Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Państwo polskie jest odpowiedzialne za smog. "To miażdżące rozstrzygnięcie"

42
Podziel się:

- Nie ma znaczenia, że państwo coś robiło w walce ze smogiem. Ważne jest to, że nie przyniosło to żadnego efektu. Tak jak każdy z obywateli ma obowiązek płacić podatki, tak Skarb Państwa ma obowiązek chronić nasze zdrowie z tych środków – mówi money.pl radca prawny Radosław Górski.

Grażyna Wolszczak pozwała państwo za smog. Wygrała.
Grażyna Wolszczak pozwała państwo za smog. Wygrała. (East News, PIOTR MOLECKI)

- Dla mnie jest to najważniejszy wyrok w całej mojej karierze zawodowej. A także najważniejszy wyrok, jaki mógł zapaść teraz w Polsce i Europie, ponieważ rozstrzyga spór dotyczący odpowiedzialności za zły stan powietrza. To rozstrzygnięcie jest miażdżące dla Skarbu Państwa wobec obywateli – powiedział money.pl mecenas Radosław Górski, który reprezentował Grażynę Wolszczak.

Zobacz także: Zobacz też: Pomysł na biznes: Symulator pszczoły

Pierwszy taki wyrok w Polsce i Europie

Warszawski sąd uznał, że państwo polskie narusza dobra osobista aktorki, bo walczy nieskutecznie ze smogiem. Sędzia Barbara Syta-Latała powołała się na raport Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynikało, że stężenie pyłów PM 2,5 i PM 10 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu znacząco przekraczało normę.

- Z dokumentów wynika bezsprzecznie, że w ostatnich latach Polska należała do najbardziej zanieczyszczonych krajów Unii Europejskiej – mówiła sędzia przy ogłaszaniu wyroku.

Radca prawny Radosław Górski wyjaśnia, że sąd bardzo rzeczowo wskazał wszystkie przesłanki odpowiedzialności państwowych instytucji za jakość powietrza.

- Nie ma znaczenia, że państwo coś robiło w walce ze smogiem. Ważne jest to, że nie przyniosło to żadnego efektu. I to wyraźnie powiedział sąd – zaznaczył mecenas. I jak dodał: - Tak jak każdy z obywateli ma obowiązek płacić podatki, tak Skarb Państwa ma obowiązek chronić nasze zdrowie z tych środków. Skarb Państwa ma ten ciężar ponieść. Na przykład podosząc koszty wymiany wszystkich tzw. kopciuchów. Nie może przerzucać tych kosztów na obywatela.

Zdaniem prawnika czwartkowy wyrok może być przełomowy dla kolejnych, a także już toczących się spraw, które dotyczą smogu. Przypomnijmy, że pierwszy taki pozew wniosło stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy.

- W pozwie zwróciłem uwagę na skutki życia w zanieczyszczonym powietrzu. Nie mogę się swobodnie przemieszczać, uprawiać sportów, wychodzić z dziećmi na spacer, wietrzyć mieszkania. Moje życie sprowadza się do tego, że przez jedną trzecią roku nie mogę wychodzić z domu. To naruszenie dóbr osobistych – mówił w rozmowie z money.pl Oliwer Palarz z Rybnika.

Będą kolejne pozwy?

Skarb Państwa musi teraz wpłacić, raczej symboliczną, kwotę 5 tys. zł na rzecz stowarzyszenia Unicorn. Radosław Górski dodał, że trwają prace nad pozwem zbiorowym w sprawie stanu powietrza, który ma trafić do sądu w połowie tego roku.

Z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że koszty zdrowotne z powodu smogu wynoszą dla Polski od 12 do nawet 30 mld euro.

Tylko w 2016 roku ok. 19 tys. Polaków chorowało lub straciło życie w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Marian
4 lata temu
Panie Ziobra czas ta kaste do zawału doprowadzić .
instalator
5 lata temu
Ma racje ponieważ Państwo nasze nie potrafi nawet wstrzymać produkcji i sprzedaży śmieciuchów, żadna instytucja nie ma nawet nadanych uprawnień do kontroli.
fun
5 lata temu
aktorskie orzeczenie....to się nazywa ..wyrok w sprawie oczywista oczywistość..myślenie wśród niektórych sędziów nie jest ich najsilniejszą stroną....co mieli orzec, że Niemcy lub Rosjanie? tylko te 5 tysi ..znów z kieszeni podatnika..z wnioskodawczyni też..jesli płaci podatki
Obserwator
5 lata temu
Budżet będzie mniejszy,ale bogatsze i lepiej płacące stowarzyszenie UNICOM.Nieodpowiedzialność Sądu/?/.
gusta
5 lata temu
Ciekawy jestem czy ta gwiazda prowadzila kiedys wlasny samochod jesli tak to jest wspolodpowiedzialna za ten stan rzeczy,sprowadzaja z niemiec stare graty I pozniej nie ma czym oddychac a niemcy sie smieja.
...
Następna strona