Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pieniądze z PPK kolejnym batem na alimenciarzy. Łatwo uciekną jednak przed obowiązkiem

0
Podziel się:

Zmiany przepisów niewiele dają. Nieuczciwi rodzice nadal mają ogromne długi wobec własnych dzieci. Stąd pomysł, by komornik mógł ściągać pieniądze także z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy jednak założyć, że wiedząc o tym, alimenciarze po prostu nie skorzystają z programu.

Zgromadzone na rachunku pieniądze nie będą podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. Przewidziano tu jednak wyjątek - dla alimenciarzy
Zgromadzone na rachunku pieniądze nie będą podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. Przewidziano tu jednak wyjątek - dla alimenciarzy (Shutterstock.com)

Chcąc przekonać Polaków do oszczędzania na emeryturę poprzez Pracownicze Programy Kapitałowe, politycy przypominają przy każdej okazji (a aktualnie trwa również kampania promocyjna w mediach), że pieniądze zgromadzone w PKK są własnością pracownika.To oznacza, że w dowolnej chwili będzie mógł je wycofać. Będą też podlegać dziedziczeniu.

Zgromadzone na rachunku pieniądze nie będą również podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. Przewidziano tu jednak wyjątek – dla osób, które nie wywiązują się z zobowiązań finansowych wobec dzieci, czyli dla alimenciarzy.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

Jak wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Renata Kulpa, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG, wierzyciel alimentacyjny będzie mógł wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o egzekucję roszczeń alimentacyjnych ze środków zgromadzonych na rachunku PPK dłużnika.

Wierzycielem jest dziecko, w imieniu którego działa drugi rodzic.

Jak dłużnik egzekucyjny będzie mógł uniknąć egzekucji? Bardzo łatwo. Po prostu… zrezygnuje z uczestnictwa w dobrowolnym przecież PPK.

Stąd pomysł, by dopuścić egzekucję długów alimentacyjnych z PPK budzi kontrowersje, bo przecież przy starcie programu kluczowe jest, by zachęcić do niego jak najwięcej pracujących.

– Uważam, że osoby zalegające z płaceniem alimentów trzeba zmuszać do płacenia wszelkimi cywilizowanymi sposobami – powiedział na łamach "GW" ekonomista Wiktor Wojciechowski. Zwraca jednak uwagę, że jeśli główną przyczyną niepłacenia przez nich alimentów są niskie dochody, to takie osoby z dużym prawdopodobieństwem i tak same będą wypisywać się z PPK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)