Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Oto ile Polska wpłaci do budżetu UE w 2023 r. Składka wzrosła. Wiceminister wyjaśnia

167
Podziel się:

Sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej w środę (26 października) pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej na 2023 r. w części dotyczącej m.in. polskiej składki członkowskiej do budżetu UE. Dokument stanowi, że Polska w przyszłym roku wpłaci na konto Brukseli ponad 30 mld zł. To więcej niż przed rokiem. Wiceminister finansów Piotr Patkowski wyjaśnił, że wzrost wynika m.in. z szybkiego tempa rozwoju kraju.

Oto ile Polska wpłaci do budżetu UE w 2023 r. Składka wzrosła. Wiceminister wyjaśnia
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim (Agencja Wyborcza.pl, Kuba Atys)

Sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu na 2023 r. w części dotyczących m.in. członkostwa Polski w UE, rezerw celowych na realizację projektów współfinansowanych z udziałem unijnych dotacji, a także na utrzymanie rezultatów niektórych projektów zrealizowanych z pomocą pieniędzy z Unii.

Z dokumentu wynika, że składka członkowska Polski w przyszłym roku wyniesie ponad 33 mld zł. Co ważne, to o 8,9 proc. więcej niż w 2022 r. Z czego wynika wzrost?

- Wyższa, niż zaplanowana na 2022 r. składka, wynika m.in. z szybszego tempa rozwoju Polski w porównaniu do większości pozostałych państw członkowskich, wyższego wzrostu podstawy VAT na tle innych krajów, wzrostu wpłaty Polski z tytułu nieprzetworzonych opakowań plastikowych oraz rosnących wpływów z opłat celnych - powiedział Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polsce grozi niewypłacalność? "Scenariusz grecki się nie wydarzy, możemy powtórzyć turecki"

Tyle kosztuje nas członkostwo w Unii Europejskiej

Wydatków Polski związanych z członkostwem w UE będzie więcej. Rezerwę na realizację projektów współfinansowanych z udziałem pieniędzy z UE zaplanowano w wysokości ponad 10 mld zł. Kwota ta może ulec zmianom w 2023 r., w związku z przyjmowanymi przez Unię nowelizacjami budżetu.

- Ponadto, w ramach tej rezerwy zaplanowano środki w kwocie ponad 2,1 mld zł na ewentualne uzupełnienie w przyszłym roku wydatków na składkę członkowską do budżetu UE. Wynika to w związku z występującymi w ostatnich latach znacznymi zmianami jej wysokości w wyniku przede wszystkim uchwalania w trakcie roku nowelizacji budżetu UE oraz wzrostu poboru opłat celnych - zaznaczył Patkowski.

Tyle Polska zyskuje w UE

Poseł Koalicji Polskiej-PSL Andrzej Grzyb podczas obrad sejmowej komisji zwrócił uwagę, że składka członkowska stanowi 5,2 proc. budżetu kraju. To też 1,1 proc. polskiego PKB.

Grzyb podkreślił również, że według planu w przyszłym roku Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej ponad 103 mld zł, a odliczając składkę - ponad 68 mld zł.

Przedstawiciel Koalicji Polskiej-PSL przypomniał także, że według planów na 2022 r. Polska miała z budżetu UE otrzymać 56 mld zł netto. W 2021 r. było to 50,7 mld zł netto, a w 2020 r. - 57,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(167)
quarantine
2 miesiące temu
Nie chcę tej kasy z faszystowskiej unii. Do niczego mi ta unia niepotrzebna. Coraz bardziej zaciskają pętlę na polskich obywatelach rzez swoje idiotyczne plany energetyczne i związane z klimatem. Ludzie co z tego, że w Europie chcą wprowadzić elektryki jak reszta świata będzie dalej spalała węgiel, jeździć spalinowymi samochodami. Za kilka lat jak nie odsuniemy ich od koryta to zabiorą wszystko, zakażą pewnie też oddychania bo to CO2.
Już
3 miesiące temu
taki kit wciskają że głowa mała. Ale my nie schizofrenicy i pamiętamy artykuły z kwotami z 2022. Kłamali wtedy czy kłamią teraz? Oto jest pytanie?
kakula
3 miesiące temu
Ludzie obudżcie się.Porównajcie tylko nasz kraj wtedy jak nie byliśmy w unii i teraz.Ślepiec by zobaczył różnicę.Ci co teraz rządzą są żli że unia patrzy im na ręce.,bo tak to już by ją całą okradli.
kakula
3 miesiące temu
za ile jarek sprzedaje chałupe chętnie kupie
Zyzio
5 miesięcy temu
A czy ktoś liczy wypływ ok 20 mld zł na giełdę w Lipsku za obowiązkowy ETS. W tym momencie jesteśmy płatnikiem netto!
...
Następna strona