Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

PiS che uwolnić środki z KPO. Proponowane rozwiązania mają jednak poważne wady

35
Podziel się:

Rząd szuka sposobu na wyjście z impasu i uwolnienie środków z UE dla Polski. Proponuje przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz daje gwarancje sędziom. Zdaniem ekspertów choć łagodzi to spór z KE, to nie rozwiązuje choćby problemu z tzw. neosędziami.

PiS che uwolnić środki z KPO. Proponowane rozwiązania mają jednak poważne wady
Mateusz Morawiecki liczy na uwolnienie środków z KPO (Flickr, KPRM, W. Kompała)

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Ma on rozwiązać spór z Komisją Europejską i realizować tzw. kamienie milowe dzielące nas od środków z Krajowego Planu Odbudowy. PiS szuka poparcia dla tego rozwiązania.

Jak przypomina "Rzeczpospolita", projekt zakłada zmianę w systemie dyscyplinarnym w sądach. Przewiduje przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

"Dodatkowo określa gwarancje dla sędziów, że treść wydanego orzeczenia nie może stanowić przewinienia dyscyplinarnego. Zgodnie z zaleceniami Brukseli rozszerzony zostanie też tzw. test niezawisłości sędziów. Wniosek o jego przeprowadzenie będą mogły składać nie tylko strony postępowania, ale też z urzędu sam sąd" - czytamy w "Rz".

Jednak eksperci zauważają, że choć nowelizacja łagodzi spór z KE, to budzi istotne wątpliwości konstytucyjne, na co zwraca uwagę choćby prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN z kolei podkreśla na łamach dziennika, że ta nowelizacja nie rozwiązuje zastrzeżeń co do Krajowej Rady Sądownictwa i sporu o status nowych sędziów, którzy stanowią w NSA 30 proc. składów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Premier Morav...
12 miesięcy temu
Ciekawe ile z tego pójdzie na pomoc braciom z upadlinay. Pewnie połowa.
Temida
12 miesięcy temu
Nie wysilajcie się Bruksela czekana Tuska ijego kl8ke Wtedy Polska będzie wasalem Niemiec i.o tochodxi a nie oco innego.
zukosa
12 miesięcy temu
No i na tym przykładzie widać wyraźnie że nie chodzi o kasę dla kraju tylko o uwalenie rządu. Znów wychodzi hipokryzja totalsów.
Nie i nie
12 miesięcy temu
ANI CENTA DLA PISU Z BRUKSELI !
Wer
12 miesięcy temu
Rozumiem, że trzeba walczyć z naduzyciani, ale żeby przez jedną kastę i to nie biedna, cały kraj miał przechlapane to też nie jest w porządku. Bogaci, bo obie strony, albo raczej wszystkie trzy, mają kasę, a my po dudzie dostajemy.
...
Następna strona