Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Pieniądze z UE za praworządność. Europoseł mówi o zawieszeniu wpłat składek przez Polskę

1290
Podziel się:

- Jeżeli KE przeforsuje uzależnienie funduszy UE od praworządności, Polska będzie zmuszona zawiesić wpłatę składek - mówi eurodeputowany PiS Kosma Złotowski. To reakcja na mechanizm warunkowości budżetu UE związany z praworządnością państw.

Pieniądze z UE za praworządność. Europoseł mówi o zawieszeniu wpłat składek przez Polskę
Budżet UE powiązany z praworządnością. Europoseł Kosma Złotowski mówi o wstrzymaniu wpłat składek. (PAP, Tytus Żmijewski)

W czwartek Rada podała, że negocjatorzy doszli do porozumienia w kwestii budżetu unijnego. Znalazł się w nim mechanizmem warunkowości budżetu UE, który dotyczy praworządności.

Na reakcję ze strony polskiej większości rządzącej - której nie w smak jest nowy mechanizm - nie trzeba było długo czekać. Eurodeputowany PiS Kosma Złotowski mówi wprost: jeżeli ten mechanizm znajdzie się finalnie w budżecie, to Polska powinna przestać płacić składki.

Jeżeli Unia, tak czy inaczej, przeforsuje taki mechanizm, to będziemy musieli oczywiście zawiesić wpłacanie do unijnego budżetu, bo jaki byłby sens płacenia tych składek? - mówi europoseł w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

- Musimy to jasno postawić, że jeżeli ten mechanizm zostanie wprowadzony, a później czysto uznaniowo będzie sprawdzana praworządność w poszczególnych krajach, to nie będziemy płacić składek do wspólnego budżetu, bo nie będzie to dla nas miało żadnego sensu - wyjaśnia Złotowski.

Zobacz także: Zobacz: Dodatek dla sprzedawców za pracę w czasie zarazy. "Solidarność" rozmawia z sieciami

Europosłowi na Twitterze zdążył już odpowiedzieć były minister spraw zagranicznych a obecny europoseł KO Radosław Sikorski. "To by oznaczało wyjście z Unii Europejskiej. Dziękuję koledze Europosłowi za potwierdzenie, że PiS rozważa Polexit. Uprzedzaliśmy" - napisał.

- Pytanie jak teraz zachowają się członkowie Rady Europejskiej, czy będą chcieli zablokować budżet i wieloletnią prognozę finansową. Osobiście sobie tego nie wyobrażam, bo to oznaczałoby blokadę pieniędzy całej Unii Europejskiej - powiedział na konferencji prasowej Jan Olbrycht, członek Komisji Budżetowej w Europarlamencie.

Na pewno skorzystamy z prawa do sprzeciwu, jeśli nie dojdziemy do porozumienia ws. powiązania tzw. praworządności z budżetem UE - oświadczył przed kilkoma dniami premier Mateusz Morawiecki.

Porozumienie zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm powiązania praworządności z budżetem UE prowadzący do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa. Decyzje w tej sprawie będą jednak podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.

Jeśli mechanizm zostanie przyjęty, szczególnie mocno uderzy w Polskę i Węgry. Unię szczególnie niepokoją tzw. reformy sądownictwa, podporządkowujące wymiar sprawiedliwości władzy wykonawczej - czyli rządowi.

Węgry i Polska zagroziły, że będą blokowały ważne decyzje w UE, jeśli mechanizm praworządności faktycznie zostanie wprowadzony.

Co może zrobić Polska? Mówiąc o prawie sprzeciwu, Morawiecki de facto mówi o zamrożeniu rozporządzenia budżetowego. Polskie weto może zablokować Fundusz Odbudowy UE po koronakryzysie. Problem w tym, że w funduszu zapisana jest też wielomiliardowa pomoc dla Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1290)
ayna
3 miesiące temu
słusznie już powinniśmy zawiesić płacenie składek.
Zosimo
7 miesięcy temu
No cóż... Jestem tego samego zdania, co Kosma Złotowski. Polska przyjęła 3 mln uchodźców i nie dostała ani grosza ze wspólnej (?) unijnej kasy. Polska składka to około 30 miliardów złotych rocznie. Komu KE przyzna nasze pieniądze? Rosji?
Niemiec
rok temu
Jak widać nie dla wszystkich mówiących po polsku jest sprawą jasną, kim i czym chcą być w EU. Jak widać idiotów którzy chcą moje niemieckie buciki pucować , jest wielu. Polak mądry czy tylko po szkodzie? Przypomnę na Śląsku Niemcy germanizowali i zniemczali śląski lud prawie 700 lat , i tak kochali go , że musieli trzy razy zbrojnie walczyć o swoje prawa. Czemu nie trafia to do świadomości zwykłych , a tak krytykujących rząd PiSu, ludzi? Nie są oni już Polakami, czy już nie myślą samodzielnie?
tak trzymać!
2 lata temu
nie wymiękać! trzeba mieć swój honor. nikt nie będzie nas szantażował ani przekupywał swoją jałmużną.
Zbulwersowany
2 lata temu
Pieniądze dla praworządnych!a nie za praworządność,proszę redaktora.A min sprawiedliwości za niepraworządnością!?
...
Następna strona