Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

"Sytuacja jest skandaliczna". Posłowie zajmują się programem Mama 4 Plus

122
Podziel się:

Sejm zajmował się w środę programem Mama 4 Plus, czyli ustawą o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. PiS zachwalało projekt, a opozycja zapowiedziała poprawki.

Emerytury dla mam mają być wypłacane od marca tego roku.
Emerytury dla mam mają być wypłacane od marca tego roku. (PAP, Tomasz Gzell)

"Sytuacja niezadowalająca, by nie powiedzieć, skandaliczna" – tak sytuację matek, które wychowywały dzieci i nie pracowały ocenił wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, Marcin Zieleniecki.

Zobacz także: OGLĄDAJ: 66 mld zł na inwestycje kolejowe. 90 proc. środków zaangażowanych

Dodał, że spośród 85 tys. osób uprawionych do korzystania z programu, ok. 65 tys. dziś w ogóle nie ma prawa do emerytury. Pozostałe pobiera świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Zieleniecki podkreślił, że program Mama 4 Plus jest zadośćuczynieniem dla mam, o których system emerytalny zapomniał.

"Można powiedzieć, że honorujemy w ten sposób wkład matek, które przyczyniły się do zwiększenia liczebności tego pokolenia osób, które dzisiaj, należąc do tego pokolenia dzieci osób w wieku poprodukcyjnym, finansują składki na ubezpieczenia społeczne" – powiedział w sejmie wiceminister.

Opozycja uważa, że przepisy należy doprecyzować. Chce np. aby dodatkowe świadczenie otrzymywały także te matki, które pracowały:

"Co zrobimy z rzeszą ponad 700 tys. tych kobiet, które pomimo urodzenia 4 dzieci podjęły pracę zawodową i pracowały podwójnie? Proponujemy, żeby takie mamy otrzymywały także rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ale w wysokości 30 proc." – powiedziała w sejmie posłanka PO Magdalena Kochan.

Posłanka PSL Urszula Pasławska zwróciła uwagę, że program dyskryminuje matki dzieci niepełnosprawnych:

"One po przepracowaniu dwudziestu lat odchodziły na wcześniejsze emerytury, żeby zająć się chorym dzieckiem. Takich kobiet w Polsce jest około 33 tysiące, żyją na granicy minimum egzystencji. Postulujemy o jak najszybsze podniesienie również emerytur EWK do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego, najlepiej od dnia obowiązywania ustawy przedmiotowej" – tłumaczyła Urszula Pasławska.

Emerytury dla mam mają być wypłacane od marca tego roku. Są przypadki, gdy o świadczenie będą mogli się starać także ojcowie. Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(122)
pracująca mat...
5 lata temu
Jeśli było ich stać nie pracować i wychowywać czwórkę dzieci to tym bardziej teraz mogą żyć jak królowe, więc po co im emeryturka?
Ojom
5 lata temu
jojczycie jak składkowicz po zawale a wystarczy cierpiwie poczekać az obyjemy żuli których straż miejska nawiozła.
Polan
5 lata temu
Myślę, że prezydent Pan Duda jest na tyle mądrym człowiekiem ,że tej ustawy nie podpisze. Myśmy również z żoną wychowaliśmy czwórkę dzieci w tym że razem pracowaliśmy aby przeżyć. Dokładnie aby uczciwie przeżyć. Nie obrażając nikogo, ale kobieta która urodziła czwórkę dzieci a nie pracowała musiała mieć środki na utrzymanie. Wychodzi na to ,że były to rodziny dość majętne. My do takich rodzin nie należeli. Czyli znów ustawa dla bogatych.
Rybka
5 lata temu
Ja urodzilam tez 4 dzieci iopikowalam sie rodzicami do smierci. Zadnego zasilku rodzinnego bo dochody przekraczaly. I teraz za 36 lat pracy mam1300 emerytury. A te matki siedzialy sobie Rw domu i maja miec troszke mniejodemnie to jes skandal ale wyborcow trzeba czyms kupic
Breking news
5 lata temu
Czyli zanim się rozejde z żoną zrobię jej czwarte dziecko i powiem,,Nie dam ci alimentów bo załatwiłem ci emeryturę,,
...
Następna strona