Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pierwszy w Polsce sklep socjalny. Będą mogły z niego skorzystać osoby w trudnej sytuacji

29
Podziel się:

W Katowicach powstaje sklep, który ma być odpowiedzią na rosnące ceny artykułów spożywczych, czy chemicznych w związku pandemią koronawirusa. Ma pomóc osobom w trudnej sytuacji życiowej zapatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty.

Katowice otwierają pierwszy w Polsce sklep socjalny.
Katowice otwierają pierwszy w Polsce sklep socjalny. (Wikimedia Commons)
bEIXLhCd

Sklep socjalny w stolicy Śląska prowadzić będzie jedna z katowickich organizacji pozarządowych – Fundacja Wolne Miejsce. Miasto z kolei udostępnia lokal, a także dofinansowuje organizację pozarządową. Środki przeznaczone na ten cel z budżetu miasta wynoszą 20 tys. zł. Planowany termin uruchomienia sklepu socjalnego to październik tego roku, choć może on ulec zmianie z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną, a także fakt przeprowadzenia remontu lokalu - zaznacza magistrat.

- Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z organizacjami pozarządowymi. Fundacja Wolne Miejsce, która wygrała konkurs na realizacje tego zadania, przygotowuje się do uruchomienia sklepu na terenie Osiedla Tysiąclecie – mówi Marcin Krupa, prezydent, Katowic.

bEIXLhCf

Jak wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej, z możliwości zakupów w sklepie socjalnym będą mogły głównie osoby i rodziny mieszkające w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

- Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach - dodaje.

bEIXLhCl

Miasto zakłada jednak wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla 1 osoby. Co więcej, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym.

W lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, z której korzystać będą mogli katowiccy seniorzy w wieku 60+, skupieni wokół lokalnych organizacji senioralnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEIXLhCG
KOMENTARZE
(29)
emerytka
2 tyg. temu
dobry pomysł ale powinna byc granica emerytury bo znajac zycie to piersi poleca ci co maja 5tys zł emerytury granica powinna byc gdzies ok 2000zł brutto
Pomorzanin
2 tyg. temu
Dobra zmiana trwa. A będzie jeszcze dobrzejsza..
Polak
2 tyg. temu
Pierwszymi klientami będą lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, mundurówki, posłowie i księża - u nich bida aż piszczy.
bEIXLhCH
Łukasz
11 miesięcy temu
Pomysł godny naśladowania zważywszy na to że pierwszy sklep socjalny działa w Warszawie na Woli i założony został w 2010 roku przez Fundację Jeden Drugiemu
I.S mega 201...
rok temu
Brawo Panie Marcinie , nie wszyscy to plusy , może to pomoże najbardziej potrzebującym. Idzie Pan w tok myśli Ojca , który zawsze myślał o ludziach , tych z tkz dołka
...
Następna strona