Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Pieniądze za fakturę w tydzień. LOTOS kusi mikroprzedsiębiorców

0
Podziel się:

Nawet do siedmiu dni Grupa LOTOS S.A. może skrócić termin zapłaty za fakturę. Wystarczy skorzystać z podzielonej płatności. Wyjątkiem są najmniejsze firm, których rozliczenia z koncernem paliwowym nie wynoszą więcej niż 75 tys. zł rocznie.

Grupa LOTOS S.A. podjęła decyzję o zastosowaniu tzw. podzielonej płatności od lipca ub. roku.
Grupa LOTOS S.A. podjęła decyzję o zastosowaniu tzw. podzielonej płatności od lipca ub. roku. (East News)

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności umożliwiła ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 62). Grupa LOTOS S.A. podjęła decyzję o zastosowaniu tego rozwiązania od lipca ub. roku. Przyczyna?

- W przeszłości Grupa LOTOS S.A. odnotowała kilka sytuacji, w których zobowiązana została do uregulowania podatku VAT za swojego nierzetelnego dostawcę. Ponadto uszczelnienie rynku obrotu paliwami jest również ważne dla całej polskiej gospodarki, bowiem na nielegalnym obrocie paliwami Skarb Państwa mógł tracić nawet kilkanaście miliardów złotych rocznie z tytułu niezapłaconych opłat i podatków - mówi dr Robert Sobków, wiceprezes Zarządu ds. finansowych Grupy LOTOS S.A.

Według zarządu Grupy LOTOS Split payment pozwala na uznanie dochowania należytej staranności w kontraktach z dostawcami, zdejmując ze spółki ryzyko negatywnych konsekwencji wobec urzędu skarbowego wynikających z solidarności podatkowej.

Jak działa podzielona płatność

Mechanizm podzielonej płatności skutecznie weryfikuje kontrahentów zarówno pod kątem ich intencji jak też zdolności finansowej. W mechanizmie tym płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto nabywca wpłaca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozlicza w inny sposób.

Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie podatku VAT, wpłaca na specjalny rachunek bankowy dostawcy. Środki na tym rachunku wykorzystuje się do zapłaty podatku VAT w rozliczeniach z innymi kontrahentami oraz urzędem skarbowym. Mechanizm stosuje się wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich.

Mikroprzedsiębiorcy rozliczają się inaczej

- Wprowadzając w całej Grupie LOTOS S.A. procedurę metody podzielonej płatności od razu założono jednak, że w okresie przejściowym, kilku kolejnych miesięcy, może zajść konieczność jej zmian, dostosowując przyjętą procedurę do polskich realiów gospodarczych – podkreśla dr Robert Sobków, wiceprezes Zarządu ds. finansowych Grupy LOTOS S.A.

- W tym czasie zbieraliśmy doświadczenie pozwalające na kilka modyfikacji mechanizmu, jak choćby w podejściu do usług hotelowych, gdzie uznaliśmy za zasadne zniesienie obowiązku split paymentu, w przypadku przedpłat na podstawie faktur pro-forma i innych drobnych płatności do 10 tyś. zł. Wprowadziliśmy również ułatwienie dla mikroprzedsiębiorców, znosząc na wniosek dostawcy obowiązek podzielonej płatności w dostawach do kwoty 75 tys. zł netto w danym roku podatkowym oraz przyspieszając termin zapłaty dla tych przedsiębiorców, którzy przekroczyli próg 75 tys. zł - podsumowuje Sobków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)