Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pieniądze europejskie dla polskich badaczy, którzy mają pomysł na walkę z koronawirusem. 200 mln zł do wzięcia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka "Koronawirusy", na który przeznaczonych zostanie 200 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Konkurs jest otwarty dla małych, średnich i dużych firm z całej Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Aktualnie nie ma większego wyzwania niż walka z koronawirusem (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

200 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na realizację pomysłów, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Do udziału w konkursie zaproszeni są polscy naukowcy i przedsiębiorcy, którzy zgłoszą projekty w trzech obszarach tematycznych: diagnostyka, leczenie i profilaktyka.

W obszarze diagnostyki komisja oceniająca wnioski chętnie zapozna się z urządzeniami do szybkiego wykrywania obecności koronawirusa. Leczenie to przede wszystkim badania nad wykorzystaniem istniejących lub nowych leków, a także prace nad szczepionką.

W obszarze profilaktyki brane pod uwagę będą działania prewencyjne ograniczające rozprzestrzenianie się pandemii oraz działania na rzecz Polskiej tarczy antywirusowej: poprawy bezpieczeństwa biologicznego i ochrony społeczeństwa oraz wsparcie jego funkcjonowania w stanach zagrożenia epidemiologicznego.

Szef Biomedu Marcin Piróg wierzy, że uda mu się uodpornić wiele osób na świecie na koronawirusa.
Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus. Prezes Biomedu dla money.pl: to bomba immunologiczna

O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"

Podobnie jak w dotychczasowych inicjatywach NCBR warunkiem koniecznym do otrzymania grantu jest innowacyjność proponowanego rozwiązania co najmniej na poziomie krajowym, a także konieczność jego wdrożenia na rynek.

Zgłaszający wnioski mogą pochodzić z każdego regionu: 125 mln zł przeznaczonych zostanie na prowadzenie prac na terenach słabiej rozwiniętych (tj. poza województwem mazowieckim), a 75 mln zł w województwie mazowieckim.

- Dziś nie tylko w naszym kraju, ale na poziomie europejskim i globalnym największym wyzwaniem jest walka z pandemią COVID-19. Przekierowanie części dostępnych funduszy unijnych na tę walkę jest naturalną decyzją. Usuwanie niepożądanych dla gospodarki skutków pandemii jest naszym obowiązkiem, z którego konsekwentnie się wywiązujemy – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Przedsiębiorcy nie czekają na tarczę antykryzysową. Zgłaszają coraz więcej wniosków o zawieszenie działalności
Koronawirus zamyka biznesy w Polsce. Tysiąc zrezygnowało, ponad 11 tys. zawiesiło działalność. W niecały tydzień

Dodała, że jej resort nie tylko przeznaczył na ten cel kolejne fundusze, ale też wydał rekomendacje dla instytucji, by podejmowały działania ułatwiające realizację inwestycji dofinansowanych przez UE.

Nabór wniosków rozpocznie się 6 maja i potrwa do 31 grudnia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, nauka polska, środki z unii europejskiej, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2020

PiromanSuper! Coś dla mnie.

07-04-2020

GregJa bym zaczol od odsunięcia Kaczyńskiego od wladzy A obywatele sami sobie poradzą

Rozwiń komentarze (2)