Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Pierwsze loty z Radomia na koniec 2021. Pasażerowie muszą zmieścić się na lotnisku Chopina

49
Podziel się

Trudna sytuacja na rynku budowlanym rykoszetem uderzyła w Porty Lotnicze (PPL). Przedsiębiorstwo musi się liczyć z koniecznością wydłużenia terminu budowy terminala na lotnisku w Radomiu.

Budowa nowego lotniska w Radomiu. PPL zapewnia, że będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22
Budowa nowego lotniska w Radomiu. PPL zapewnia, że będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22 (mat.pras.)
bDJZPUTF

Pierwotny harmonogram zakładał, że umowa z wykonawcą budynku zostanie podpisana w styczniu 2020 roku, a po niespełna roku obiekt o powierzchni 32 tys. metrów będzie gotowy do użytkowania. Te warunki przetargu zostały jednak zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej przez trzy przedsiębiorstwa (Budimex, Mirbud i Hochtief Polska), które domagają się wydłużenia okresu budowy przynajmniej o 12 miesięcy.

Budowę trzeba przedłużyć

Budowlańcy twierdzą bowiem, że terminala nie da się zbudować tak szybko, jak tego oczekują Porty Lotnicze. Prezes Szpikowski zapewnia, że PPL będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22. Ale lotnisko w pełni ruszy dopiero w sezonie letnim 2022.

Nieoficjalnie wiadomo, że PPL dysponuje co prawda ekspertyzami wskazującymi, że budynek można postawić w zakładanym terminie i na ich podstawie sporządzano dokumentację przetargową, ale Porty Lotnicze rozważają teraz przedłużenie nawet o dziesięć miesięcy terminu budowy terminala.

bDJZPUTH

Możliwe porozumienie z wykonawcą?

Perturbacje i opóźnienia wynikają wprost z sytuacji na rynku budowlanym. Przedsiębiorstwa mają kłopoty kadrowe, gdyż na rynku brakuje pracowników.

Efekt jest taki, że w wielu przypadkach inwestorzy naliczają budowlańcom kary umowne za niedotrzymanie terminu realizacji zadania, co powoduje straty finansowe i inwestycja staje się nieopłacalna dla wykonawcy. Z tego tez powodu wielokrotnie dochodziło i do takich sytuacji, że firmom bardziej się opłacało zejście z placu budowy.

PPL ma oczywiście szanse na wygranie sprawy przed KIO, ale grozi to tym, że oferty składane w przetargu mogą o dziesiątki milionów przekroczyć kosztorys inwestorski, bo firmy z góry doliczą sobie pieniądze na możliwe kary. Terminal powstałby wtedy i tak z opóźnieniem, a do tego koszty budowy okazać by się mogły znacznie wyższe.

bDJZPUTN

Porty Lotnicze chcą więc dojść do porozumienia z wykonawcą , aby lotnisko w Radomiu zaczęło działać jak najszybciej. Ma ono bowiem za zadanie przejąć część ruchu lotniczego z Warszawy. W pierwszym etapie przepustowość portu w Radomiu wyniesie 3 mln pasażerów rocznie, co uchroni Lotnisko Chopina przed zakorkowaniem.

Stołeczny port staje się bowiem coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i PPL nie mają wyjścia: muszą wyprowadzić poza stolicę część połączeń czarterowych i niskokosztowych, jeśli chcą zadbać o wzmocnienie roli Okęcia w Europie jako hubu lotniczego. Lotnisko Chopina już funkcjonuje na granicy przepustowości i dobrze by było, aby lotnisko w Radomiu zostało uruchomione najpóźniej na koniec 2021 roku.

bDJZPUUi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Mat Kobosko
rok temu
Super!!!! Bede mial 100km bliżej do Indii jak to Suski powiedział!!!!
tryk
rok temu
haha, juz widzę jak warszawiaki jadą do radomia, żeby polecieć na wakacje... To, że wyprowadzą czartery i tanie linie do Radomia nie znaczy, że ludzie będą z nich korzystać.
raf
rok temu
przepraszam gdzie Radom a gdzie Warszawa. Poza tym wiekszosc inwestorow jest oderwana od rzeczywistosci dajac nierealistyczne terminy do wykonania plus zwlekajac na oddanie terenu pod budowe. W koncu ktos dal po uszach pseudo inwestorom
bDJZPUUj
Ja
rok temu
Jak człowiek to czyta to dochodzi do wniosku że w PLL zarządzają ludzie oderwani od rzeczywistości żeby ich brzydko nie nazwać!!! Lotnisko Chopina zapchane a Lotnisko Warszawa-Modlin które jest oddalone 20 km od rogatek Warszawy nie ma racji bytu i to właśnie PLL Lot jako jeden z udziałowców blokuje tam inwestycje!!! Po prostu debilstwo!!!
Wstaję z kola...
rok temu
Nie mogę się doczekać lotów z Radomia do Kielc!
...
Następna strona