Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Matka czwórki dzieci dostanie "matczyną emeryturę" nawet jeśli jej mąż doskonale zarabia

113
Podziel się:

Wysoka emerytura lub wynagrodzenie męża nie spowoduje, że kobieta nie będzie miała prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego – zapewnił wiceminister rodziny. Senat zajął się w piątek ustawą o "emeryturach matczynych".

Program Mama 4 Plus dotyczyć będzie rodzin wielodzietnych
Program Mama 4 Plus dotyczyć będzie rodzin wielodzietnych (iStock.com, monkeybusinessimages)

Podczas dyskusji o rządowej ustawie o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym wątpliwość senatorów wzbudził przepis, który zakłada, że świadczenie będzie przyznawane wówczas, gdy matka (w szczególnych przypadkach ojciec) "nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki do utrzymania" - informuje PAP.

Wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki wyjaśnił, że przy ocenie prawa do świadczenia będą brane pod uwagę jedynie źródła dochodu osoby, która się o nie ubiega. W rezultacie wysoka emerytura lub wynagrodzenie męża nie spowoduje, że kobieta nie otrzyma rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

- W tym sensie mówimy o uhonorowaniu tego trudu wychowawczego, który zostanie podjęty przez tego z rodziców, który zrezygnował lub ograniczył swoje aspiracje zawodowe i przez to nie wypracował własnego, osobistego dochodu w postaci świadczenia emerytalnego – powiedział wiceminister Zieleniecki.

Skorzystają matki co najmniej czwórki dzieci

Matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać - co do zasady - na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi

Jakie kryteria trzeba spełnić, by ubiegać się o świadczenie? Przede wszystkim trzeba być matką co najmniej czworga dzieci. Emerytura będzie wypłacana po ukończeniu 60 lat. Pieniądze z programu będą dla tych osób, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków do życia lub mają prawo do emerytury, ale jest ona niższa niż minimalna.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że świadczenia z programu Mama 4 Plus trafią co najmniej do 85 tys. kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(113)
emeryt
5 lata temu
Ta ustawa to bubel prawny.Jaki można przyznać emeryture osobom które nie płaciły składek?Jedyna nadzieja to zmiana rzadu i odebranie tych świadczeń.
emeryt
5 lata temu
Jest to na wniosek członków rzadu i posłów majacych te dzieci.Dlatego ten wniosek przeszedł szybko i z powodzeniem.Wstyd i tylko wstyd dla rządzacych ciągle im mało i mało.........
Ewika
5 lata temu
Cos dziwnego, znowu dajemy nirobom. Kobiety nawet mając 4 dzieci w sporej części pracują. Nie pracuje te które mają dobrze a ich mężowie są ustawienia. Nie pracują bo nie chcą A CO Ż KOBIETAMI KTORE PRACOWALY CALE LATA A TERAZ MAJA EMERYTURE RZEDU 1300 ZL CO IM ZAPROPONUJECIE?????????? CZY TO NIE JEST GRANDA!!!!!! ja wychowałam 3 dzieci i mam 1800 a charowalam całe 40 lat!!!!!!! I co mi dodajcie??????
taka prawda
5 lata temu
1 dziecko - to Jest Dopiero Patologia !!!
taka jedna
5 lata temu
Nieroby z 1-jedynakiem, i co najwyżej z 2-ką dzieci niech się zamkną, bo nie wiedzą o czym piszą..
...
Następna strona