Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

Pierwsze loty z Radomia na koniec 2021. Pasażerowie muszą zmieścić się na lotnisku Chopina

49
Podziel się

Trudna sytuacja na rynku budowlanym rykoszetem uderzyła w Porty Lotnicze (PPL). Przedsiębiorstwo musi się liczyć z koniecznością wydłużenia terminu budowy terminala na lotnisku w Radomiu.

Budowa nowego lotniska w Radomiu. PPL zapewnia, że będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22
Budowa nowego lotniska w Radomiu. PPL zapewnia, że będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22 (mat.pras.)
bDapuNAl

Pierwotny harmonogram zakładał, że umowa z wykonawcą budynku zostanie podpisana w styczniu 2020 roku, a po niespełna roku obiekt o powierzchni 32 tys. metrów będzie gotowy do użytkowania. Te warunki przetargu zostały jednak zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej przez trzy przedsiębiorstwa (Budimex, Mirbud i Hochtief Polska), które domagają się wydłużenia okresu budowy przynajmniej o 12 miesięcy.

Budowę trzeba przedłużyć

Budowlańcy twierdzą bowiem, że terminala nie da się zbudować tak szybko, jak tego oczekują Porty Lotnicze. Prezes Szpikowski zapewnia, że PPL będą w stanie zakończyć inwestycję już w sezonie zimowym 2021/22. Ale lotnisko w pełni ruszy dopiero w sezonie letnim 2022.

Nieoficjalnie wiadomo, że PPL dysponuje co prawda ekspertyzami wskazującymi, że budynek można postawić w zakładanym terminie i na ich podstawie sporządzano dokumentację przetargową, ale Porty Lotnicze rozważają teraz przedłużenie nawet o dziesięć miesięcy terminu budowy terminala.

bDapuNAn

Możliwe porozumienie z wykonawcą?

Perturbacje i opóźnienia wynikają wprost z sytuacji na rynku budowlanym. Przedsiębiorstwa mają kłopoty kadrowe, gdyż na rynku brakuje pracowników.

Efekt jest taki, że w wielu przypadkach inwestorzy naliczają budowlańcom kary umowne za niedotrzymanie terminu realizacji zadania, co powoduje straty finansowe i inwestycja staje się nieopłacalna dla wykonawcy. Z tego tez powodu wielokrotnie dochodziło i do takich sytuacji, że firmom bardziej się opłacało zejście z placu budowy.

PPL ma oczywiście szanse na wygranie sprawy przed KIO, ale grozi to tym, że oferty składane w przetargu mogą o dziesiątki milionów przekroczyć kosztorys inwestorski, bo firmy z góry doliczą sobie pieniądze na możliwe kary. Terminal powstałby wtedy i tak z opóźnieniem, a do tego koszty budowy okazać by się mogły znacznie wyższe.

Porty Lotnicze chcą więc dojść do porozumienia z wykonawcą , aby lotnisko w Radomiu zaczęło działać jak najszybciej. Ma ono bowiem za zadanie przejąć część ruchu lotniczego z Warszawy. W pierwszym etapie przepustowość portu w Radomiu wyniesie 3 mln pasażerów rocznie, co uchroni Lotnisko Chopina przed zakorkowaniem.

bDapuNAt

Stołeczny port staje się bowiem coraz bardziej lotniskiem przesiadkowym i PPL nie mają wyjścia: muszą wyprowadzić poza stolicę część połączeń czarterowych i niskokosztowych, jeśli chcą zadbać o wzmocnienie roli Okęcia w Europie jako hubu lotniczego. Lotnisko Chopina już funkcjonuje na granicy przepustowości i dobrze by było, aby lotnisko w Radomiu zostało uruchomione najpóźniej na koniec 2021 roku.

bDapuNAO
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Mat Kobosko
11 miesięcy temu
Super!!!! Bede mial 100km bliżej do Indii jak to Suski powiedział!!!!
tryk
11 miesięcy temu
haha, juz widzę jak warszawiaki jadą do radomia, żeby polecieć na wakacje... To, że wyprowadzą czartery i tanie linie do Radomia nie znaczy, że ludzie będą z nich korzystać.
raf
11 miesięcy temu
przepraszam gdzie Radom a gdzie Warszawa. Poza tym wiekszosc inwestorow jest oderwana od rzeczywistosci dajac nierealistyczne terminy do wykonania plus zwlekajac na oddanie terenu pod budowe. W koncu ktos dal po uszach pseudo inwestorom
bDapuNAP
Ja
11 miesięcy temu
Jak człowiek to czyta to dochodzi do wniosku że w PLL zarządzają ludzie oderwani od rzeczywistości żeby ich brzydko nie nazwać!!! Lotnisko Chopina zapchane a Lotnisko Warszawa-Modlin które jest oddalone 20 km od rogatek Warszawy nie ma racji bytu i to właśnie PLL Lot jako jeden z udziałowców blokuje tam inwestycje!!! Po prostu debilstwo!!!
Wstaję z kola...
11 miesięcy temu
Nie mogę się doczekać lotów z Radomia do Kielc!
Najnowsze komentarze (49)
dno
11 miesięcy temu
Taa to jest Radom na miarę naszych marzeń i ambicji..
szkoda, że gł...
11 miesięcy temu
Okęcie się korkuje, Radom ma je odciążyć... A gdzie tu miejsce dla CPL? Rezygnujemy z CPL??? Bo skoro ma powstać CPL to po jaką cholerę wywalamy pieniądze w budowanie lotniska w Radomiu, które po powstaniu CPL przestanie mieć jakikolwiek sens? No chyba, ze przejmie całe Cargo z Warszawy i CPL... A na razie bardziej by się opłacało odzyskać prawa do Modlina od Ryanaira i przejściowo tam przekierować czartery i połączenia lokalne. Pieniądze, które całkowicie idiotycznie wywala się w błoto budując terminal pasażerski w Radomiu, o wiele mądrzej by zostały wydane na prawników, którzy by potrafili przedstawić Ryanair ofertę nie do odrzucenia w kwestii odzyskania Modlina dla PPL! Oczywiście to ma sens jedynie gdy zapewni się szybki przejazd z Modlina na Chopina, dla pasażerów dolatujących do Warszawy po to, żeby tam rozpocząć dalszą podróż.
qwerty
11 miesięcy temu
To lotnisko jest chyba tylko po to, aby poseł od Carycy Katarzyny nie był gorszy od kolegów wracając do domu......
budowlaniec
11 miesięcy temu
czekamy na najniższą krajową 6000zl !!!........mamy czas !
kf
11 miesięcy temu
Peron we Włoszczowie, lotnisko w Radomiu.
Lotnik
11 miesięcy temu
A kto zmusi tanie linie do latania z radomia
sts
11 miesięcy temu
A miało być tak blisko do Afryki!!!! hihi
Łodziak
11 miesięcy temu
A może warto wykorzystać lotnisko w Łodzi, czeka na samoloty i ludzi.
bDapuNAH
tu zwróćcie o...
11 miesięcy temu
A w Białej Podlaskiej jest lotnisko chyba z najdłuższym pasem startowym. Stoi i ulega ruinie, dlaczego nie ma tu zainteresowania. Dlaczego tu się nic nie uruchamia. Ale jak ten ciemny lud będzie wybierał"spadochroniarzy " na posłów i później do rządu to tak tu już zostanie.
lwx
11 miesięcy temu
Czyżby było to nowe lądowisko dla naszych i nie naszych wojsk?
mm
11 miesięcy temu
ryzy wyslal za granice ponad 2 mil mlodych ludzi na koncu sam rzucil premierke i pojechal na fuche za 140 tys zl miesiecznie teraz mamy skutki ... ryzy zdrajca powinien odsiadywac dozywotni wyrok za rozklad panstwa razem z geniuszem ekonomi balcerowiczem
warchoł
11 miesięcy temu
Kolejna wyborcza obiecanka-cacanka PiSu odsunięta w czasie.
PcimDolny
11 miesięcy temu
Lotnisko bedzie w kazdym sołectwie ! - tak obiecal prezes prezesów !!!
ulka
11 miesięcy temu
dobre budowle w tej Polsce budują autostrada bez wyjazdu siec tramwajowa bez transformatora zasilanie a tu lotnisko bez zaplecza bez terminala i bez kontroli lotów ale skandal to tak jakby samochody sprzedawali bez kół albo bez silnika