Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ML
|
aktualizacja

Otwarte granice. Kontrole będą prowadzone tylko wyrywkowo

7
Podziel się:

Rząd zniósł wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Oznacza to, że od soboty, 13 czerwca, Polacy po powrocie do kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny. To samo dotyczy obywateli Unii Europejskiej wjeżdżających do Polski.

Granice otwarte. Nie trzeba przechodzić dwutygodniowej kwarantanny.
Granice otwarte. Nie trzeba przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. (PAP)

Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Co ważne, oznacza to brak konieczności przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny po przybyciu do kraju.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte. Dotyczy to Ukrainy, Białorusi i Rosji. Osoby wjeżdżające do Polski przez granicę zewnętrzną będą nadal musiały przekazać na granicy informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski, gdzie będą odbywać obowiązkową kwarantannę, a także numer telefonu kontaktowego.

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Przepisów o obowiązkowej kwarantannie nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy przez: załogi statków powietrznych, rybaków i marynarzy, kierowców transportu drogowego, czy członków obsady pociągów.

Ponadto obowiązku kwarantanny nie będą miały również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, przedstawiciele służb (m.in. wojska), cudzoziemcy, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA oraz uczniowie i studenci kształcący się w Polsce.

Decyzja rządu ma związek z zaleceniami Komisji Europejskiej, która rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Greg
3 lata temu
Ignoranci z rządu doprowadzili do podziału Polski przez Czechy. Zamknięte są granice z Czechami na Śląsku. Gdzie jesteście polskie papugi wrzeszczące o silnej Polsce, z którą wszyscy się liczą? Opadły piórka? Swoja drogą, Czesi dostali pretekst od jedynie słusznej władzy z apostołem Szumowskim na czele - wspaniałe wyniki epidemii na Śląsku, dzięki prekursorskiej i nowatorskiej walce z koronawirusem.
Morawy zakpił...
3 lata temu
Czy premier Mateusz Morawiecki wie, że tyle załatwił na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej parę dni temu na Morawach, że nas Węgrzy absolutnie nie wpuszczą i cały czas mają dla Polski zamknięte granice? Za to Czesi i Słowacy mają zamiar robić takie problemy, jako najbliżsi sąsiedzi i z tej też Grupy, że to aż dziwne, bo innym tego nie robią, a wirusa ich obywatele mogą też złapać w Polsce, gdy przyjadą po Nabytok do Nowego Targu....
Węgry nie otw...
3 lata temu
Węgry nie otwierają dla Polski granic. A są z nami w Grupie Wyszehradzkiej razem ze Słowacją, Czechami. Nie ma informacji, czy ten również unijny kraj w Europie zamierza te granice otworzyć w najbliższym czasie. Mamy tam rezerwację od grudnia i nie wiemy, czy z tego rezygnować, czy nie. Druga strona tam też nie wie, na czym stoi, a żyje z turystyki. Mamy tam z Krakowa bliżej niż nad nasze morze, bo 430 km. Peryferia miasta, łatwiej o dystans niż w Polsce w tłumie. Byliśmy już tam i wiemy jak to wygląda. Przez Słowację tylko przejazd. Ostatnio wszyscy podają, co jest w innych krajach Europy, dalszych, nie będących z polska w Grupie, podają plany z odległą Hiszpania, a w kwestii Węgier, które są blisko granic z Polski wiadomo tylko tyle, że cały czas ich granice są dla Polski zamknięte i tyle.
Stop hejt!
3 lata temu
Przeciez tak fajnie bylo z zamknietymi granicami.
Porazka
3 lata temu
Grupa Wyszechradzka blokuje Polske buhaha brawa dla rzadu! Cala Unia otwarta dla Polakow poza panstwami grupy Wyszechradzkiej!