Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Pakiet paliwowy w rękach TSUE. Resort czeka na orzeczenie

16
Podziel się:

Ministerstwo Finansów poinformowało PAP, ze analizuje opinię Rzecznika Generalnego TSUE w sprawie pakietu paliwowego, jednak kluczowy w tej sprawie będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pakiet paliwowy w rękach TSUE. Resort czeka na orzeczenie
(Adobe Stock)

W zeszłym tygodniu Rzecznik Generalny wydał opinię w tzw. postępowaniu prejudycjalnym toczącym się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczy ono polskiego pakietu paliwowego. Rzecznik stwierdza w opinii, że kwestionowane przepisy są niezgodne z dyrektywą o VAT. Co na to resort finansów?

"Pakiet paliwowy jest ważnym i skutecznym narzędziem uszczelniania systemu podatkowego. Opinia Rzecznika Generalnego jest analizowana przez Ministerstwo Finansów. W tej sprawie kluczowy jednak będzie wyrok TSUE i dopiero TSUE ostatecznie rozstrzygnie o zgodności w tym zakresie ustawy o VAT z prawem UE, w szczególności z dyrektywą VAT" – informuje Ministerstwo Finansów.

Wniosek do TSUE został złożony w ramach trwającego przed polskimi sądami sporu między spółką G. a Dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Zobacz także: Hotelarz uderza w rządową pomoc. "Duże podmioty nie mają nawet szans"

Spór dotyczy konieczności zapłaty podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw. Spółka zakwestionowała obowiązek wcześniejszej zapłaty kwoty brutto podatku, obliczonej bez uwzględnienia jej prawa do odliczenia, od każdego wewnątrzwspólnotowego zakupu paliw, i to w terminie pięciu dni od ich wprowadzenia na terytorium kraju.

"Jestem zdania, że art. 62 i 69 dyrektywy VAT stoją na przeszkodzie takiemu obowiązkowi wcześniejszej zapłaty w zakresie, w jakim pozwala on organom podatkowym żądać od podatnika zapłaty, zanim podatek stanie się wymagalny" – napisał Rzecznik Generalny w opinii.

Według Rzecznika wcześniejszej zapłaty nie można ponadto uznać za zaliczkę w rozumieniu art. 206 tej dyrektywy.

Z pytaniem do TSUE wystąpił Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpatruje skargę kasacyjną spółki G. od wyroku sądu pierwszej instancji, który przyznał rację fiskusowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
lewatywa
3 lata temu
Polska jest jedynym krajem w ktorym wlasni obywatele kapuja na ojczyzne. W wiekszosci to obcy z polskimi nazwiskami i paszportami ale swiat mysli ze to Polacy.
spodtater
3 lata temu
Pozdrowienia dla obercenzora
spodtater
3 lata temu
Uciekać z tego komunistycznego eurokołchozu jak najszybciej. Nie potrzeba nam ZSSR bis
TrackMen
3 lata temu
Stadnina troli ze wschodu staje na głowie żeby skłucić Polaków, ano paszli z Polszy!
erefe
3 lata temu
mieli ropę ze wschodu to pogniewali się i kupują z USA i ceny paliwa skoczyły, kto tu w co gra?