Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Petru wyłącza mikrofon". Rzecznik MŚP oburzony zachowaniem posła

5
Podziel się:

W środę zebrały się sejmowe komisje gospodarki oraz polityki społecznej, które zajęła się ustawą, wprowadzającą tzw. wakacje od ZUS. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz poskarżył się w sieci na zachowanie Ryszarda Petru. "Życiowa sprawa dla przedsiębiorcówa, a przewodniczący się śpieszy i wyłącza mikrofon" - napisał na platformie X.

"Petru wyłącza mikrofon". Rzecznik MŚP oburzony zachowaniem posła
Ryszard Petru, poseł Polski 2050 i przewdniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Adam Abrabowicz nie krył oburzenia zachowaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Komisji Gospodarki i Rozwoju. "Przewodniczący się śpieszy "bo są w tym czasie inne komisje" i wyłącza mikrofon Rzecznikowi MŚP, który przekonuje do wprowadzenia zmian w projekcie. Po co są komisje sejmowe, jeżeli nie po to aby posłowie przed głosowaniem mogli także wysluchać głosu tych których dotyczą ustawy?" - pyta rzecznik MŚP.

Abramowicz od lat apeluje o wprowadzenie w Polsce dobrowolnej składki na ZUS. - Proponujemy, żebyśmy wprowadzili system niemiecki: w Niemczech składka na ubezpieczenie społeczne jest dla przedsiębiorców dobrowolna - proponuje rzecznik. Wśród jego postulatów jest także zniesienie biurokratycznych barier, zniesienie obowiązków sprawozdawczych dla mikrofirm czy skrócenie czasu postępowań w sądach gospodarczych.

Sejmowe komisje gospodarki oraz polityki społecznej wprowadziły w środę poprawki o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym do projektu ustawy, która ma umożliwić przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS, czyli tzw. wakacji składkowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

W trakcie posiedzenia posłowie odrzucili poprawki posła Ryszarda Wilka z Konfederacji, które wydłużają wakacje składkowe z jednego do trzech miesięcy rocznie, jednocześnie likwidując dopłatę z budżetu państwa do składek przedsiębiorców za okres, kiedy nie byłyby ona opłacane przez firmy. Poseł Wilk zgłosił te poprawki jako wniosek mniejszości.

Zgodnie z projektem, z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy oprócz samych siebie ubezpieczają co najwyżej dziewięć innych osób, oraz którzy osiągają roczne przychody na poziomie nieprzekraczającym równowartości 2 mln euro.

Rozwiązanie to - według projektodawców - jest kierowane do najmniejszych, to jest mikroprzedsiębiorców, którzy stanowią najliczniejszą grupę wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w 2024 r. i ma z niego skorzystać ok. 1,7 mln osób. Koszt wakacji składkowych dla budżetu sięgnąć może w tym roku 1,6 mld zł. Zgodnie z projektem z urlopu dla mikroprzedsiębiorców będzie można skorzystać na podstawie wniosku wysłanego do ZUS.

Wakacje składkowe mają być rozwiązaniem dobrowolnym, dzięki któremu właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Przedsiębiorcy będą musieli złożyć wniosek w ZUS

Projektowane rozwiązanie dotyczy wakacji od ubezpieczeń społecznych. Nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców, co ma zapobiegać tzw. "wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.

Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro), czy wystawiać faktury. Aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Col
3 miesiące temu
Wystarczy zlikwidować KRUS i jak ręką odjął kilka miliardów w kasie państwa.. A pseudo rolnicy zapełnią lukę niedoboru pracowników na rynku pracy. Nie dziękujcie nlA wspaniały pomysł.
alla
3 miesiące temu
Sprytne. Ponieważ składka NFZ jest teraz podatkiem, jeśli ktoś nie zapłaci ZUSu w danym miesiącu, ale będzie pracował i zarabiał, automatycznie zapłaci więcej na NFZ. Poza tym od nowego roku ZUS wzrośnie o kolejne 200-300zł. Lipa. Ja już nie idę do wyborów, wszystko mi jedno, kto mnie okrada.
hul tai
3 miesiące temu
Tu prym wiodą Joński i Scerba którzy wyłączają po 2 słowsch, jakichkolwiek
robolbezxrobo...
3 miesiące temu
każda dopłata państwa podnosi ceny mieszkań ,każda tarcza podnosi ceny , nie wspomnę o wacie - 2023 był dobrym przykładem transferu pieniędzy publicznych w sektor prywatny a przy okazji drenowanie naszych portfeli przez rząd PIC
5555
3 miesiące temu
Suweren wybrał! Przecież to ekspert ha ha ha