Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|

Pieniądze na samochód, zwolnienie z podatku. Orban chce przekonać Węgrów, by mieli więcej dzieci

53
Podziel się

Preferencyjne kredyty dla małżeństw z dziećmi, pieniądze na samochód, zwolnienie z podatku matek z co najmniej czwórką dzieci - to nowe propozycje premiera Węgier Viktora Orbana, które przedstawił w niedzielę w wystąpieniu podsumowującym rok.

Pieniądze na samochód, zwolnienie z podatku. Orban chce przekonać Węgrów, by mieli więcej dzieci
(East News, MTI/AP)
bCZspilN

Węgierski rząd chce zachęcić Węgrów do rodzenia większej liczby dzieci. Orban - jak relacjonują rmf24.pl i PAP - nazwał te działania "akcją ochrony rodzin". - Rząd zdecydował o siedmiu posunięciach, ale nie jest to lista zamknięta, bo życie nie stoi w miejscu - powiedział.

Zobacz: Rzecznik MŚP chciałby rewolucji w naliczaniu składek ZUS. "Wariant niemiecki to najlepsze rozwiązanie"

bCZspilP

Według zapowiedzi węgierskiego premiera każda kobieta poniżej 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż, na rozpoczęcie wspólnego życia będzie mogła wziąć preferencyjny kredyt wysokości 10 mln forintów (prawie 135 tys. zł). W momencie narodzin pierwszego dziecka spłacanie kredytu zostanie zawieszone na 3 lata. Po przyjściu na świat drugiego znów spłata zostanie zawieszona na 3 lata. Co istotne 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. Jeśli zaś urodzi się także trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Państwo ulży także rodzinom w spłacaniu kredytów hipotecznych. Dotąd w razie narodzin trzeciego dziecka przejmowało spłatę 1 mln foritnów (prawie 13,5 tys. zł) z kredytu hipotecznego. - Teraz to poszerzamy. Już po urodzeniu drugiego dziecka przejmiemy 1 mln forintów, po urodzeniu trzeciego - 4 mln forintów(prawie 54 tys. zł), a po każdym następnym dziecku kolejny milion - zapowiedział Orban.

Kolejna propozyjca to zwolnienie matek co najmniej czwórki dzieci z podatku dochodowego. Dożywotnio.

bCZspilV

Orban obiecał też program kupna samochodu dla dużych rodzin. Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci otrzymają 2,5 mln foritnów (33 600 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na kupno co najmniej 7-osobowego samochodu.

Orban zapowiedział też, że państwo do 2022 r. zagwarantuje każdemu rodzicowi, który sobie tego życzy, opiekę żłobkową dla dziecka.

Kolejny punkt wzbogaconego wsparcia dla rodzin to poszerzenie dodatku na dziecko. Obecnie jest on wypłacany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Wynosi 70 proc. średniego wynagrodzenia w poprzednim roku, ale nie więcej niż 208 600 forintów (2821 zł). Teraz Orban zapowiedział wprowadzenie takiego dodatku dla dziadków.

bCZspilW

Rząd chce też wspierać naukę języków obcych. Pokryje jeden dwutygodniowy kurs językowy za granicą uczniom starszych klas.

Orban zapowiedział także wsparcie nauki języków obcych dla uczniów. W 9. i 11. klasie każdy uczeń będzie mógł pojechać na dwutygodniowy kurs językowy za granicę, którego koszty pokryje rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZspimq
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Smutne
2 lata temu
Dlaczego po prostu nie da ludziom zarobić tylko takie kombinacje
Mój nick
2 lata temu
O wiele mądrzej jest dać ulgi podatkowe rodzicom niż dawać im kasę do ręki. Myślę że plan orbama jest lepszy niż nasze plusy.
anka
2 lata temu
i któż zarobi na to całe rozdawnictwo? Orban?
bCZspimr
max
2 lata temu
Młodzi będą zakładać rodziny jak będą mieli przyzwoicie płatną pracę, mieszkanie i czas dla tej rodziny... żadne ulgi, dodatki do samochodu, itd. nie sprawią że młodzi i myślący ludzie zaczną się rozmnażać.
PIS immordy l...
2 lata temu
Żeby coś dostać obywatel powinien pracować czyli powinna być ulga na dzieci. Jak pracuje to sobie odliczy a jak nie to niech się do roboty bierze bo nic nie doatanie. U nas jest lewicowa patologia
Najnowsze komentarze (53)
Zads
2 lata temu
BRAWO I tak powinno być W POLSCE SOCIAL WSPIERANIE RODZIN to podstawa A nie patologia jak niektórzy piszą tak jest już od dawna W innych krajach SOCIAL I wsparcie dla rodzin to podstawa
Tragedia
2 lata temu
No pewnie, poprawnie europejsko lewactwo zaraz zacznie krytykę:D Wolą dawać zasiłki biednym afrykańskim imigrantą którzy w pełni zdrowi będą "wzbogacać" naszę europejskie kobiety niż wspomóc obywateli własnych krajów. To jest jakiś sen wariata, naszym nie dawać bo to niepoprawne;P biednym młodym silnym mężczyzną z afryki po 2 tyś euro i karnet na siłownie dać! :D
fds
2 lata temu
brawo!
czytelnk
2 lata temu
wszystkie dzieci są równe i powinny dostawać dodatek 500+ a rodzice zarabiający więcej powinny płacić wyższy podatek i to jest sprawiedliwe
klos
2 lata temu
on tylko obiecuje bo wybory idą nic nowego
qal
2 lata temu
Dobrze robi !
jacku
2 lata temu
W polskim, czy węgierskim systemie ubezpieczeń emerytury biorą się ze składek dzieci, dlatego popieram węgierskie rozwiązania oraz polskie 500+ i emerytury matczyne
Marek
2 lata temu
I tak powinno być u nas. Pracujesz nie płacisz dochodowego a jak nie pracujesz to też nie płacisz. Brawo bo 2 korzyści zwłaszcza przy takim braku pracowników. Dodatkowo zachęta dla bogatszych bo mają większe ulgi. Wolę jednego dzieciaka z rodziny w miarę zamoznej niż 100 z patologii.
bCZspimj
kasandra
2 lata temu
doprowadził do niezłej inflacji i dalej kombinuje.
bogdan p.
2 lata temu
Dobre propozycje !
na bank..
2 lata temu
................... kity kłamcy ....
Zal
2 lata temu
Robi sie jak w angli... ludzie co ciezko pracuja nie stac ich na kupno mieszkania. A ci bezrobotni z wala dzieci i maja domy i znizki na wszystko... chore
monika
2 lata temu
To już mamy socjalizm w pełnej okazałości jeśli chodzi o rozdawnictwo pieniędzy ludzi ciężko pracujących.
jojo
2 lata temu
i to jest program. a nie to co u nas czyli chodowanie patologii. tam opłaca się pracowac bo zwolniony jestes z podatku. u nas hołubi się nierobów....