Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
WZI
|

PIE: Spadek eksportu do Niemiec obniży polski PKB

5
Podziel się

Jeśli eksport polskich towarów do Niemiec obniży się o 10 proc., PKB spadnie o 0,6 pkt proc. - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny.

PIE: Spadek eksportu do Niemiec obniży polski PKB
Spadek eksportu do Niemiec uderzy w polska gospodarkę. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEhWVted

Kolejne, coraz bardziej rygorystyczne obostrzenia, mogą uderzyć w polski eksport - wskazują analitycy PIE.

Dotyczy to przede wszystkim dóbr trwałych, jak np. samochody, czy artykuły gospodarstwa domowego.

Instytut przypomina, że w okresie marzec-maj 2020 r. wartość eksportu samochodów była o 64 proc. niższa niż rok wcześniej, a pozostałych dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku – o 23 proc.

bEhWVtef
Zobacz także: Koronawirus. Padają rekordy zakażeń. "Rozważamy wszystkie scenariusze"

"Spadki eksportu mogą dotknąć też dóbr inwestycyjnych – maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz części i podzespołów, m.in. na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, których eksport wiosną zmalał o ponad 40 proc. rdr" - ocenili analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Zdaniem analityków, najbardziej niekorzystny dla Polski byłby spadek eksportu do Niemiec.

bEhWVtel

Spadek tego popytu o 10 proc. (w ujęciu rocznym) skutkowałby zmniejszeniem tempa PKB o ponad 0,6 pkt. proc. - wynika z obliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Skala wpływu pandemii COVID-19 na polską gospodarkę będzie zależeć od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna w krajach, których popyt na polskie towary i usługi generuje najwięcej wartości dodanej w Polsce" - uważa PIE.

Analitycy przypomnieli, że w III kwartale 2020 r. niemiecka gospodarka wyraźnie odbiła. Ze wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec wynika, że niemiecki PKB wyrównany sezonowo zwiększył się o 8,3 proc. w porównaniu z II kwartałem - więcej niż spodziewali się ekonomiści, oczekujący 7,3 proc. kdk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhWVteG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Ted
4 miesiące temu
Trudno. Trzeba się z tym pogodzić. Upadek ekonomiczny Polski, jest bliski. Ponadto, konflikty z krajami europejskimi i Świata. Konflikty z UE. Upadek przedsiębiorców w kraju. To efekty, rządów PIS-u.
Ja
8 miesięcy temu
W platformie też był dyktator nazywał się Tusk, dzieki niemu platfusy się nie rozpadły i rządziły po ucieczce karierowicza do Brukseli, platfusy nie mają pomysłu jak wygrać z Jarkiem, który jest dyktatorem w PiSie i bez niego pis skończy jak platfusy oby nie za szybko bo jednak lepiej sobie radzą z gospodarką niż PO. Nawet w czasach pandemii platfusy radziły by sobie duuuzo gorzej.
J-23
8 miesięcy temu
Budżet ZRÓWNOWAŻONY PIS Sukces Dyktatora i Morawieckiego BHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Ciemny Lud wziął to w CIEMNO co Kurski.??? Kto ci dawał ślub Kościelny Drugi Jędraszewski.????
bEhWVteH
posady i stan...
8 miesięcy temu
na węgry i bielaruś wysyłajmy nasz e towary!
Tomek
8 miesięcy temu
Upadek żałosnego rządu PiS już bliski.Pozdrawiam