Notowania

Pieniądze na samochód, zwolnienie z podatku. Orban chce przekonać Węgrów, by mieli więcej dzieci

Preferencyjne kredyty dla małżeństw z dziećmi, pieniądze na samochód, zwolnienie z podatku matek z co najmniej czwórką dzieci - to nowe propozycje premiera Węgier Viktora Orbana, które przedstawił w niedzielę w wystąpieniu podsumowującym rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: MTI/AP)

Węgierski rząd chce zachęcić Węgrów do rodzenia większej liczby dzieci. Orban - jak relacjonują rmf24.pl i PAP - nazwał te działania "akcją ochrony rodzin". - Rząd zdecydował o siedmiu posunięciach, ale nie jest to lista zamknięta, bo życie nie stoi w miejscu - powiedział.

Zobacz: Rzecznik MŚP chciałby rewolucji w naliczaniu składek ZUS. "Wariant niemiecki to najlepsze rozwiązanie"

Według zapowiedzi węgierskiego premiera każda kobieta poniżej 40. roku życia, która po raz pierwszy wychodzi za mąż, na rozpoczęcie wspólnego życia będzie mogła wziąć preferencyjny kredyt wysokości 10 mln forintów (prawie 135 tys. zł). W momencie narodzin pierwszego dziecka spłacanie kredytu zostanie zawieszone na 3 lata. Po przyjściu na świat drugiego znów spłata zostanie zawieszona na 3 lata. Co istotne 1/3 pozostałego zadłużenia nie trzeba będzie spłacać. Jeśli zaś urodzi się także trzecie dziecko, cała reszta zadłużenia będzie umarzana.

Państwo ulży także rodzinom w spłacaniu kredytów hipotecznych. Dotąd w razie narodzin trzeciego dziecka przejmowało spłatę 1 mln foritnów (prawie 13,5 tys. zł) z kredytu hipotecznego. - Teraz to poszerzamy. Już po urodzeniu drugiego dziecka przejmiemy 1 mln forintów, po urodzeniu trzeciego - 4 mln forintów(prawie 54 tys. zł), a po każdym następnym dziecku kolejny milion - zapowiedział Orban.

Kolejna propozyjca to zwolnienie matek co najmniej czwórki dzieci z podatku dochodowego. Dożywotnio.

Orban obiecał też program kupna samochodu dla dużych rodzin. Rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci otrzymają 2,5 mln foritnów (33 600 tys. zł) bezzwrotnej pomocy na kupno co najmniej 7-osobowego samochodu.

Orban zapowiedział też, że państwo do 2022 r. zagwarantuje każdemu rodzicowi, który sobie tego życzy, opiekę żłobkową dla dziecka.

Kolejny punkt wzbogaconego wsparcia dla rodzin to poszerzenie dodatku na dziecko. Obecnie jest on wypłacany do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Wynosi 70 proc. średniego wynagrodzenia w poprzednim roku, ale nie więcej niż 208 600 forintów (2821 zł). Teraz Orban zapowiedział wprowadzenie takiego dodatku dla dziadków.

Rząd chce też wspierać naukę języków obcych. Pokryje jeden dwutygodniowy kurs językowy za granicą uczniom starszych klas.

Orban zapowiedział także wsparcie nauki języków obcych dla uczniów. W 9. i 11. klasie każdy uczeń będzie mógł pojechać na dwutygodniowy kurs językowy za granicę, którego koszty pokryje rząd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: węgry, gospodarka, wiadomości, victor orban, rodzina, polityka prodzinna
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2019

Egeszegedreciokolo...Super facet i patriota ......jest solą w oku ue.

10-02-2019

SmutneDlaczego po prostu nie da ludziom zarobić tylko takie kombinacje

10-02-2019

Mój nickO wiele mądrzej jest dać ulgi podatkowe rodzicom niż dawać im kasę do ręki. Myślę że plan orbama jest lepszy niż nasze plusy.

Rozwiń komentarze (53)