Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Państwo wzięło się za lombardy. Wchodzi w życie nowe prawo

200
Podziel się:

Od niedzieli będą obowiązywać przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Zakładają one, że m.in. maksymalna wysokość odsetek od pożyczek lombardowych wyniesie 45 proc. Ponadto przedsiębiorcy prowadzący działalność lombardową muszą być wpisani do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Państwo wzięło się za lombardy. Wchodzi w życie nowe prawo
Lombardy po nowemu. Od niedzieli wchodzi w życie ważna ustawa (zdj. ilustracyjne) (Forum)

Wspomniana ustawa uściśla, że konsumenckie pożyczki lombardowe to umowy, dzięki którym przedsiębiorca zobowiązuje się oddać do dyspozycji konsumenta środki pieniężne. Klient z kolei zobowiązuje się do spłaty pożyczki w oznaczonym terminie wraz z odsetkami i pozaodsetkowymi kosztami. Ustanawia też zabezpieczenie lombardowe.

Pożyczki lombardowe będą ściśle regulowane

Po zmianach maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów takiej umowy będzie ustalana będzie zgodnie z określonym w ustawie wzorem. Ten z kolei będzie analogiczny do wzoru stosowanego w ustawie o kredycie konsumenckim dla pożyczek zawieranych na okres dłuższy niż 30 dni. Ustawa zarazem wprost wskazuje, że wspomniane koszty nie będą mogły przekroczyć 45 proc. kwoty pożyczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy program rządu już pewny. Ekspert: rynek przejęli spekulanci

Ponadto, jeśli klient wcześniej spłaci kwotę pożyczki lombardowej, to całkowity koszt tej pożyczki ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu. Natomiast jeśli konsument w wymaganym terminie nie spłaci części lub całości całkowitej kwoty do spłaty, to lombard udzielający mu pożyczki stanie się właścicielem przedmiotu zabezpieczenia lombardowego.

Jeśli jednak przedsiębiorca naruszy przepisy o wysokości odsetek oraz pozaodsetkowych kosztach umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej, to skutkować to będzie zwolnieniem klienta z obowiązku spłaty takich odsetek i kosztów.

Będą kary dla lombardów

Nowa ustawa narzuca też właścicielom lombardów konieczność przekształcenia działalności firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną. Minimalne wymaganie kapitałowe dla takiego podmiotu to 50 tys. zł. Ponadto prowadzący lombardy będą musieli dokonać wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF.

KNF w komunikacie wyjaśniła, że to ona będzie prowadzić rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Dodała też, że prowadzenie działalności lombardowej bez wpisu do rejestru będzie stanowić czyn zabronionybędzie zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 tys. zł.

Ustawa precyzuje też, że oznaczenia "lombard" w firmie spółki lub w reklamie będzie mógł używać wyłącznie przedsiębiorca, który wykonuje działalność lombardową (czyli jest wpisany do wspomnianego rejestru). Kontrolę nad przestrzeganiem przepisów przez lombardy będzie wykonywała Inspekcja Handlowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(200)
+++
2 miesiące temu
i dlatego małe lombardy osiedlowe sie zwijają bo duze sieciowki by ich wygryzły
Nika
3 miesiące temu
I w ten sposób ludzie tracą majątki poprzez choroby czy nie dyspozycyjność. Rozumiem, że lombard potrzebują zabezpieczenia by nie ponosił dużych strat ale to jest nie fair dla klijenta.
Markus
3 miesiące temu
Niedługo otworzy Amber Golf, to pożyczki będą tańsze.
Darek
3 miesiące temu
Platforma e-learningowa Wiedza i Praktyka to fantastyczne narzędzie do nauki. Intuicyjna, pełna przydatnych funkcji i zawsze dostępna. Polecam zainteresowanym tą tematyką
Piotr
3 miesiące temu
A kiedy rząd weźmie się za banki i lichwiarskie kredyty hipoteczne i gotówkowe??? Najdroższe w Europie kredyty hipoteczne. Wciskanie przymusowy h ubezpieczeń na życie, kart kredytowych itd. Państwo niech się za to weźmie!!!! Koszt kredytu z parabanku czy lombardu powinien być max 10%. Normalny kredyt hipoteczny to max 3% i bez żadnych dodatkowych wymagań!!!!
...
Następna strona