Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pierwsza nitka NordStream 2 gotowa. Niedługo popłynie nią gaz

16
Podziel się:

Spółka Gazprom ogłosiła, że pierwsza nitka gazociągu NordStream 2 jest gotowa. Rozpoczęły się przygotowania do napełnienia nią gazem.

Pierwsza nitka NordStream 2 gotowa. Niedługo popłynie nią gaz
NordStream 2 gotowy. Wkrótce popłynie nim gaz. (GETTY, Vitaly Nevar/TASS, Vitaly Nevar)

"Morska część pierwszej nitki NordStream 2 została technicznie ukończona. 4 kwietnia zakończono układanie rur. Dziś dokonano ich spojenia: morskie sekcje gazociągu układane od strony Rosji oraz Niemiec zostały ze sobą połączone" - podało biuro prasowe NordStream 2 AG.

W piątek rozpoczęły się przygotowania do napełnienia rurociągu gazem. To ostatni etap przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji.

Gazprom - operator Nord Stream 2 - nie sprecyzował, ile będą trwały przygotowania. Rozpoczęły się one w przeddzień Dnia Rosji, możliwe zatem, że zostanie uruchomiony w sobotę, podczas obchodów święta narodowego.

Zobacz także: Nord Stream 2. Waszczykowski: Niemcy w sposób bezczelny lansują swoje interesy

4 czerwca prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o zakończeniu układania rur pierwszej nitki Nord Stream 2. Ocenił, że budowa drugiej nitki gazociągu mogłaby zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala prowadząca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Popłynie nią 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że "ukończenie Nord Stream 2 to fakt, dalsze sankcje nic by nie dały, a Waszyngton zareaguje tylko wtedy, gdy Moskwa użyje gazu jako broni".

Jak dodał, USA będą chciały wyjść obronną ręką ze złej sytuacji, którą odziedziczyły po gabinecie Donalda Trumpa.

Tuż po wystąpieniu Blinkena, rzecznik Departamentu Stanu stwierdził, że chociaż budowa Nord Stream 2 jest już na ukończeniu, to jednak "jest różnica między fizycznym ukończeniem gazociągu a uruchomieniem jego działania". USA zamierzają uniemożliwić wejście w życia tego drugiego aspektu i jak zapewnił, nie wykluczają również dalszych sankcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Jamicz
rok temu
Będziemy mogli kupować tańszy gaz od Niemców?
kkk
rok temu
A jak tam Baltic Pipe ?
Pozorovatel
rok temu
My w Polsce tylko na tym zyskamy. Uruchomienie tego gazociągu wymusi na amerykańskich koncernach gazowych obniżkę LNG ceny do poziomu konkurencyjnego z rosyjskim gazem sprężonym. Może się wówczas okazać, że amerykański będzie tańszy od rosyjskiego, więc nasze nawozy sztuczne, szkło, ceramika, guma i inne produkty chemiczne będą tańsze od niemieckich. Nasze gazowce, przez przekop Mierzei Wiślanej i przedłużony Kanał Elbląski będą przybijały do CPK pod Łodzią, a stamtąd samolotami i autocysternami będziemy rozwozili go po całej Europie. Polska znów będzie mocarstwem. Tak nam dopomóż PiS. HA! HA! HA! HA!
ReAl
rok temu
Powiem szczerze, może ten rurociąg nie jest dla Polski i kilku państw korzystny, ale nie rozumiem jakim prawem usrael zabrania suwerennym krajom budowy i użytkowania rurociągu do transportu gazu jednocześnie oferując swój oczywiście droższy
aw15
rok temu
Nie byłoby Nord Stream gdyby nie awantury wokół światłowodu wzdłóż rurociągu biegnącego przez terytorium Polski. O ile dobrze pamiętak, Kaczyńscy zrobili aferę polityczną zamiast rozwiązać problem w drodze dwustronnych negocjacji. Rosjanie uznali Polskę za nieprzewidywalnego, nienawistnego partnera i tak narodził się pomysł rury omijającej Polskę. Zyskaliśmy ojca chrzestnego NS w postaci Kaczyńskich, straciliśmy miliardy żywej gotówki za tranzyt