Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Pierwszy w Polsce sklep socjalny. Będą mogły z niego skorzystać osoby w trudnej sytuacji

29
Podziel się:

W Katowicach powstaje sklep, który ma być odpowiedzią na rosnące ceny artykułów spożywczych, czy chemicznych w związku pandemią koronawirusa. Ma pomóc osobom w trudnej sytuacji życiowej zapatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty.

Katowice otwierają pierwszy w Polsce sklep socjalny.
Katowice otwierają pierwszy w Polsce sklep socjalny. (Wikimedia Commons)

Sklep socjalny w stolicy Śląska prowadzić będzie jedna z katowickich organizacji pozarządowych – Fundacja Wolne Miejsce. Miasto z kolei udostępnia lokal, a także dofinansowuje organizację pozarządową. Środki przeznaczone na ten cel z budżetu miasta wynoszą 20 tys. zł. Planowany termin uruchomienia sklepu socjalnego to październik tego roku, choć może on ulec zmianie z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną, a także fakt przeprowadzenia remontu lokalu - zaznacza magistrat.

- Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z organizacjami pozarządowymi. Fundacja Wolne Miejsce, która wygrała konkurs na realizacje tego zadania, przygotowuje się do uruchomienia sklepu na terenie Osiedla Tysiąclecie – mówi Marcin Krupa, prezydent, Katowic.

Jak wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej, z możliwości zakupów w sklepie socjalnym będą mogły głównie osoby i rodziny mieszkające w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

- Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach - dodaje.

Miasto zakłada jednak wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla 1 osoby. Co więcej, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym.

W lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, z której korzystać będą mogli katowiccy seniorzy w wieku 60+, skupieni wokół lokalnych organizacji senioralnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
emerytka
rok temu
dobry pomysł ale powinna byc granica emerytury bo znajac zycie to piersi poleca ci co maja 5tys zł emerytury granica powinna byc gdzies ok 2000zł brutto
Pomorzanin
rok temu
Dobra zmiana trwa. A będzie jeszcze dobrzejsza..
Polak
rok temu
Pierwszymi klientami będą lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, mundurówki, posłowie i księża - u nich bida aż piszczy.
Łukasz
2 lata temu
Pomysł godny naśladowania zważywszy na to że pierwszy sklep socjalny działa w Warszawie na Woli i założony został w 2010 roku przez Fundację Jeden Drugiemu
I.S mega 201...
2 lata temu
Brawo Panie Marcinie , nie wszyscy to plusy , może to pomoże najbardziej potrzebującym. Idzie Pan w tok myśli Ojca , który zawsze myślał o ludziach , tych z tkz dołka
...
Następna strona