostki samorządu terytorialnego, zakłady budżetowe, agencje wykonawcze, uczelnie publiczne oraz podmioty prowadzące działalność rolniczą, które korzystają z energii wg taryfy innej niż taryfa G.

2. Do kogo należy złożyć oświadczenie

Oświadczenie powinno zostać złożone firmie, z którą podpisano umowę sprzedaży energii elektrycznej albo umowę kompleksową.

3. W jakiej formie należy składać oświadczenia?

Oświadczenie można:

- złożyć osobiście w punktach obsługi klienta danej spółki obrotu,

- przesłać pocztą w wersji papierowej,

- przesłać za pomocą poczty elektronicznej, o ile oświadczenie zostało podpisane podpisem kwalifikowanym

"Należy pamiętać, że oświadczenie musi być podpisane przez upoważnione do tego osoby" - przypomina ministerstwo energii.

4. Czy średnie i duże przedsiębiorstwa składają oświadczenia?

Nie. Średnie i duże firmy rozliczają się na innych zasadach i nie składają oświadczeń.

"Średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc de minimis do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, którym zarządza Zarządca Rozliczeń S.A.Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r." - pisze ministerstwo energii.

5. Jak definiować mikro i małe przedsiębiorstwo?

Mikroprzedsiębiorca jest to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług orazz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Mały przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych:

- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro i który nie jest mikro-przedsiębiorcą.

6. Czy niezłożenie oświadczenia spowoduje utratę prawa do obniżonych cen w I półroczu 2019 r.?

"Wszyscy odbiorcykońcowy energii elektrycznej są objęci niższymi cenami energii elektrycznej w I półroczu 2019 r." - tłumaczy ministerstwo. "Już ok. 90% odbiorców końcowych nie płaci wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018r. Do 14wrześniabr. przedsiębiorstwa obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10% odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r."

Dostawcy energii, którzy po 1 lipca sprzedają prąd po cenach ustalonych w ustawie, będą mogli ubiegać się o zwrot różnicy wypłacany z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

7. Co należy zrobić w przypadku, gdy konieczne do wypełnienia dane nie mieszczą się w komórkachoświadczenia?

Dopisać pełne dane poza komórkami lub dostarczyć dołączoną do oświadczenia osobną, podpisaną kartkę z pełnymi danymi.

8. Czy należy złożyćoświadczeniew przypadku,gdy nie jestem stroną umowy?

Nie. Oświadczenia składają wyłącznie odbiorcy, którzy są stroną umowy z przedsiębiorstwem energetycznym.

"W przypadku np. wynajmowania lokali to odbiorca końcowy mający umowę z przedsiębiorstwem obrotu składa oświadczenie, a niepodmioty wynajmujące, które nie są związane umową z przedsiębiorstwem obrotu" - wyjaśnia ministerstwo.

9. Czynależyzłożyć oświadczenie jeśli jestem osobą fizyczną, mam taryfę G i jednocześnie mamw domu zarejestrowaną działalnośćgospodarczą?

Nie, ponieważ status dbiorcy końcowego zgrupy taryfowej G uprawnia automatycznie do obniżonej ceny przez cały rok 2019.

10. Jestem średnim lub dużym przedsiębiorcą i złożyłem oświadczenie, co wówczas?

Zgodnie z przepisami, oświadczenia składają wyłącznie mali i mikroprzedsiębiorcy. W przypadku pomyłki trzeba jak najszybciej skontaktować się ze sprzedawcą energii i wycofać oświadczenie.

"Złożenie takiego oświadczenia przez te przedsiębiorstwa stanowi wprowadzenie w błąd przedsiębiorstwa obrotu oraz poświadczenia nieprawdy" - informuje ministerstwo energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Jankowski
5 lata temu
Rząd zamraża ceny prądu dając konkretne oszczędności większości ludziom ale dla POwskich zwolenników wszysko żle. Rozumiem ,że woleliby aby rząd podniósł ceny. Taaak bo wtedy mogliby krzyczec znowu podwyższki. Tak się kończy codzienne oglądanie TVN i GW. Wynikiem tego jego czysta nie.n.awiść bez racjonalnego uzasadnienia.
edzioo
5 lata temu
A czemu mamy płacić wyższe rachunki za prąd. Bo rząd blokuje inwestycje wiatrowe by swoi mogli budować. To co plotki niosą to rodzina premiera nad morzem buduje...
wiedon
5 lata temu
Za to najnizsze emerytury,a zarobki na poziomie krajow balkanskich.Przy tym PIS twirdzi,ze stopa dobrobytu w Polsce jest bardzo wysoka.Nalepszym dowodem na to jest I miejsce pod wzgledem smiertelnosci.Brawo!Jeszcze 4 lata nich rzadow i zabraknie miejsc na cmentarzach.
monkey99
5 lata temu
Co za cyrk. Na głowie stają by w wyborach nie stracić. A po wyborach to kochane dzieci będą mogły pocałować misia w ... .
lokis
5 lata temu
to jest wbrew komisii europejskiej i po ipo to ten cyrk zeby zatkac wiecznie glodne pyski a pozniej zobaczymy co wymysla bo to jezt dolata co wpieprzona w pra. niech wyjasni to schetyna bo to jego robota i calej ,watwchy,zglodnialych wilkow
...
Następna strona