Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Gigantyczne spadki cen gazu, ale nie w Orlenie. Tak tłumaczy się spółka

745
Podziel się:

Ceny gazu na rynkach hurtowych drastycznie spadają. Obecnie na holenderskiej giełdzie gaz jest tańszy niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W cenniku orlenowskiego PGNiG dla odbiorców biznesowych dalej jednak stawka nie uległa zmianie. Oto jak tłumaczy ten fakt spółka.

Gigantyczne spadki cen gazu, ale nie w Orlenie. Tak tłumaczy się spółka
Ceny gazu idą w dół, ale nie w należącym do Orlenu PGNiG (Adobe, Twitter, @Domanski_Andrz, pioregur)

W poniedziałek przed godz. 11:30 w holenderskim hubie TTF, który jest punktem odniesienia dla hurtowych cen gazu w całej Europie, gaz ziemny w kontraktach na luty taniał o ponad 10 proc. i spadł poniżej granicy 60 euro za MWh. Gaz taniał także w kontraktach na marzec i na kwiecień.

Zwrot akcji na europejskim rynku gazu ziemnego

Jak podkreślają eksperci, spadki cen gazu to m.in. skutek tego, że do Europy płyną rekordowe dostawy LNG. Dopisuje też niespotykanie ciepła aura. W Alpach brakuje śniegu, styczniowe rekordy temperatur padły już m.in. w Warszawie, Dreznie czy Pradze, a tegoroczna zima prawdopodobnie będzie należeć do najcieplejszych w historii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzysztof Krężel Chief Operating Officer, SII

To, co dzieje się na rynkach hurtowych z cenami gazu, to niespodziewany zwrot akcji po tym, jak prawie przez cały 2022 r. notowano rekordy cen, a rosyjska propaganda straszyła, że zimą w Europie zabraknie paliwa. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF szturmowały nieprzekraczaną nigdy wcześniej granicę 130 euro za MWh, a w sierpniu 2022 r. sięgały nawet 350 euro za MWh.

Ceny gazu spadają, ale nie w cenniku orlenowskiego PGNiG

Tak niskie ceny powinny wywołać też presję na spadek cen gazu u nas w kraju. Na razie jednak tego nie obserwujemy.

"Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793 zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło 'robi wyniki'" – zauważa na Twitterze Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego.

PGNiG wykorzystuje swoją pozycję na rynku, zawyżając ceny? Takie zarzuty pojawiły się już wcześniej wśród przedsiębiorców, z którymi rozmawiał serwis money.pl. – Ceny gazu zaazotowanego oferowane przez PGNiG są całkowicie "odklejone" od cen giełdowych. Podobnie jest z wyceną za baryłkę ropy na światowych rynkach, która tanieje, ale ma się to nijak do cen paliw na stacjach – stwierdził w wypowiedzi dla nas przedsiębiorca, który wolał pozostać anonimowy.

PGNiG odpowiada na zarzuty

PGNiG, które od paru miesięcy należy do Orlenu, odpierało te zarzuty. W odpowiedzi na nie zapewniało, że "spółki z grupy PGNiG nie nadużywały swojej pozycji na rynku gazu zaazotowanego".

W podobny sposób spółka odpowiada dzisiaj na Twitterze Domańskiemu.

Realizujemy zakupy gazu na TGE (Towarowa Giełda Energii – przyp. red.) w perspektywie długoterminowej, a cennik dla klientów biznesowych uwzględnia ryzyko rekordowej w ostatnim roku zmienności na giełdach. Na przykład w okresie lipiec-wrzesień utrzymaliśmy cenę 793 zł/MWh, przy cenach giełdowych nawet powyżej 1500 zł/MWh – twierdzi PGNiG.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Urząd Regulacji Energetyki chce obniżki cen w taryfach. "W związku ze spadkiem cen surowca na rynku hurtowym zdecydowaliśmy się na działania systemowe i wezwaliśmy już kilkunastu przedsiębiorców do obniżenia cen w taryfach" – informuje cytowany przez "DGP" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak pisze "DGP", wśród tych przedsiębiorstw jest PGNiG Obrót Detaliczny, który odpowiada za prawie 90 proc. rynku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(745)
Jacek s.
4 miesiące temu
Tu nie chodzi o to żeby zwyczajnie obniżyć cenę. Tu trzeba robić widowisko dla społeczeństwa, zrobić tarczę ochronną 3.0 i nazwać siebie dobrym rządem. Oglądacze TVP bedą klaskać i tak się robi dobre wrażenie.
Emeryt
4 miesiące temu
Dzięki dobrej zmianie kraj rośnie w siłę gospodarczo,a dzięki niskiej inflacji i niskim ceną ludzie żyją dostatnio.Tak trzymać🤣
Arek
4 miesiące temu
To działa tylko w jedną stronę jak ceny rosną to faktury na aplikacji Pgnig potrafią zaktualizować w parę dni. Ale na obniżki to pewnie poczekamy parę miesięcy
Monopol
4 miesiące temu
PKNobajtek łupi bo może.
Proste
4 miesiące temu
Bo Polacy sponsoruja wojne w Ukrainie i Ukraincow.
...
Następna strona