Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polski Nextbike pod kontrolą niemieckiego. Rodzima spółka miała problemy finansowe

9
Podziel się

Nextbike GmbH stanie się głównym akcjonariuszem Nextbike Polska. Wszystko za sprawą wykupienia udziałów za 11 mln zł. Polska spółka tym samym kończy poszukiwania inwestora. Największego w Polsce operatora systemów rowerów miejskich wsparł niemiecki partner.

Wypożyczalnia rowerów NextBike zniknęła z Trójmiasta.
Wypożyczalnia rowerów NextBike zniknęła z Trójmiasta. (Shutterstock.com, Angelina Dimitrova)
bDAEiCrV

Do tej pory akcjonariusz mniejszościowy w Nextbike Polska, niemiecki Nextbike GmbH, zdecydował o zakupie całej emisji akcji serii E i planowanej serii F - łącznie za kwotę 11 mln zł.

Po tej transakcji niemiecki Nextbike stanie się największym akcjonariuszem z 51,7 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Zobacz także: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski
bDAEiCrX

- Mamy za sobą bardzo intensywne tygodnie. Cieszę się, że nasz dotychczasowy niemiecki partner zdecydował się wesprzeć nasze działania i planuje zwiększyć swój udział w akcjonariacie. Zaangażowanie kapitałowe Nextbike GmbH mityguje ryzyko niewypłacalności i upadłości Nextbike Polska - powiedział PAP Paweł Orłowski, ustępujący prezes Nextbike Polska.

Jak ocenił, ściślejsza integracja Nextbike Polska z Nextbike GmbH ułatwi współpracę i pozytywnie wpłynie na dostawy sprzętu oraz systemów dla polskiego partnera. Jak wynika z przesłanego do KNF komunikatu, Nextbike Polska jest w złej kondycji finansowej.

bDAEiCsd

Jak to opisano w dokumencie, istnieje ryzyko, że Nextbike przestanie regulować zobowiązania zgodnie z zawartymi z wierzycielami porozumieniami w przedmiocie spłaty zadłużenia, w sytuacji braku wpływu środków z emisji akcji serii E.

Decyzja niemieckiego partnera niweluje to ryzyko, a zrobiło się już bardzo niebezpiecznie. Jak pisaliśmy w money.pl, 30 października, z akcji firmy Nextbike w chwilę wyparowało blisko 8 mln zł.

Była to reakcja inwestorów na informację o zerwaniu kontraktu na obsługę rowerów miejskich w Trójmieście. Bezpośredniemu operatorowi systemu zagroziła wówczas upadłość, a mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu zostali bez jednośladów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAEiCse
bDAEiCsy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Zeed
rok temu
Jak Niemiec mówi, że cię ratuje tooooo..... Szykuj trumnę
3cityman
rok temu
Czy to znaczy może, że rower Mevo powróci na ulice Trójmiasta?
Żul
rok temu
Zarząd zamiast rozwijać spółkę wolał nabijać własne kabzy. Ja na ten rower już nie wsiąde. Polscy tzw zarządzający to matolstwo do kwadratu.
bDAEiCsz
tom
rok temu
i kolejna spółka przejęta przez zagranice - niedlugo nic nie bedzie polskiego
Tom.
rok temu
Ratują ,hmmmm...ciekawe czy zwrócą pieniądze które są tam wpłacone i czy będzie zwrocony abonament z odsetkami skoro nie wywiazali się z umowy i rowery są niedostepne .