Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Państwo dopłaci do żłobka. Niektóre samorządy już podnoszą opłaty miesięczne

7
Podziel się:

Od nowego roku państwo dopłacać będzie rodzicom do opłat za pobyt dziecka w żłobku. Gminy zaczynają liczyć, ile na tym zarobią i czy utrzymać dotychczasowe stawki w swoich placówkach - pisze dziennik "Fakt". I wylicza, że w Tychach i Rudzie Śląskiej opłaty już poszły w górę. Zaś Katowice i Sosnowiec na razie utrzymują miesięczne stawki na tym samym poziomie.

Państwo dopłaci do żłobka. Niektóre samorządy już podnoszą opłaty miesięczne
Państwo dopłaci do żłobka. Niektóre samorządy już podnoszą opłaty, by wykorzystać całą kwotę dofinansowania. (Pixabay, Carole LR)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie dopłacać 400 zł na pierwsze i jedyne dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. "Wnioski rodzice będą mogli składać od kwietnia w ZUS, ale pieniądze wypłacane będą z wyrównaniem od początku 2022 r." - przypomina dziennik.

Ten element ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym zakłada, że rodzice za pobyt dziecka w żłobku będą płacili mniej - dopłacą jedynie różnicę i koszty wyżywienia. Nowe przepisy dotyczą placówek publicznych i prywatnych. Pieniądze wpłyną bezpośrednio na konto placówki, w której przebywa dziecko, a nie do ręki rodziców.

Zobacz także: Dzietność w Polsce spada. Co zrobi rząd? "Mamy zbadane potrzeby polskich rodzin"

Opłaty za żłobki w górę. To efekt rządowego programu

Urzędnicy w Rudzie Śląskiej zdecydowali o podwyżce opłat za żłobki, by placówki otrzymały całą kwotę dopłaty rządowej. Miasto podniosło stawkę więc o 60 zł z 362 zł do 422 zł bez kosztów wyżywienia. To ostatnie w Rudzie Śląskiej wzrośnie do 6,5 zł. Będzie wyższe o 20 groszy - pisze "Fakt".

Urzędnicy z Rudy Śląskiej wyliczają, że pobyt jednego dziecka kosztuje około 1,8-2 tys. zł miesięcznie. Pozostałą część tej kwoty dofinansowuje miasto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Ada
2 lata temu
A de facto w niektórych gminach podnieśli opłaty tak, że rodzic zamiast mieć ulgę, dorzuci kilkaset złotych! U nas zamienili płatność stawką godzinową tylko za obecność dziecka na ryczałt 450 zł niezależnie od obecności dziecka i (sic!) od wakacji/remontu itd. Mam dwójkę dzieci w żłobku. Chore 3/4 czasu, więc od obecności płaciłam w najlepszych miesiącach 250-300 zł za obie córki za miesiąc. A teraz? 450 za jedną, 50 za drugą. Czyli zamiast nie płacić za jedno dziecko, de facto dokładam... Witajcie w Polsce. Pazerne samorządy- państwo w państwie.
Nie rozumiem?
2 lata temu
A dlaczego zus ma dopłacać do żłobków dziecięcych i z czego? Przecież tam są nasze pracownicze składki emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, jako zabezpieczenie emerytalne na stare lata oraz na wypadek choroby i inwalidztwa ?
GniadaS
2 lata temu
Dopłaci do żłobków faktycznie pracujących rodziców? Jeśli tak, to ok :)
Lol
2 lata temu
Złodzieje z PO wszędzie węszą interes.
Kaczyński
2 lata temu
Państwo dopłaci do żłobka???? A które??? Państwo Malinowscy, Kowalscy, Wieniawa, Rymanowski, Kurscy, to m. in. och państwo okradnie by dopłacić do złobków.