Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ppk
09.02.2019 15:51

Pieniądze z PPK kolejnym batem na alimenciarzy. Łatwo uciekną jednak przed obowiązkiem

Zmiany przepisów niewiele dają. Nieuczciwi rodzice nadal mają ogromne długi wobec własnych dzieci. Stąd pomysł, by komornik mógł ściągać pieniądze także z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Należy jednak założyć, że wiedząc o tym, alimenciarze po prostu nie skorzystają z programu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Zgromadzone na rachunku pieniądze nie będą podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. Przewidziano tu jednak wyjątek - dla alimenciarzy

Chcąc przekonać Polaków do oszczędzania na emeryturę poprzez Pracownicze Programy Kapitałowe, politycy przypominają przy każdej okazji (a aktualnie trwa również kampania promocyjna w mediach), że pieniądze zgromadzone w PKK są własnością pracownika.To oznacza, że w dowolnej chwili będzie mógł je wycofać. Będą też podlegać dziedziczeniu.

Zgromadzone na rachunku pieniądze nie będą również podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. Przewidziano tu jednak wyjątek – dla osób, które nie wywiązują się z zobowiązań finansowych wobec dzieci, czyli dla alimenciarzy.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy warto tak oszczędzać na emeryturę

Jak wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Renata Kulpa, radca prawny w kancelarii prawnej D. Dobkowski sp. k. stowarzyszonej z KPMG, wierzyciel alimentacyjny będzie mógł wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o egzekucję roszczeń alimentacyjnych ze środków zgromadzonych na rachunku PPK dłużnika.

Wierzycielem jest dziecko, w imieniu którego działa drugi rodzic.

Jak dłużnik egzekucyjny będzie mógł uniknąć egzekucji? Bardzo łatwo. Po prostu… zrezygnuje z uczestnictwa w dobrowolnym przecież PPK.

Stąd pomysł, by dopuścić egzekucję długów alimentacyjnych z PPK budzi kontrowersje, bo przecież przy starcie programu kluczowe jest, by zachęcić do niego jak najwięcej pracujących.

– Uważam, że osoby zalegające z płaceniem alimentów trzeba zmuszać do płacenia wszelkimi cywilizowanymi sposobami – powiedział na łamach "GW" ekonomista Wiktor Wojciechowski. Zwraca jednak uwagę, że jeśli główną przyczyną niepłacenia przez nich alimentów są niskie dochody, to takie osoby z dużym prawdopodobieństwem i tak same będą wypisywać się z PPK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, alimenty, długi, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2019

BacaPiepszenie kotka za pomoca młotka=nie cackać sie tylko alimenciarzy wsadzać do pudła na chleb i wode aby poczuli co to głód na co skazuja swoje … Czytaj całość

09-02-2019

onMój kolega od byłej "żonki" męskiej bokserki która się nad nim i dzieckiem znęcała przez 7 lat nigdy jeszcze nie dostał pieniędzy na dziecko , dziecko … Czytaj całość

09-02-2019

MikeNie będzie żadnego PPK... Morawiecki może tam swoje „elity” zapisać. Niech dorxuvi jeszcze prezesa i jego prezydenta.

Rozwiń komentarze (80)