Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Palenie popłaca, ale budżetowi państwa. Branża wygenerowała 28,7 mld zł z podatków

3
Podziel się:

Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej. Tylko w 2019 roku wpływy do budżetu państwa z podatków od wyrobów tytoniowych sięgnęły 28,7 mld zł. Branża w dekadę urosła o 232 proc.

Branża tytoniowa wygenerowała 28,7 mld zł dochodów z podatków w 2019 r.
Branża tytoniowa wygenerowała 28,7 mld zł dochodów z podatków w 2019 r. (East News)

W Polsce w 2019 roku wyprodukowano 213 mld sztuk papierosów, z czego 80 proc. trafiło na eksport. Łączne dochody podatkowe budżetu państwa z tytułu produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych za 2019 rok wyniosły 28,7 mld zł - szacuje Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Eksperci CASE przewidują, że taki poziom produkcji wyrobów tytoniowych utrzyma się w najbliższych latach, co wynika z wysokich inwestycji branży i ze stabilnego eksportu.

"Całkowita wartość eksportu wyrobów tytoniowych i nieprzetworzonego tytoniu w 2019 r. wyniosła 15,9 mld zł, co oznacza, że od 2010 r. wzrosła aż o 232 proc. Już teraz na każde 5 papierosów produkowanych w Polsce - 4 są eksportowane, głównie do krajów Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. Koronawirus zabiera pracę

Szacowane przez CASE 28,7 mld zł z podatków od produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych za 2019 rok to głównie wpływy z akcyzy - w sumie ok. 21,7 mld zł.

Przeprowadzone przez CASE symulacje wskazują, że potencjalne zmiany w sektorze tytoniowym mogą mieć wpływ na całość gospodarki Polski.

- W szczególności te scenariusze rozwoju sektora, w których zwiększa się popyt na eksport, rosną inwestycje i produktywność, wskazują na wzrost m.in. PKB ogółem oraz wynagrodzeń. Przykładowo - wzrost popytu zagranicznego na polskie wyroby tytoniowe o 10 proc. przynosi przyrost PKB o około 1,2 mld zł - powiedział Jan Hagemejer, dyrektor ds. makroekonomii i handlu w CASE.

- Odwrotny skutek przynoszą scenariusze spadku popytu eksportowego, zaprzestania działalności inwestycyjnej, wzrostu podatku akcyzowego, czy wzrostu kosztów przestrzegania prawa. W tym ostatnim scenariuszu, jeżeli koszty produkcji rosną o 10 proc., to PKB kraju spada o 1,4 mld zł" - dodał.

Zjawiskiem negatywnie oddziałującym na dochody podatkowe budżetu państwa jest też szara strefa, czyli przemyt wyrobów nielegalnych, ich produkcja i obrót nimi. W 2019 r. stanowiła ona 9,9 proc. wielkości legalnego rynku (3,31 mld zł wartości rynkowej) i odpowiadała za 2,65 mld zł utraconych wpływów budżetowych.

- Badania wskazują na stopniowe ograniczanie szarej strefy w obrocie wyrobami tytoniowymi. Na dalsze jej ograniczenie mogą mieć wpływ racjonalność i przewidywalność polityki akcyzowej. Skuteczne w innych krajach, m.in. w Niemczech, w tym zakresie okazały się tzw. akcyzowe mapy drogowe - powiedział Grzegorz Poniatowski, wiceprezes i dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Herod Antypis
3 miesiące temu
To pokazuje, że państwo to mafia. Dopuszcza szkodliwe produkty bo z tego jest kasa, którą rząd może sprzeniewierzyć
Zwitek
4 lata temu
Z powodu duzych dochodow od palaczy,ci nie palacy maja palace problemy!
Martynka
4 lata temu
Dziewczyny palmy papierosy