Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

PIP ostrzega przed falą nielegalnej imigracji w Polsce. Powód: plany resortu rozwoju

30
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologi przygotował propozycję pakietu ułatwień dla przedsiębiorców. Państwowa Inspekcja Pracy skrytykowała część z nich. PIP twierdzi, że proponowany zmiany spotęgują skalę problemu nielegalnej imigracji do kraju - informuje "Puls Biznesu".

PIP ostrzega przed falą nielegalnej imigracji w Polsce. Powód: plany resortu rozwoju
Plany resortu rozwoju mogą spotęgować problem nielegalnej imigracji do Polski, zdjęcie ilustracyjne (Agencja Wyborcza.pl, Tomasz Pietrzyk)

Główny Inspektor Pracy, jak pisze "PB", uderzył przede wszystkim w pomysł dekryminalizacji (niekaralności) przedsiębiorców, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając wcześniej, czy jego pobyt na terytorium Polski jest zgodny z prawem.

Przepis w praktyce zniesie kary za nieumyślne zatrudnianie nielegalnie przebywających w kraju imigrantów. "Obecnie takie czyny są ścigane przez Państwową Inspekcję Pracy i karane finansowo (grzywny do 30 tys. zł)" - podaje dziennik.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w projekcie ustawy o deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego postanowiło pozostawić tylko winę umyślną jako przesłankę karania pracodawcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Większa skala problemu nielegalnej imigracji

"Chodzi o zmianę zapisu w projekcie z 'kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy' na 'kto nieumyślnie...'" - wyjaśniono w tekście. Dziennik zaznaczył, że ta koncepcja jest nie do przyjęcia przez inspekcję pracy.

Proponowana zmiana spowoduje, że odpowiedzialności podlegałyby jedynie osoby, które dopuściły się czynu z winy umyślnej. Wejście tej zmiany przyniesie szereg negatywnych skutków na rynku pracy, utrudni działalność kontrolną inspektorów pracy, zwiększając skalę problemu nielegalnego przebywania cudzoziemców na terytorium RP" - można przeczytać w piśmie Jarosława Leśniewskiego, zastępcy głównego inspektora pracy do Jacka Tomczaka, wiceministra rozwoju i technologii.

Leśniewski podkreślił, że propozycja resortu "osłabia zakaz nielegalnego zatrudniania" i jest sprzeczna z unijną dyrektywą w zakresie karania za zatrudnianie bezprawnie przebywających w Polsce imigrantów.

Zastępca GIP ostrzegł również, że złagodzenie przepisów może spowodować wzrost nieuczciwej konkurencji między firmami zatrudniającymi obcokrajowców, a także poważnie utrudni działalność inspektorów pracy.

Obecnie każda firma zatrudniająca obcokrajowców musi sprawdzać, czy cudzoziemcy, których chce przyjąć do pracy, są w Polsce legalnie oraz ich pobyt legalizować, zawiadamiając o tym urząd pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Wyborca
3 tyg. temu
Kontrole na granicach Polski,nawet jestem za zniesieniem umowy Schengen. Dość dziadostwa
A jakie
4 tyg. temu
Dlaczego na koszt podatnika, mnie się odciąga wszystkie składki i jeszcze podatek ,a co do emerytury to nam się wylicza w najgorszy sposób. A imigranci do swojego kraju za co mamy dokładać jak nam non stop ujmuje się z emerytury, renty ,a na dodatek wdowiec/wdowa dostaje 85% po zmarłym ,a na dokładkę nasze też wypracowane emerytury po 30- i więcej lat zniknęły. Jeszcze raz z jakiej racji my mamy dokładać do przybyszów. Niech wracają. Ilu z POLSKI młodych obywateli wyjechało za pracą tam nie było cackania się zakasali rękawy i pracowali nikt im nie dał za darmo mieszkania oraz całe wyposażenie w tym. Dorabiali się od łyżeczki jak zapomogi to na bardzo krótki czas i oczywiście obywatelstwo po bardzo długim długim, długim czasie. Ale był w tym warunek.
Komisja MOko
4 tyg. temu
Tylko Romek się nie nadaje.Zbyt długo odpoczywa na górze.
General
4 tyg. temu
Migranci obowiązkowo na 5 lat do wojska
Wicherek
4 tyg. temu
IMiGW przestrzega przed falą nielegalnych upałów.
...
Następna strona