Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Padł rekord importu węgla. 70 proc. pochodzi z Rosji

231
Podziel się

Od stycznia do listopada sprowadzono do Polski niemal 18 milionów ton węgla. To o 6,3 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Już pewne jest, że padnie rekord. A zdecydowana większość importowanego surowca pochodzi z Rosji - wskazuje raport Agencji Rozwoju Przemysłu.

Choć nie ma jeszcze danych za cały rok, to już wiadomo, że import węgla w 2018 r. będzie rekordowo wysoki
Choć nie ma jeszcze danych za cały rok, to już wiadomo, że import węgla w 2018 r. będzie rekordowo wysoki (iStock.com)
bDoieiAB

Eksperci Agencji Rozwoju Przemysłu wskazują, że nie ma jeszcze danych do importu węgla za cały rok - te mają być dostępne w połowie lutego. Już teraz jest jednak pewne, że padł rekord jeśli chodzi o sprowadzanie surowca.

Do tej pory największą wielkość importu odnotowano w 2011 roku - wtedy to napłynęło ponad 15 mln ton surowca.

bDoieiAD

Według ekspertyz ARP, ok. 70 proc. sprowadzanego węgla pochodzi z Rosji - mimo tego, że minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział ograniczenie importu surowca z tego kierunku. Później natomiast resort energii zapewniał, że wysoki import jest tylko "zjawiskiem przejściowym", bo ważne inwestycje w górnictwie ciągle nie zostały zakończone.

Andrzej Duda dla WP o cenach prądu, wydobyciu węgla i koncie na Instagramie. Zobacz wideo:

Okazuje się, że nie tylko importujemy coraz więcej węgla, ale też, że coraz mniej go eksportujemy. W ciągu 11 miesięcy 2017 r. sprzedaliśmy za granicę 5,9 mln ton, a w analogicznym okresie 2018 r. - zaledwie 3,6 mln ton.

bDoieiAJ

Krajowe wydobycie węgla spadło 3 proc., z niespełna 60,5 mln ton w ciągu 11 miesięcy 2017 roku do ponad 58,6 mln ton w 2018 r. - wynika również z analiz Agencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDoieiBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(231)
uigyig
2 lata temu
pozamykac kopalnie ktore i tak sa nierentowne i ciagle dotowane
uigyig
2 lata temu
pozamykac kopalnie ktore i tak sa nierentowne i ciagle dotowane
mirek
2 lata temu
Nie trzeba zamykać kopalni wystarczy sprywatyzować ,zlikwidować pasożyty (spółki węglowe) i związkowców wysłać do pracy a nie siedzą nieroby i przeżerają 350 milionów rocznie ,ten układ pasuje dla setek ludzi którzy siedzą w spółkach i układach i drenują za pozwoleniem rządu
bDoieiBf
KaRma
2 lata temu
14 milionów ton węgla z Rosji!!! to zapewne wina Tuska!!!!!...za PO w 2011 zaimportowano z Ukrainy ok.5milionów ton...tylko dlatego że 4 kopalnie fedrowały na pojedynczych ścianach!!..Kaczyński i jego czopki partyjne co innego mówia a co innego robią!!!!...
Hanys
2 lata temu
Kopalnie utrzymujemy tylko po to, by świat dalej myślał, że jesteśmy potęgą w wydobyciu węgla. Najsmutniejsze jest to, że za ten węgiel w detalu płacimy trzykrotnie więcej niż koszt jego zakupu. Jest to moim zdaniem paserstwo w majestacie prawa.
...
Następna strona