Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: skorzysta ponad 600 tys. dzieci

73
Podziel się:

- To jest kolejne wielkie wsparcie, które przede wszystkim ma przyczynić się do zmiany sytuacji demograficznej - powiedziała w czwartek o rodzinnym kapitale opiekuńczym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Maląg: skorzysta ponad 600 tys. dzieci
Według szacunków resortu rodziny w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci (FORUM)

- To danie możliwości rodzicom łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym, a więc wzmocnienie tej opieki nad dziećmi do lat 3. Jest to zadanie logistycznie bardzo szczegółowo przemyślane i przede wszystkim kolejna grupa osób tym wsparciem zostanie objęta - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wnioski do ZUS

Dodała, że według szacunków resortu w pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

- Bardzo ważne jest to, że to działanie jest przygotowane i sprawnie będzie realizowane przez ZUS poprzez właśnie elektroniczne składanie wniosków, wypłatę świadczeń na konta - podkreśliła.

Zobacz także: Opiekuńczy kapitał rodzicielski. "Pieniądze będą do wykorzystania, gdy urodzi się drugie dziecko"

Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie –rodzinny kapitał opiekuńczy. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok

Oznacza to, że od nowego roku kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia.

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane.

Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci. Wówczas świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie dziecko lub kolejne 36. miesiąca życia.

Demografia w Polsce od lat należy do jednych z najgorszych w naszej części świata. Niestety ten problem narasta z roku na rok. Kryzys demograficzny stale się pogłębia - przekonuje ekonomista Rafał Mundry na podstawie najnowszych danych GUS. Przy uwzględnieniu statystyk urodzeń i zgonów z września 2021 roku, deficyt demograficzny za 12 miesięcy sięgnął 204 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(73)
CHORE PRAWO !...
2 lata temu
CHORE PRAWO alimentacyjne na dorosłe dzieci ZABIJA DEMOGRAFIĘ i Pani Maląg tego "nie ogarnia". Pis żyje w utopi a feministki robią im wodę w głowie ale i opozycji. Alimenty blokują tych co za długo płaca i tych co za długo biorą bo ci pierwsi płacą :do końca życia i są siglami i umierają" a ci drudzy uczą się w para uczelniach byle tylko się uczyć i wyrastają na leserów i leni społecznych. WNIOSEK; aliemnty powinny być do max 20 lat oraz na starców od dzieci po 65 roku życia a ci 20-25 letni w sile wieku symulanci DO PRACY I ZAKŁADAĆ RODZINY !!!!!
CHORE PRAWO !...
2 lata temu
CHORE PRAWO alimentacyjne na dorosłe dzieci ZABIJA DEMOGRAFIĘ i Pani Maląg tego "nie ogarnia". Pis żyje w utopi a feministki robią im wodę w głowie ale i opozycji. Alimenty blokują tych co za długo płaca i tych co za długo biorą bo ci pierwsi płacą :do końca życia i są siglami i umierają" a ci drudzy uczą się w para uczelniach byle tylko się uczyć i wyrastają na leserów i leni społecznych. WNIOSEK; aliemnty powinny być do max 20 lat oraz na starców od dzieci po 65 roku życia a ci 20-25 letni w sile wieku symulanci DO PRACY I ZAKŁADAĆ RODZINY !!! !
CHORE PRAWO !...
2 lata temu
CHORE PRAWO alimentacyjne na dorosłe dzieci ZABIJA DEMOGRAFIĘ i Pani Maląg tego "nie ogarnia". Pis żyje w utopi a feministki robią im wodę w głowie ale i opozycji. Alimenty blokują tych co za długo płaca i tych co za długo biorą bo ci pierwsi płacą :do końca życia i są siglami i umierają" a ci drudzy uczą się w para uczelniach byle tylko się uczyć i wyrastają na leserów i leni społecznych. WNIOSEK; aliemnty powinny być do max 20 lat oraz na starców od dzieci po 65 roku życia a ci 20-25 letni w sile wieku symulanci DO PRACY I ZAKŁADAĆ RODZINY !!!
Maria
2 lata temu
Nie tędy droga. Nigdy nie zmienimy demografii w ten sposób - najbardziej skorzystają z tego programu rodziny patologiczne jako łatwe źródło dochodu na alkohol i rodzenie kolejnych wykluczonych społecznie, zaniedbanych, niekochanych i nie znających pojęcia pracy dzieci . Jeśli chcemy coś dawać to bony na opłacenie opieki dziecka w żłobku a jeśli dziecko nie chodzi do żłobka to np. gwarantowany wkład własny na mieszkanie. Wszystko tylko nie gotówkę do ręki !!!! Taki program powinien ułatwić rodzicom powrót do pracy i odciążyć ich ….jest jeden warunek trzeba pracować… Aby młodzi ludzie zakładali rodziny musza mieć mieszkanie a więc dostęp do kredytów hipotecznych i gwarantowany przez Państwo wkład własny ( bo niby skąd go maja mieć aż 20 % wartości mieszkania ???). Gdy ustawowa pensja minimalna rośnie to maleje zdolność kredytowa młodych ludzi. Trzeba zlikwidować PCC za zakup mieszkania na rynku wtórnym. Czy ktoś wreszcie się obudzi i zrozumie na czym polega demografia - na tym, ze zakładając rodzinę trzeba mieć własny dach nad głową !!!!!! Czy tworząc ten program ktoś w ogóle pomyślał nad tym jakie są ceny mieszkań w dużych miastach ??? Przykro to czytać - moje dzieci myślą o wyjeździe za granice gdyż tu na miejscu nie dostaną kredytu na mieszkanie
brak logiki
2 lata temu
Aby były dzieci potrzebny jest dom lub mieszkania, za PiSu mieszkania i domy stały się niebotycznie drogie ludzi nie stać na kupno, to się pytam jak będą młodzi zakładać rodziny i rodzić dzieci, gdzie w wynajmowanym pokoju, czy kawalerce ??
...
Następna strona