Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

PGNiG zaczyna czarną serię. Podnosi ceny o 300 proc. Zapłacą Polacy

725
Podziel się:

Ceny prądu dla gospodarstw domowych w ofercie PGNiG wzrosły z 0,42 zł/kWh na początku ubiegłego roku do 1,70 zł/kWh brutto do jesieni tego roku. Gazowy gigant podniósł też opłatę handlową - pisze wysokienapiecie.pl. Dodaje, że podobne podwyżki już planują inni sprzedawcy.

PGNiG zaczyna czarną serię. Podnosi ceny o 300 proc. Zapłacą Polacy
Ceny prądu dla domów w PGNiG rosną o ponad 300 proc. (Adobe Stock, Robson90)

Serwis przypomina, że w styczniu 2021 r. PGNiG sprzedawał prąd gospodarstwom domowym po 0,34 zł/kWh netto. "Jednak już w styczniu tego roku oferta cenowa gazowego giganta przekroczyła 1 zł. Natomiast od lipca 2022 r. PGNiG Obrót Detaliczny podniósł już gospodarstwom domowym ofertową cenę energii elektrycznej do niemal 1,39 zł/kWh netto" - czytamy.

Wysokienapiecie.pl zwraca uwagę, że oprócz ceny samego prądu znacznie wzrosła też opłata handlowa, która wynosi obecnie 28,45 zł/m-c netto (w styczniu 2021 r. było to 4,88 zł/m-c netto). "Gdy przeliczymy wzrost samej opłaty handlowej na zużycie przeciętnej rodziny (ok. 167 kWh/m-c), to wyjdzie nam, że to nic innego jak dodatkowe 0,14 zł/kWh netto w cenie prądu. Realny wzrost cen wyniósł więc jeszcze więcej, bo 343 proc. w stosunku do stycznia 2021 r." - pisze serwis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto stoi za antyunijną kampanią? "Chłopaki wymyślili sobie tak: okłamiemy głupi naród"

Ceny prądu w górę. PGNiG podnosi ceny

Do wskazanych wyżej opłat trzeba jeszcze doliczyć VAT. To oznacza, że do końca lipca (albo października, jeżeli Senat przegłosuje wydłużenie tarczy antyinflacyjnej) klienci PGNiG zapłacą 1,46 zł/kWh za prąd i niespełna 30 zł miesięcznie opłaty handlowej. "Jednak od listopada wyniosą one już do 1,70 zł/kWh i 34,99 zł miesięcznie" - czytamy.

Oczywiście Polacy, którym kończy się umowa z PGNiG, mogą zdecydować się na ofertę sprzedawcy z urzędu (PGE, Tauron, Enea lub Energa). Tam nie nie ma opłaty handlowej, a stawki za prąd wynoszą dziś 0,42 zł/kWh brutto. "Jednak najdalej w styczniu 2023 roku, o ile rząd nie sięgnie ponownie po zamrożenie cen, te stawki także znacznie wzrosną" - podaje serwis.

Zwraca jednocześnie uwagę, że wzrosty cen nie są bezpodstawne.

W czerwcu hurtowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły do 0,88 zł/kWh w podstawie. Do tego spółka musi jednak doliczyć jeszcze profil zapotrzebowania swoich klientów (energia w szczytach wieczornego zapotrzebowania w czerwcu osiągnęła poziom 1,35 zł/kWh), a także systemy wsparcia (zielone, brązowe i białe certyfikaty, wspierające odnawialne źródła energii lub wspierające poprawę efektywności energetycznej), a od listopada także przywróconą akcyzę na energię. Do tego ceny w lipcu wzrosły jeszcze bardziej – osiągając przez chwilę na Rynku Bilansującym nawet 2,50 zł/kWh - wyjaśnia wysokienapiecie.pl.

Jak przekazali eksperci z banku Pekao, ceny energii elektrycznej na poprzedniej sesji osiągnęły rekordowy poziom PLN 1324/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 836/MWh. "Jeśli taki poziom utrzymałby się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G powinny wzrosnąć o ok. 115 proc." - zauważyli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(725)
WYRÓŻNIONE
Eryk
2 lata temu
Wiedzą że ludzie coraz bardziej oszczędzają dlatego podnosi się opłaty stałe. Będziesz mógł człowieku siedzieć po ciemku i w zimnie a i tak rachunek przyjdzie odpowiedni. Kasa musi się zgadzać. Na odprawy nie może zabraknąć.
Rachunek za b...
2 lata temu
Najbardziej energochłonne dla narodu jest utrzymywanie niekompetentnej klasy politycznej.
Hmm...
2 lata temu
Ktoś wierzy jeszcze, że inflacja u nas to "tylko" 15,6%?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (725)
kellu
2 lata temu
Ja sie pytam dlaczego z dnia na dzień stawki wzrastają 4 krotnie !
Mała mi
2 lata temu
Niech podnoszą ceny tak dalej ludzie Poprostu przestaną płacić bo nie będą mieli za co bo jak będą mieli wybór kupić leki i żyć A zapłacić za prąd czy gaz będą woleli kupic jedzenie proste sami sobie strzela w kolano
michał
2 lata temu
nie wygląda to za dobrze współczuje tym co mało zarabiają, rencistą emeryta,bezrobotni
radosc na Kre...
2 lata temu
Putin pusci cala Europe z torbami. Teraz jest jeszcze solidarnosc ale w zimie bedzie kazdy sobie;
taka prawda
2 lata temu
Pachołki Putina nadal rządzą w UE . i terroryzują całą UE "Zielonym Nieładem".
...
Następna strona