Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"Piątka Kaczyńskiego". Jakie propozycje znalazły się w obietnicach PiS i kiedy zostaną wprowadzone?

7
Podziel się:

"Piątka Kaczyńskiego" to propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości ogłoszone przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji partii w lutym br. Sprawdź, jakie obietnice znalazły się w zapowiedziach lidera PiS i kiedy zostaną wprowadzone.

"Piątka Kaczyńskiego". Jakie propozycje znalazły się w obietnicach PiS i kiedy zostaną wprowadzone
"Piątka Kaczyńskiego". Jakie propozycje znalazły się w obietnicach PiS i kiedy zostaną wprowadzone (East News)

"Piątka Kaczyńskiego" - "500+" na pierwsze dziecko oraz "trzynastka" dla emerytów i rencistów

"Piątka Kaczyńskiego" została przedstawiona przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości na konwencji partii w lutym. Wśród zapowiedzi znalazła się m.in. deklaracja o wypłacie "500+" na pierwsze dziecko. Do tej pory świadczenie wypłacane jest dopiero na drugie i kolejne dziecko.

Jarosław Kaczyński zapowiedział również wypłacanie tzw. trzynastek. Zgodnie z zapowiedzią dodatkowe świadczenie dla emerytów przysługiwałoby każdej osobie pobierającej emeryturę, bez względu na jej wysokość. Wicepremier Beata Szydło pod koniec lutego zapowiedziała, że "trzynastka" oprócz emerytów trafi także do rencistów.

Dodatkowe świadczenie wyniesie tyle, co minimalna emerytura w 2019 r., czyli 1100 zł brutto. Program miałby wejść w życie jeszcze w tym roku, a pierwsze wypłaty ruszą już w maju.

"Piątka Kaczyńskiego" - obniżka PIT i przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych

"Piątka Kaczyńskiego" zakłada propozycję zwolnienia z podatków pracowników do 26 roku życia oraz obniżenia PIT-u pracowniczego. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd realizuje postulat, o który przedsiębiorcy upominali się od 20 lat, czyli obniża tzw. klin podatkowy.

- Zmniejszamy - wraz z obniżką PIT-u z 18 na 17 proc. i z podniesieniem przynajmniej dwukrotnym kosztów uzyskania przychodu - ten klin podatkowy i powodujemy jednocześnie, że będzie łatwiej zatrudniać nie tylko tych najmłodszych pracowników, ale też będzie łatwiej zatrudniać wszystkich pracowników - powiedział Morawiecki, cytowany przez PAP.

"Piątka Kaczyńskiego" zapowiada również przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, w szczególności w mniejszych miastach i wsiach. Jak zapowiedział premier, jest to jeden z rządowych priorytetów.

- To będzie pierwsza legislacja, która wraz z ustawą o "Emeryturze Plus" (tzw. trzynastka - przyp. red.) trafi do Sejmu. Już w kwietniu, w maju my będziemy gotowi po stronie budżetu państwa, żeby dystrybuować środki do poszczególnych powiatów. Nie chodzi o to, żeby dawny PKS wszędzie jeździł, bo to mogą być prywatne firmy przewozowe - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

"Piątka Kaczyńskiego":

  • "500+" na pierwsze dziecko;
  • "trzynastka" dla emerytów i rencistów;
  • braku podatku dla pracowników do 26 roku życia;
  • obniżenia PIT-u pracowniczego;
  • przywrócenie zredukowanych wcześniej połączeń autobusowych.

Cały program "Piątka Kaczyńskiego" ma kosztować ok. 39-42 mld zł, podaje PAP.

Źródło: pis.org, PAP, money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Oliwia
rok temu
Jeżdżą busiki, które nie dojeżdżają do wyznaczonego przystanku. W połowie trasy zawracają, a ludzie czekają.
Agnieszka
rok temu
Ze Staszowa do Klimontowa nie ma żadnego PKS - u.
Adam
rok temu
Połączenia autobusowe PKS - u nadal są likwidowane.
Adam
rok temu
Od 2019 r. do 2022 r więcej zostało zlikwidowanych połączeń autobusowych PKS- u niż przywróconych. W moim powiecie nie przywrócono żadnego zlikwidowanego połączenia autobusowego PKS- u.
wiktoria
3 lata temu
piątka kaczynskiego to nie jest poczatek końca dla rolników, po prostu chodzi o to aby zwierzeta dobrze traktować i już