Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

PGE w KPO dostanie środki z puli dla firm prywatnych. "Państwowi" zyskali przewagę?

61
Podziel się:

Prywatni przedsiębiorcy mają dostać w ramach KPO 31,2 proc. wszystkich pieniędzy. W rządowym planie zaliczono do nich też największe spółki Skarbu Państwa - informuje "Gazeta Wyborcza".

PGE w KPO dostanie środki z puli dla firm prywatnych. "Państwowi" zyskali przewagę?
PGE może dostać wsparcie z KPO. W dofinansowywanych projektach jest np. mowa o inwestycjach energetycznych. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Gazeta" te wnioski wyciąga z analizy ostatniego, dostępnego projektu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Wprawdzie nie ma w nim bezpośrednio wskazanych konkretnych beneficjentów, a tylko tzw. wiązki projektowe, to z ich opisów wynika, kim tak naprawdę może być beneficjent.

Jak zaznacza dziennik, dobrze jest to widoczne na przykładzie inwestycji energetycznych. Na tym rynku dzielą i rządzą przecież spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa jak PGE i Orlen.

Zobacz także: Rząd Morawieckiego zapłaci słony rachunek? Komentarz z MSZ

Zatem w przypadku budowy infrastruktury terminalowej dla energetyki, co zapisano w KPO, bez zarządzających energetyczną infrastrukturą przesyłową państwowych spółek - nic się nie uda.

Tym bardziej, że w wiązce projektowej zapisano, że ma być to inwestycja prywatno-rządowa, zatem jak przewiduje "Wyborcza" z pewnością podejmie się jej PGE. Wśród takich inwestycji mogą być budowy morskich farm wiatrowych i przydomowych magazynów energii.

Izabela Zygmunt z fundacji WiseEuropa mówi dla "Wyborczej", że choć beneficjenci nie są podani z nazwy, to w niektórych przypadkach można się domyślić, kim są. - Na to, że inwestycje realizować będą spółki skarbu państwa, wskazuje charakter inwestycji - mówi Zygmunt.

Na co zwraca uwagę, państwowe spółki jako beneficjenci pieniędzy przeznaczonych dla sektora prywatnego, mają wygodniejszą pozycję w konkurowaniu o finansowanie niż zwykłe prywatne przedsiębiorstwa.

Wszystko dlatego, że prywatni przedsiębiorcy nie mieli wpływu na tworzenie KPO jaki mógł przypaść w udziale największym spółkom z udziałem skarbu państwa. Prywatne firmy są z tyłu peletonu, bo dopiero teraz mogą zacząć ubiegać się o pieniądze w ramach konkursów.

Z kolei Sławomir Dudek z FOR przekonuje, że prywatne firmy też mogą być beneficjentami grantów dla sektora publicznego. Dla przykładu Ministerstwo Zdrowia może im zlecić projekty informatyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
sly
rok temu
Lewica ma ogromne doświadczenie w zdradzaniu Polski i Polaków sięgające od lat 40 -tych
Będzie
rok temu
na premie dla swoich? Będzie!!! Pmm: Daniel, mamy 770 mld zł do podziału. Daniel: na ilu?
aka
rok temu
Jaka ta lewica naiwna i hołownia i psl. pis to tak zrobi, że przyjaciele królika będą po uszy zapakowani. I unia ani drgnie. Oj wy ....
ukyt
rok temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
jerzybydło
rok temu
PIS to "FRAJERZY" odkupują zamiast wyprzedawać !!!. Ja bym zaczął od kolejki na KASPROWY !!!!!
...
Następna strona