Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Pierwszy frankowicz podpisał aneks z PKO BP. W tle gra o 2,6 mld złotych

14
Podziel się:

Bank PKO BP poinformował, że wpłynęło do niego już około 10 tys. wniosków o mediację. Program ugód ruszył w październiku. Pierwszy klient podpisał już nawet aneks z bankiem. Rozwiązanie przygotowane przez PKO BP pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. Mediacje przed sądem odbywają się zdalnie.

Pierwszy frankowicz podpisał aneks z PKO BP. W tle gra o 2,6 mld złotych
frank, franki, frank szwajcarski, franki szwajcarskie, kantor, pieniądze (Adobe Stock, Syda Productions)
bEUdyHed

Bank PKO BP poinformował, że kredytobiorcy zgłosili 10 tys. umów kredytów we frankach szwajcarskich do mediacji. Bank poinformował także, ze pierwszy klient podpisał już aneks.

"Mediacje z kredytobiorcami frankowymi przyniosły już kilkadziesiąt ugód. Dziś pierwszy klient podpisał aneks. Nasi klienci zgłosili do mediacji 10 tys. umów" - poinformował bank na Twitterze.

W PKO BP program ugód dla frankowiczów ruszył na początku października tego roku.

bEUdyHef
Zobacz także: Szykują się strajki pracowników? „Państwo sobie nie radzi”

Mediacje odbywają się online

Rozwiązanie przygotowane przez PKO BP pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi.

bEUdyHel

W trakcie mediacji przed Sądem Polubownym przy KNF klient informowany jest o wszystkich parametrach finansowej propozycji — wysokości salda po konwersji oraz kwoty ewentualnej nadpłaty, którą odda bank. Wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Spotkania mediacyjne odbywają się zdalnie.

Na koniec drugiego kwartału 2021 r. w sądach było blisko 9 tys. spraw przeciw PKO BP dotyczących kredytów frankowych. Wartość postępowań wynosiła w tamtym czasie 2,6 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUdyHeG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Jacek
3 dni temu
jestem po mediacjach, niezwykle perfidnie przygotowana alternatywa, kluczowe rubryki dla kredytobiorcy nie podsumowane, marża uśredniona bez negocjacji, wirtualne przyporządkowanie podziału na spłatę kapitału i odsetek. Wychodzi na to że spłaciłem przeszło 6 krotnie mniej kapitału w złotówkach. Na pytanie czy możemy pomniejszyć kapitał o to co zapłaciłem i rozliczyć resztę padła odpowiedź absolutnie nie, bo w takim wariancie bank musiałby uznać dodatkową rekompensatę w wysokości 150 000. Z banku miły pan, adwokat, nie bankowiec, który ma postawiony pułap upustu i jezeli nie pasuje to do widzenia. Nie wezmę nigdy kredytu w tym banku, żerowanie na własnych Klientach w trudnej sytuacji, po raz kolejny.
aflo
4 dni temu
Ja brałem kredyt w 2005 roku 105tysPLN na 20 lat. Spłaciłem prawie wszystko (został mi jakieś 1000zł do rozłożenia na 44 raty, ale nie chciałem spłacać całości, aby poznać warunki ugody) i dostałem propozycję ugody. Do tej pory wpłaciłem łącznie lekko ponad 180k i bank proponuje oddanie 13k. Po dokładnej analizie ich symulacji okazało się, że: 1). raty kapitałowe zaczęli naliczać kilka miesięcy później niż faktycznie powinni. 2). różnice w ratach CHF i symulowanych powiększały kapitał, więc były podwójnie oprocentowane. 3). W symulacji bank uwzględniał wpłaty do wysokości rat w CHF a nie faktycznie wpłacanych co dodatkowo zwiększało kapitał. Podczas mediacji zadałem kilka pytań na które przedstawiciel nie potrafił udzielić mi odpowiedzi. Po kilku dniach dostałem informacje, że symulacje są ok. zrobione wg. zaleceń KNF i nie będą niczego wyjaśniać. Albo się zgadzam z ich propozycją, albo nie. Decyzja była prosta. Spłacam resztę i jednocześnie zakładam sprawę i czyszczę hipotekę. Wali mnie teraz kurs i LIBOR bo raty mam po 30PLN. Mam już dobrą kancelarię i czekam tylko na zestawienie wpłat, aby dokładnie oszacować kwotę roszczenia.
MO312
2 tyg. temu
Mi żadnego ubezpieczenia nie proponują. Ale proponowana marża to jakaś porażka. bank zyskuje na niej jakieś 40k. nie wiem po kiego wuja jakieś rezerwy zawiązywali, bo przecież tylko i wyłacznie zarabiaja przy takich ugodach.
bEUdyHeH
auihsjf
3 tyg. temu
proponuja w teorii lepsze warunki, ale z OBOWIĄZKOWYM ubezpieczeniem nieruchomosci przez PKO BP, które na start jest 10x droższe, niż ceny rynkowe ubezpieczeń. Po szybkiej kalkulacji całkowitego kosztu spłaty, wychodzi, ze po "negocjacjach" druga propozycja jest DROZSZA, niż pierwsza. Pierwsza propozycja jest zgodna z wytycznymi KNFu. Negocjatorzy PKO są dobrze wyszkoleni w technikach negocjacyjnych i nie słuchają żadnej argumentacji. Maja totalnie "wywalone", przedstawiają swoje stanowisko, mówiąc, ze jest to ostateczna i maksymalna oferta, i nie ma żadnej ścieżki negocjacji. Tak więc te "mediacje" to ściema banku, żeby przerzucić toksyczne umowy na nowe, niekorzystne umowy banku i zamknąć stare zobowiązania. Szczerze mówiąc, biorę pod uwagę zerwanie mediacji, bo to co robią to hucpa
DDW
miesiąc temu
Warunki ugody są przejrzyste i bardzo proste. Dokładnie takie jak rekomenduje KNF. Warto się z tym obiektywnie zapoznać samemu i przemyśleć zanim się zaufa tym co mówią, że to ściema. W skrócie, rozliczenie odbywa się tak jakby kredyt był zaciągnięty od początku w PLN. Marża i WIBOR 3 wg. tabeli KNF. Bank nie ma tu możliwości zastosowania innych reguł oprocentowania. Proces przekształcenia umowy jest szybki i bezkosztowy. Warto poczytać i zrobić swoje rachunki zanim podejmie się jakieś decyzje. A najlepiej poprosić Bank o przedstawienie oferty do mediacji (nie pociąga to za soba żadnych konskwencji) i wszysko jasne. Od zgłoszenia chęci mediacji to uzyskania oferty mija tylko kilka dni (wiem bo tak zrobiłem). Jeśli oferta się nie spodoba z mediacji moża bez żadnych kosztówi i innych konsekwencji wycofać się w dowolnej chwili. Cały proces trwa bardzo krótko jest prosty i bezbolesny a daje bardziej obiektwny obraz sytuacji niż pokażą kancelarie prawne zainteresowane zystkiem z prowadzonych spraw. A potem już można świadomie decydować, sąd czy ugoda.