Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

ZUS: od 1 kwietnia 2022 r. można wnioskować o świadczenie żłobkowe

215
Podziel się:

Od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do ZUS o dofinansowanie - do 400 zł miesięcznie - na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: od 1 kwietnia 2022 r. można wnioskować o świadczenie żłobkowe
- Nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - powiedziała prezes ZUS (Flickr, Adam Guz, KPRM)

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc.

- Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - informuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dofinansowanie do opłat za żłobek

Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO).

Zobacz także: Szybciej na emeryturę przez pandemię? „Warto dłużej pracować”

Jak wyjaśnia ZUS, chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie - w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia - będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Wniosek o RKO do ZUS będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Świadczenie wyniesie do 12 tys. zł na dziecko. Będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało na drugie dziecko lub kolejne proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona - podwyższona z 500 zł do 1000 zł miesięcznie albo obniżona z 1000 zł do 500 zł miesięcznie na wniosek rodzica. Taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz w okresie otrzymywania kapitału.

ZUS wyda decyzję odmowną

ZUS rozpatrzy wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku wraz z dokumentami. Wypłata świadczenia nastąpi nie wcześniej, niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Informację o przyznaniu kapitału rodzic otrzyma na skrzynkę odbiorczą na swoim profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Rodzic otrzyma ją elektronicznie na PUE ZUS. Dodatkowo dostanie powiadomienie e-mailem i SMS-em. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(215)
Ania
2 lata temu
Wyzerować podatki na usługi i produkty dla dzieci. Nałożyć bykowe na wygodne nieroby. Rozliczyć kler i polityków, odebrać im wykradsna nam kase a może Polacy przestaną pluc jadem na ciężko pracujących rodziców.
Klara
2 lata temu
A u mnie w mieście jest tak że żłobek albo przedszkole jest dla pracujących rodziców. Ze względu na ograniczenia przepustowości trzeba przedstawić zaświadczenie że się pracuje bo inaczej nie przyjmą. Nikt nic lepszego nie wymyślił na nieroby. Teraz jest idealnie.
Jppj
2 lata temu
Rozdawnictwo a na emerytury stażowe nie macie ? Oszuści
Witek
2 lata temu
Kto wymyśla zapomogi socjalne PiS ,moim zdaniem musi to być osoba ograniczona intelektualnie ,bez wyobraźni albo pedofil który kocha dzieci każdy z nas zapłaci za wasze chore rozdawnictwo i gigantyczne zadłużenie.
Stach
2 lata temu
Później biedne dzieciaki będą musiały spłacać przez dekady że ich mamy miały pieniążki na kosmetyczkę a tatusiowie na drogi alkohol.
...
Następna strona