Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ruch przygraniczny
14.06.2020 14:38

Otwarte granice. Kontrole będą prowadzone tylko wyrywkowo

Rząd zniósł wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. Oznacza to, że od soboty, 13 czerwca, Polacy po powrocie do kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny. To samo dotyczy obywateli Unii Europejskiej wjeżdżających do Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Granice otwarte. Nie trzeba przechodzić dwutygodniowej kwarantanny.

Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Co ważne, oznacza to brak konieczności przechodzenia dwutygodniowej kwarantanny po przybyciu do kraju.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte. Dotyczy to Ukrainy, Białorusi i Rosji. Osoby wjeżdżające do Polski przez granicę zewnętrzną będą nadal musiały przekazać na granicy informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski, gdzie będą odbywać obowiązkową kwarantannę, a także numer telefonu kontaktowego.

Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Przepisów o obowiązkowej kwarantannie nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy przez: załogi statków powietrznych, rybaków i marynarzy, kierowców transportu drogowego, czy członków obsady pociągów.

Ponadto obowiązku kwarantanny nie będą miały również osoby przekraczające granicę zewnętrzną w celu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, przedstawiciele służb (m.in. wojska), cudzoziemcy, którzy przejeżdżają przez Polskę do miejsca zamieszkania na terenie UE lub krajów członkowskich EFTA oraz uczniowie i studenci kształcący się w Polsce.

Decyzja rządu ma związek z zaleceniami Komisji Europejskiej, która rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2020

GrupaW.Poza PLCzechy Slowacja i Wegry prawie jako jedyni w Uni nas blokuja! Brawo za polityke zagraniczna rzadu buhaha

14-06-2020

PrawdaWstyd dla rzadu tak sie chwali dobrym sasiedztwem w grupie Wyszechradzkiej a cala zachodnia Europa otwiera z nami granice poza grupa Wyszechradzka! … Czytaj całość

14-06-2020

PorazkaGrupa Wyszechradzka blokuje Polske buhaha brawa dla rzadu! Cala Unia otwarta dla Polakow poza panstwami grupy Wyszechradzkiej!

Rozwiń komentarze (7)