Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Państwowy gigant zainwestuje w budowę własnej warzelni soli

15
Podziel się:

KGHM Polska Miedź zainwestuje 1 mld zł w budowę własnej warzelni soli. Pozwoli to rocznie wyprodukować 1 mln ton soli przemysłowej i spożywczej. O połowę zmniejszy też ilość soli trafiającej do środowiska w trakcie procesu odwadniania kopalń.

Państwowy gigant zainwestuje w budowę własnej warzelni soli
Tomasz Zdzikot, prezes KGHM (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W piątek na konferencji prasowej w Lubinie zarząd KGHM Polska Miedź S.A. poinformował o swoim nowym projekcie budowy warzelni soli, która powstanie w pobliżu Huty Miedzi Głogów na Dolnym Śląsku.

KGHM szykuje wielką inwestycję

Według założeń projektu do warzelni będą trafiać wody z odwadnianych kopalń, z których rocznie będzie można wytworzyć 1 mln ton soli przemysłowych i spożywczych. Praca warzelni pozwoli o 50 proc. zmniejszyć ilości soli trafiające do środowiska w trakcie procesu odwadniania kopalń. Zakłada się, że rocznie w warzelni będzie można wytworzyć także 70 tys. ton nawozów dla rolnictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klub milionerów. "Nie wiem z czym pan ma problem"

Spółka zainwestuje w projekt warzelni 1 mld zł i liczy, że zostanie on zrealizowany w ciągu 6 lat.

Prezes zarządu KGHM Tomasz Zdzikot podkreślił, że budowa warzelni soli to projekt o podwójnym znaczeniu – po pierwsze biznesowym, a po drugie ekologicznym.

Zakładamy, że instalacje, nad którymi już pracujemy, mogą uczynić z KGHM największego producenta soli warzonej w naszym kraju - powiedział  Tomasz Zdzikot.

Spółka zostanie liderem na polskim rynku

- Rynek soli warzonej jest rynkiem interesującym, o tendencjach wzrostowych. Największym producentem na świecie są dziś Chiny, Stany Zjednoczone, Indie. W Europie to Niemcy, Francja, Holandia, Wlk. Brytania i Polska, która również zalicza się do grona jednego z największych producentów soli - dodał prezes.

Dodał, że projekt KGHM sprawi, że spółka stanie się największym producentem soli warzonej w Polsce i podniesie też dzięki temu moce produkcyjne naszego kraju, co jest sposobem na podniesienie bezpieczeństwa surowcowego. - Zapewni to dostęp do surowca, do produktu, którego wzrosty zapotrzebowania są przez rynek spodziewane - dodał Zdzikot.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Hmmmm
8 miesięcy temu
Za cztery miesiące zdążą? Potem wyPAD i wyPIS i cela+
Kinga
8 miesięcy temu
niemcy i czesi w furrii?
Kinga
8 miesięcy temu
Czy Niemcy i Czesi wyrazili na to zgodę?
Hsjd
8 miesięcy temu
A kiedy własną energia x oze
trgfb
8 miesięcy temu
Państwowe spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe (duże wahania ceny akcji). Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Mechaniczny system wspomaga decyzje kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować. Pokazano jak korzystać na hossie i w czasie bessy uniknąć dużych strat.