Notowania

wiadomości
17.11.2019 13:36

Pierwszeństwo do zmiany. RPO chce, by pieszy miał je już przed pasami

Rzecznik praw obywatelskich w Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych apeluje o zmianę przepisów o pierwszeństwie na pasach. Adam Bodnar argumentuje, że w wielu państwach europejskich pieszy już przed przejściem ma pierwszeństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)
W 2018 r. na drogach zginęło 2838 osób. (Fot: Jakub Orzechowski)

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) w specjalnym oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, przekonuje, że "to szczególny dzień dla naszego kraju, który przoduje w europejskich, niechlubnych statystykach śmiertelności na drogach.

Musimy pamiętać o wszystkich tych, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych, o bólu rodzin i przyjaciół tych, którzy na drogach zginęli" - czytamy w zamieszczonym na stronie RPO.

Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

Rzecznik zauważa, że mamy w Polsce coraz nowocześniejsze drogi, po których się poruszamy, choć zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, "nie są rozwiązaniem wystarczającym" - stwierdza RPO.

Rzecznik zapowiada dalsze działania zmierzające do ustanowienia w Polsce nowego prawa w tym obszarze. RPO już w styczniu zwracał się do resortu infrastruktury, apelując o zmiany w prawie. Czego chce Bodnar?

Wypożyczalnia rowerów NextBike zniknęła z Trójmiasta.
Polski Nextbike pod kontrolą niemieckiego. Rodzima spółka miała problemy finansowe

"Pierwszy z nich, to zmiana zasad pierwszeństwa na i w sąsiedztwie przejść dla pieszych. Drugi – uregulowanie zasad ruchu elektrycznych urządzeń transportu osobistego. To niezwykle ważne kwestie, które mogą wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków, w tym wypadków śmiertelnych na polskich drogach" - twierdzi Bodnar.

W 2018 r. doszło do 31 tys. wypadków. Ponad 27 tys. z nich spowodowali kierowcy. Piesi byli sprawcami ponad 2 tys. zdarzeń. Na drogach zginęło 2838 osób, o 7 więcej niż w 2017 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, bezpieczeństwo drogowe, wypadki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2019

YaA moje zdanie jest takie że ka,dy zbliżając się do przejścia na pasy musi kierowcy zwalniać a pieszy Rozejrzeć przed wejściem zero zaufania bo nie … Czytaj całość

17-11-2019

RobercikCo za durny przepis żeby dać na ulicy pierwszeństwo pieszemu... idąc tym tropem należy dać pierwszeństwo samochodom na chodniku...

17-11-2019

KierooowcaTo pieszy wchodzi na droge! Musi się upewnić czy jest bezpiecznie i może przejść! Nie powinien wiec mieć pierwszenstwa

Rozwiń komentarze (142)