Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Pandora Papers. Dakota Południowa wśród rajów podatkowych

8
Podziel się:

Dakota Południowa, według "Washington Post" i Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) jest "wiodącym rajem podatkowym, ukrywającym miliardy dolarów powiązane z osobami oskarżanymi o poważne przestępstwa finansowe". Dokumenty wskazują, że ten amerykański stan stał się rywalem tradycyjnych rajów podatkowych jak wyspa Jersey czy wyspy na Karaibach.

Pandora Papers. Dakota Południowa wśród rajów podatkowych
Dakota Południowa stała się rajem podatkowym według Pandora Papers (Adobe Stock, ©bzyxx - stock.adobe.com)

Skąd Dakota Południowa wśród rajów podatkowychśledztwie Pandora Papers? Atrakcyjność tego stanu polega nie tyle na ochronie przed podatkami, ale na regulacjach pozwalających na ukrywanie rzeczywistych właścicieli lokowanych tam aktywów, co chroni je przed pozwami cywilnymi ze strony wierzycieli czy członków rodziny.

Trusty podstawą raju podatkowego w Dakocie Południowej

Wszystko za pomocą tzw. trustów — konstruktów prawnych tradycyjnie używanych do przekazywania spadku dzieciom. Te, które w stanie cieszą się wyjątkową ochroną prawną. Jak pisze dziennik, to rezultat zawiłych praw stanowych, pisanych często przez lobbystów i uchwalanych przez prawodawców, którzy często sami ich nie rozumieją.

W ciągu ostatnich lat ilość "parkowanych" w trustach w Dakocie Południowej pieniędzy wzrosła czterokrotnie do 360 mld dolarów, kusząc bogaczy do przenoszenia swoich majątków z "tradycyjnych" rajów podatkowych. Nie jest to przy tym jedyny stan, który ma ciekawą ofertę dla zainteresowanych anonimową ochroną swych pieniędzy. Podobne przepisy istnieją w m.in. w Nevadzie, w Delaware, i New Hampshire.

Zobacz także: Oszustwa na Aliexpress. UOKiK zapowiada zmiany

Pandora Papers. Prezydent Ekwadoru korzystał z trustów

Firmy mające w swej ofercie takie produkty, jak trust, są zobowiązane prawem do sprawdzania, czy przyjmowane środki nie pochodzą z przestępstw, według "Washington Post" w praktyce proces ten nie jest zbyt ściśle regulowany.

Wielu z wymienionych w Pandora Papers posiadaczy trustów w Dakocie Południowej — wśród nich m.in. obecny prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso, były wiceprezydent Dominikany, Carlos Morales Troncoso — było oskarżanych o przestępstwa finansowe czy łamanie praw człowieka.

Przepisy już są, ale jeszcze nie weszły w życie

Mimo że USA na szczeblu centralnym podjęły działania utrudniające ukrywanie majątku, to przepisy te nie weszły jeszcze w życie. Nie dotyczą też samych trustów, choć takie regulacje mogą zostać podjęte w przyszłym roku. Wiele sprowadza się jednak do egzekucji przepisów, która dotychczas cierpiała z uwagi na niedofinansowanie FinCENu, głównego organu ścigania.

- Prezydent Biden ogłosił w tym roku, że korupcja jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i ma całkowitą rację, bo wraz z brudnymi pieniędzmi pojawiają się w naszym kraju "brudne" wpływy — powiedział PAP Paul Massaro, doradca Komisji Helsińskiej Kongresu ds. walki z korupcją.

- Mam wrażenie, że po dekadach zaniedbań dokonuje się u nas w tej sprawie mentalny przełom. Ale jeszcze dużo pracy przed nami, by ta walka rozkręciła się na serio — dodał Massaro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Ares
10 miesięcy temu
"Jak pisze dziennik, to rezultat zawiłych praw stanowych, pisanych często przez lobbystów i uchwalanych przez prawodawców, którzy często sami ich nie rozumieją." tak czytam i myślę, że identycznie jak w Polsce.
Nandnn
10 miesięcy temu
Hahahha - ta Polska - tu nie chodzi obozowy rodziny - tylkononto ze pazerna władza z pl nie wie o sie nie dowie kto ile ma i nie można tego ukraść
???????
10 miesięcy temu
A nasz prezydent leci na Cypr. Ciekawe.
Buk śnięty
10 miesięcy temu
UPAiński żełeński już się załapał na miejsce na liście przekręciarzy, czekamy na newsy o naszych orłach z premierem włącznie.
addab
10 miesięcy temu
"Mimo że USA na szczeblu centralnym podjęły działania utrudniające ukrywanie majątku, to przepisy te nie weszły jeszcze w życie." czyzby lobby lub ci co decyduja sami korzystali, takie rzeczy w US? niemozliwe