Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zmiany w lombardach. Nieuczciwi właściciele zapłacą nawet 500 tys. zł

36
Podziel się:

Ustawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej ma uporządkować prawa i obowiązki przedsiębiorców oraz konsumentów w kwestii usług świadczonych w lombardach. Projektem zajmuje się Sejm. Sprawdzamy, jakie zmiany mają wejść w życie.

Zmiany w lombardach. Nieuczciwi właściciele zapłacą nawet 500 tys. zł
Konsumenckie pożyczki lombardowe mają być udzielane na zmienionych zasadach (East News, ZOFIA BAZAK)

Celem przyjętej przez Sejm ustawy jest uregulowanie działalności polegającej na udzielaniu konsumenckich pożyczek lombardowych. Jak zaznaczono w uzasadnieniu podjęcia prac nad projektem, w ostatnich latach w Polsce systematycznie wzrasta zainteresowanie pożyczkami "pod zastaw".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

Pożyczki lombardowe pod lupą. Szykują się duże zmiany

W myśl projektu, pożyczki będą mogły być udzielane wyłącznie przez przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową. Przepisy nie będą miały zastosowania do działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Nie będą mogły one więc udzielać konsumenckich pożyczek lombardowych.

Ustawa narzuca przedsiębiorcom prowadzącym działalność w tym zakresie konieczność przyjęcia formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej, ustala także minimalne wymagania kapitałowe. Poza tym przedsiębiorca musi dokonać wpisu do rejestru, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dokument ogranicza także maksymalną wysokość odsetek, pobieranych przez lombardy, do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Z kolei wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy. Ich maksymalna wysokość jednak nie będzie mogła przekroczyć 45 proc.

Projekt przewiduje wprowadzenie kilkunastu obowiązkowych elementów umowy, które muszą zostać przekazane klientowi przed jej zawarciem. Będą one musiały znaleźć się na trwałym nośniku (pliku do pobrania lub w formie papierowej - przyp. red.). Chodzi m.in. o nazwę, siedzibę i adres przedsiębiorcy, numer rejestrowy przedsiębiorcy w rejestrze przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową, sposób ustalania kwoty pożyczki oraz termin i sposób jej wypłaty.

W przypadku niedopełnienia obowiązków, przedsiębiorcom będą groziły kary nawet do 500 tys. zł.

Poprawki dotyczące rolników

Na początku maja Senat zaproponował poprawki do ustawy. Sprowadzają się one do rezygnacji z zapisów, dzięki którym rolnicy mają być chronieni jak konsumenci w przypadku instytucji finansowych. Uchwale przyjrzą się teraz sejmowe komisje Finansów Publicznych oraz Gospodarki i Rozwoju.

Z danych Polskiego Związku Pracodawców wynika, że z usług lombardu kiedykolwiek skorzystało 14 proc. Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
WYRÓŻNIONE
Polak
2 lata temu
A kiedy w końcu rząd się weźmie za banki które mają najwyższe w Europie kredyty to też lichwa
~lehu
2 lata temu
przede wszystkim lombardy sa zaopatrywane przez drobnych złodziei i to trzeba ukrócić. Chemia, jakies zabawki itd,. To działa jak skup katalizatorów. Do czsu kiedy sa skupy to są i złodzieje, a pozwala na to wielmożny najmądrzejszy rząd ehhh
Jakjest
2 lata temu
Czyli nadal lichwa, no chyba że posłowie 45% i odsetki za lichwę nie uważają to nie ma o czym mówić
...
Następna strona