Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Trzy cechy dobrego PPK

15
Podziel się:

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające ponad 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie, podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników.

Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie
Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie (Materiały prasowe)

Za pół roku około 3 tys. firm powinno wdrożyć PPK. Ustawa o PPK precyzyjnie określa, na czym polega to rozwiązanie. Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając firmę, której powierzymy zarządzanie środkami pracowników?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzany jest bowiem nowy system długoterminowego gromadzenia kapitału na przyszłość. Dlatego tak ważne, abyśmy dobrze przygotowali się do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami naszych pracowników.

Poszukując optymalnego partnera do PPK powinniśmy, moim zdaniem, skupić się na trzech kwestiach. Na początek przyglądamy się dokładnie stabilności firmy. Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, dlatego potrzebujemy instytucji o trwałych fundamentach, która zapewnia bezpieczeństwo pieniędzy pracowników w długim terminie. W tym kontekście ciekawe wydają się wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.

Kolejną kwestią, której nie możemy pominąć, jest ocena doświadczenia firmy w efektywnym zarządzaniu aktywami przez okres kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Ważne zatem, aby były one inwestowane przez kogoś, kto sprawdził się w praktyce np. firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki lokowane są bezpośrednio w papiery wartościowe.

Pamiętajmy również o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Niewątpliwie warto związać się z firmą, która ma doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Posiadany know-how z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób. Firmy takie jak np. Warta obsługująca ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy np. dzięki posiadanym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

Już na początku podkreślił Pan rolę stabilności finansowej firmy. Jak możemy to wiarygodnie ocenić?

PPK jest projektem rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat będą korzystać z nich po ponad kolejnych 30-stu w sytuacji, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku, środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, jest ocena przyznana przez agencje ratingowe. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski.

Czy są jeszcze inne kwestie, które powinniśmy brać pod uwagę?

Ciekawa jest również kwestia ponadstandardowej oferty firm ubezpieczeniowych uczestniczących w tym systemie. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat (składka ubezpieczeniowa jest częścią opłaty za zarządzanie), stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.ppkwarta.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
brawo
5 lata temu
trzy cechy dobrego ppk wg pisu oszczedzajcie a my to wezmiemy, wierzcie i to powtarzajcie to jest dobre zeby wam w glowie zostalo, nie wglebiajcie sie w zasady ekonomi bo i po co
Acb
5 lata temu
Ludzie dalej są naiwni choć tyle razy zostali wydojeni, do tego nie chce się wzbogacić swojej wiedzy ekonomicznej. Po pierwsze, państwo niema swoich pieniędzy tylko dysponuje naszymi z podatków, więc żeby dołożyło coś od siebie musi nam najpierw zabrać w innej formie. Tylko że musi zabrać więcej bo trzeba opłacić rzeszę ludzi którzy będą tym zarządzać. Po drugie żaden pracodawca może oprócz budżetówki nie dołoży ani złotówki poza paroma złotymi na start, potem przerzuci koszt na pracownika, ja to możliwe? Nie dostaniemy podwyżki lub premii. Nie bądźmy naiwni że prywatny przedsiębiorca wyjmie ze swojej kieszeni. Po trzecie, dlaczego ja jako pracownik nie mogę wybrać instytucji która będzie zarządzać moimi pieniędzmi tylko pracodawca, a jeśli zostanie przekupiony przez którąś z instytucji która osiąga gorsze wyniki w inwestowaniu. Pracodawcę będą obchodzić nasze pieniądze czy jego profity. Sposoby na przekupstwo są niezliczone przecież. Po czwarte, najubożsi ppk nie skorzystają. Jeśli dziś ktoś ledwie wiąże koniec z końcem nie pozwoli sobie na odkładanie, jeśli będzie miał wybór jeden dzień w miesiącu nie jeść albo nie odkładać na ppk. Państwo jednak od niego wyciągnie pieniądze w innej formie bo przecież swoich pieniędzy niema, no i dołoży oczywiście tym którzy przystąpili do ppk - znaczy się zamożniejszym. Znów zamożniejsi górą kosztem uboższych. Po piąte, dlaczego nie mogę samemu oszczędzać na lokacie czy inwestować??? Wpłacać ile chcę i kiedy chcę, wyjąć kiedy mi potrzeba np. na remont mieszkania a np.za 3 miesiące uzupełnić całą wyjętą wcześniej kwotę skoro to moje pieniądze ( muszę iść do banku i dać zarobić bankowi choć mam niby swoje pieniądze). Zarobek z inwestycji będzie na poziomie lokaty, ale możemy również stracić jeśli wybrana firma przez pracodawcę źle zainwestuje i kto będzie winny? firma inwestycyjna czy pracodawca który wybrał akurat tą firmę inwestycyjną???
dukat
5 lata temu
Te PPK są bardzo dobre, ale dla ................księży i mundurówek.
ZK590
5 lata temu
Rząd niech się martwi o tych, którzy utrzymują się z wszelkiego rodzaju plusów aby wreszcie przestali żerować na pracujących.
AA
5 lata temu
JA JUŻ RAZ DAŁEM SIĘ NABRAĆ-TO SOBIE ZABRALI MĘDRCY 50%