Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

PGNiG tnie ceny gazu dla biznesu. Firmy zapłacą o jedną czwartą mniej

Podziel się:

W czerwcu klienci biznesowi zapłacą o 25 proc. mniej za gaz. Obniżka jest automatyczna, to oznacza, że firmy nie będą musiały składać żadnych dokumentów, niższe ceny będą od razu uwzględnione w cenie gazu. Obniżki ceny będą obowiązywały od 1 do 30 czerwca. To kolejne bonifikaty dla firm w tym roku.

PGNiG tnie ceny gazu dla biznesu. Firmy zapłacą o jedną czwartą mniej
W czerwcu przedsiębiorcy zapłacą o 25 proc. mniej za gaz. PGNiG ogłosił nowe obniżki. (Adobe Stock, ZORAN ORCIK)

Obniżka będzie dotyczyła wszystkich przedsiębiorców rozliczających się na podstawie cen określonych w cenniku "Gaz Dla Biznesu nr 9".

- Mimo wciąż niestabilnej sytuacji na rynku surowcowym, związanej z najwyższą w historii zmiennością cen paliwa gazowego, utrzymującą się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (m.in. ograniczenia dostaw gazu do Europy przez Gazprom czy agresja Rosji na Ukrainę), PGNiG Obrót Detaliczny podjął decyzję o zwiększeniu poziomu automatycznej obniżki dla klientów biznesowych - informuje Rafał Pazura, rzecznik prasowy PGNiG OD.

Spółka przypomina jednocześnie, że automatyczne obniżki zostały wprowadzone w połowie stycznia 2022 roku, i to mimo wybuchu wojny na Ukrainie oraz wstrzymania przez Gazprom dostaw gazu do Polski. Do końca maja ceny gazu dla biznesu były niższe o 15 proc.

Dalszy ciąg pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Polsce wystarczy gazu? "Czas się niesłychanie szybko kurczy"

Ceny gazu dla biznesu zależą od cen giełdowych

Dla wielu przedsiębiorców obniżki okazały się jednak za niskie, bo nie zrekompensowały drastycznego wzrostu cen gazu. W tym kontekście niedawno informowaliśmy m.in. o problemach Huty Szkła Gloss z Wielkopolski, która kupuje gaz od PGNiG. Z powodu tegorocznych podwyżek gazu, rodzinne przedsiębiorstwo z ponad 50-letnią tradycją będzie musiało ogłosić upadłość.

Dlaczego ceny gazu dla biznesu są tak wysokie? Głównym powodem jest fakt, że przedsiębiorców nie obowiązują - tak jak w przypadku gospodarstw domowych - taryfy na gaz, zatwierdzane przez URE. W efekcie ceny dla nich są wprost zależne od sytuacji na rynku gazu i cen błękitnego paliwa na światowych giełdach.

O obniżki cen dla przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP od dawna upominał się także Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, który interweniował w tej sprawie u przedstawicieli rządu.

Przypomnijmy, że rzecznik postulował także, aby obniżka cen gazu wynosiła 35 proc i miała zastosowanie do końca bieżącego roku. - Takie rozwiązanie pozwoliłoby ulżyć polskim firmom i częściowo zniwelować skutki wysokiej inflacji – argumentował wówczas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl