Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Pandora Papers. Holenderski minister inwestował przez raje podatkowe

10
Podziel się:

Minister finansów Holandii miał inwestować za pośrednictwem rajów podatkowych – wynika ze śledztwa "Pandora Papers". W Niderlandach podważana jest jego wiarygodność, choć proceder nie był nielegalny.

Pandora Papers. Holenderski minister inwestował przez raje podatkowe
Minister finansów Holandii Wopke Hoekstra inwestował za pośrednictwem rajów podatkowych (PAP/EPA, Bart Maat)
bEUxpLHF

Minister finansów Wopke Hoekstra, wraz z innymi prominentnymi Holendrami, inwestował za pośrednictwem Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Na liście opublikowanej w ramach śledztwa "Pandora Papers" są także prominentni holenderscy bankowcy, w tym przewodniczący rady nadzorczej państwowego banku ABN Amro Tom de Swaan. Znaleźli się na niej również inni europejscy politycy, choćby czeski premier Andrej Babiš.

– Jaka jest wiarygodność ministra, który obecnie chce walczyć z unikaniem opodatkowania? – pyta w poniedziałek szef Zielonych Jesse Klaver.

Największe poruszenie wzbudziło pojawienie się w dokumentach nazwiska holenderskiego ministra finansów, szefa koalicyjnych chadeków (CDA). Wopke Hoekstra miał skrzynkę pocztową na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, która służyła do prowadzenia działalności bez konieczności płacenia podatków.

bEUxpLHH
Zobacz także: Podwyżki dla polityków. Rzecznik rządu Piotr Mueller: kiedyś trzeba będzie wrócić do tematu

Jak podkreśla dziennik "Financieele Dagblad", nie jest to nielegalne, ale "kłóci się z zasadami wielkich banków i państwa holenderskiego, które od lat walczy z firmami przykrywkami i rajami podatkowymi".

– To jasne i oczywiste: jeśli masz interes w raju podatkowym i musisz decydować o polityce banku wobec rajów podatkowych, to pojawia się konflikt interesów – mówi Leo Huberts, emerytowany profesor administracji publicznej cytowany przez dziennik "NRC".

bEUxpLHN

– To poważnie szkodzi reputacji Holandii – twierdzi Henk Nijboer poseł Partii Pracy (PvdA) cytowany przez dziennik "Trouw". Nijboer, który w 2017 r. stał na czele parlamentarnej komisji badającej aferę Panama Papers wzywa ministra finansów do złożenia wyjaśnień przed parlamentem.

Bardziej dosadny jest lider opozycyjnej Partii na rzecz Wolności. – To śmierdzi ze wszystkich stron – powiedział gazecie szef populistycznej PVV Geert Wilders (PVV).

Nieładnie, ale legalnie?

bEUxpLHO

Sam minister wyjaśniał, że wycofał się z inwestowania przed objęciem funkcji ministra w 2017 r., a wszystkie informacje w jego zeznaniach finansowych są "przejrzyste i uczciwe".

– Zawsze przestrzegałem wszystkich zasad obowiązujących członków rządu – napisał w niedzielę na Twitterze Hoekstra.

Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych ze 115 krajów, ujawniło w niedzielę dokumenty, z których wynika, że 35 obecnych i byłych światowych przywódców, w tym były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i król Jordanii Abdullah, pojawia się w aktach spółek offshore, zwanych Pandora Papers.

bEUxpLHP

Dziennikarze uzyskali dostęp do 12 milionów e-maili, formularzy rejestracyjnych i umów od 14 firm świadczących usługi finansowe m. in. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Panamie czy Seszelach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUxpLIi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
AAAAA
2 miesiące temu
Holandii już nie ma
meg
2 miesiące temu
Aby inwestować, trzeba najpierw mieć co inwestować. Na tej liście nie ma najwiekszych inwestorów z najbardziej liczących się krajów, dlatego ta lista wzbudza wątpliwości, gdyż po niej mozna by przypuszczać, iż najbardziej uczciwi na świecie sa multi miliardzerzy i tylko nieco biedniejsi, czy na pewno.
sacc
2 miesiące temu
Grubo idą.... premierzy ministrowie, Putin... Kto jeszcze skoro padł FB i tweeter nagle przypadkiem....
bEUxpLIj
podatnik
2 miesiące temu
Ciekawe dlaczego w TVN, TVN24, etc nikt nie zająknął się na temat Rafała Brzoski, twórcy InPostu, który mógł obniżać sobie podatki należne Polsce, dzięki sprytnym transakcjom na Cyprze? I kiedy powstanie o nim kolejny Superwizjer czy też inny program śledczy?
Anty
2 miesiące temu
Seria artykułów "pandora papers" Co chcecie przykryć? Nad czym będą debatowali rządzący? Kto się podnieca starymi jak świat aferami podatkowymi ten jest głupcem i popłynął z medialnym nurtem.