Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Program Mama 4 Plus po nocnym głosowaniu uchwalony w Sejmie

332
Podziel się:

Sejm w nocy z środy na czwartek uchwalił program Mama 4 Plus. Dzięki temu matki, które mają co najmniej czworo dzieci, będą mogły liczyć na emeryturę. Ustawa ma wejść w życie na początku marca.

Sejm uchwalił tzw. matczyne emerytury
Sejm uchwalił tzw. matczyne emerytury (PAP, Marcin Obara)

Program "Mama 4 plus" przeszedł przez Sejm po nocnym głosowaniu ze środy na czwartek. Teraz ustawą zajmie się Senat, później podpisze ją prezydent. Ustawa przewidująca emerytrurę dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, w życie ma wejść w marcu.

Za przyjęciem ustawy ogłosowało 259 posłów, 20 było przeciw, a 134 wstrzymało się od głosu. Najistotniejszą kwestią jest odrzucenie przez sejmową większość PiS poprawek opozycji. Te zakładały m.in. prawo do pobierania świadczenia również ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, bo zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci.

Został pierwotny zapis, że ta specjalna emerytura będzie przysługiwała ojcom wyłącznie, gdy matka porzuciła rodzinę lub zmarła. W takiej sytuacji będą mogli się o nią starać po ukończeniu 65. roku życia.

Zobacz także: Zobacz też: Mama 4 Plus. "Ważna wyrwa"

Jakie kryteria trzeba spełnić, by ubiegać się o świadczenie? Przede wszystkim trzeba być matką co najmniej czworga dzieci. Emerytura będzie wypłacana po ukończeniu 60 lat. Pieniądze z programu będą dla tych osób, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków do życia lub mają prawo do emerytury, ale jest ona niższa niż minimalna.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że świadczenia z programu Mama 4 Plus trafią co najmniej do 85 tys. kobiet.

Matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać - co do zasady - na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(332)
greg
3 lata temu
I tak się dzieli oraz skłuca naród .CZY INNE KOBIETY SĄ GORSZE BO WYCHOWAŁY 1 LUB 2 DZIECI. ZNOWU ZROBILISCIE COŚ POD SIEBIE WY( PSEUDO) POSŁY .GDYBY POLITYKIERÓW I BANKIERÓW NIE BYŁO NA TYM ŚWIECIE TO BYŁBY ON PIĘKNIEJSZY.KRZYCZELIŚCIE NA PRZYWILEJE ZA KOMUNY A SAMI JE SOBIE DAJECIE.
TYPOWI
5 lata temu
WYBORCY PISU
banda hipokry...
5 lata temu
Czyżbym słyszał wściekłe protesty feministek i wielkie transparenty "CHCEMY RÓWNOUPRAWNIENIA - PRECZ Z DYSKRYMINACJĄ" ? Nie? A to niespodzianka:P Dobra, nie będę udawał że feminizm brałem za coś innego niż narzędzie zdobywania przewagi nad mężczyznami. bu ha ha ha
az
5 lata temu
Obok mnie mieszka absolwentka szkoły specjalnej. Matka PIĄTKI dzieci. Każde ma innego ojca. MOPS płaci za wynajem mieszkania, daje bony żywnościowe, darmowe przedszkole i żłobek, darmowe ubrania, śr, czystości itd. Dzieci jeszcze małe ale matka jeszcze państwu parę piskląt podrzuci. Potem medal i emerytura.
Emerytka
5 lata temu
Niech nygusom dadza, bo im sie nalezy, a emerytki musimy isc do pracy bo brakuje na wszystko
...
Następna strona