Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Papieski pociąg pojedzie z Krakowa do Olkusza, gdzie mieszka wojewoda. "Nikomu go nie zabrałem"

16
Podziel się:

Papieski pociąg wyjechał na trasę z Olkusza do Krakowa. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", połączenia tym taborem uruchomiło właśnie Polregio na prośbę pochodzącego z Olkusza i mieszkającego tam wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. Ten odpiera zarzuty o prywatę.

Papieski pociąg pojedzie z Krakowa do Olkusza, gdzie mieszka wojewoda. "Nikomu go nie zabrałem"
Papieski pociąg wrócił na tory. Pojedzie z Krakowa do Olkusza, w którym mieszka wojewoda (Agencja Wyborcza, foto-bydgoszcz)

Papieski pociąg pomalowany jest na kolor złoty, umieszczono na nim herb papieski, srebrne gołębie i hasło "Totus Tuus", które było mottem Jana Pawła II. W środku zamontowano 152 fotele z żółtą tapicerką, podłokietnikami i profilowanymi zagłówkami. Na pokładzie można też obejrzeć wystawę fotografii Adama Bujaka, dokumentujących pielgrzymki papieża-Polaka do ojczyzny.

Skład kursuje z Olkusza trzy razy dziennie, a trasę do Krakowa pokonuje w około 80 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 12 zł.

"W pozostałe dni pojazd obsługuje połączenia Kraków – Krzeszowice. Do Olkusza pociąg będzie jeździł tylko do końca września. Później ma zostać skierowany na inną małopolską trasę" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Praca dyspozytora kolejowego od kulis. "Największym problemem są opóźnienia pociągów"

Wojewoda z Olkusza wpadł na pomysł

Pomysł, aby papieski pociąg rozpoczął kursowanie na trasie Olkusz-Kraków, jest autorstwa wojewody Łukasza Kmity, mieszkającego w Olkuszu. Kierownictwo spółki Polregio odniosło się do niego pozytywnie.

Jak pisze "Wyborcza", w mediach społecznościowych pojawiły się więc zarzuty, że "uruchomienie połączeń nowym taborem to element jego kampanii przedwyborczej i uprawianie prywaty".

Małopolski wojewoda odpiera zarzuty.

Nie robię tego dla siebie, tylko z myślą o mieszkańcach Zabierzowa, Krzeszowic, Trzebini, Jaworzna, Bukowna i Olkusza, którzy do tej pory podróżowali na tej trasie starymi wagonami o niskim standardzie i bez klimatyzacji. Na ten problem zwracali mi uwagę także moi znajomi, którzy jeździli latem do pracy pociągiem - powiedział Kmita.

I przekonuje, że nie było nacisków politycznych na spółkę Polregio, by skierować skład akurat na tę trasę. - Ten pociąg i tak nie był wykorzystywany, więc nikomu go nie zabrałem. Wręcz przeciwnie, dostał drugie życie. Jest to też pewien element promocji połączeń kolejowych w Małopolsce i samego pociągu papieskiego. Chciałbym, żeby w przyszłości ten skład jeździł po całej Małopolsce, co będzie też promocją myśli Jana Pawła II - podkreślił.

Papieski pociąg dostał drugie życie

Skład EN61-001 dostarczony przez nowosądecki Newag po raz pierwszy wyjechał na tory w 2006 r. Jeździł szlakiem Jana Pawła II z Krakowa przez Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic. W 2008 r. trasę skrócono do Kalwarii Zebrzydowskiej, a częstotliwość do jednego połączenia dziennie. Rok później kursy zawieszono.

Jak przypomina "GW", w 2010 r. skład jeździł na trasie Kraków-Zakopane, a w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. woził pielgrzymów. "W 2020 r., w związku z setną rocznicą urodzin papieża, skład ruszył w tournée po Polsce, odwiedzając miejsca związane z Janem Pawłem II. Ostatnio pociąg obsługiwał połączenia na trasie Kraków – Oświęcim" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Swojak
3 miesiące temu
Przecież to jest chore z Krakowa do Olkusza można dostać się busem ,który kursuje prawie codziennie ,podczas kiedy pociąg będzie jeździć tylko do końca września
Silesioner
3 miesiące temu
Najlepszy jest pociag Krakow-Bielsko!-:)
Jaja
4 miesiące temu
Miżna i bez prywatyzacji mieć swoją kolej.
smd
4 miesiące temu
Można się bawić za pieniądze narodu. Można , tylko trzeba być z pis-u i milionami można szastać na lewo i prawo.
ateista
4 miesiące temu
Trzeba idee bestii z Wadowic po całej Polsce rozwieźć.